bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 05:37   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Maddenin halleri hakkında bilgi

Maddenin halleri hakkında bilgi


Maddenin halleri hakkında bilgi

KATI HALİ

Maddenin atomları arasındaki boşluğun en az olduğu halidir. "Katı" olarak adlandırılan bu haldeki maddelerin kütlesi hacmi ve şekli belirlidir. Bir dış etkiye maruz kalmadıkça değişmez. Sıvıların aksine katılar akışkan değildir. Fiziksel yollarla diğer üç hal olan sıvı gaz ve plazmaya dönüştürülebilirler. Altın demir gibi madenler katı maddelere örnektir. Ayrıca katı maddeler atomlarının en yavaş hareket edebildiği haldir.


Maddenin dört temel hâlinden biri. Gaz ya da sıvı hâldeki madde katı hâle dönüşürken maddeyi oluşturan atomlar daha düzenli bir üç boyutlu yapıya geçer ve atomların enerjisi azalır. Katı durumdaki bir maddenin atomları arasındaki boşluk azalır. Bu nedenle aralarındaki çekim kuvveti de artar. Katı maddelerin biçim değiştirebilmesi için dışarıdan bir kuvvetin etki etmesi gerekir. Maddenin bu kuvvete göstereceği direniş onun dayanıklılığını gösterir. Her maddeye göre değişen bu dayanıklılık belli katsayılarla gösterilir. Maddenin dayanıklılık özelliklerini mekanik bilimi inceler. Katıdan sıvıya sıvıdan gaza dönüşürken ısı verir tam tersi gazdan sıvıya sıvıdan katıya dönüşürken ısı alır. Isıların donması ve sert bir görünüm almasına denir. Ayrıca içine hava almayan katılar sıkışmazlar.


SIVI HALİ
Sıvı maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar belli bir şekli olmayan maddelerdir içine konuldukları kabın şeklini alırlar akışkandırlar. Sıvı molekülleri sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti hacmin izin verdiği ölçüdedir.Sıvılar sıkıştıramazlar.


Sıvının hacmi onun sıcaklık ve basıncına bağlıdır. Sıvılar iletkendir. Fakat iletkenlikleri içlerine konulan maddelerle değişebilir. Örnek:Saf su ve şekerli su yalıtkankentuzlu su iletkendir.


GAZ HALİBir gaz olan azotun -196 gaz halden sıvı hale geçişi.
Maddenin üç halinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az akışkanlığı ise son derece fazladır. Gaz halindeki maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur.Katı bir madde ısıtıldığı zaman katı halden sıvı sıvı halden de gaz haline geçer. Bu duruma faz (safha) değişikliği denir. Sıvıyı meydana getiren tanecikler (atom veya moleküller) birbirlerini çeker. Sıvı ısıtıldığı zaman tanecikler arasındaki çekim kuvveti yenilir ve tanecikler sıvı fazdan (ortamdan) ayrılarak gaz haline dönüşürler. Gazı meydana getiren tanecikler her yönde hareket edebilir ve bulundukları kabın hacmini alırlar. Gazlar birbiriyle her oranda karışabilir.Gazların birbiri ile oluşturdukları karışımlar homojendir. Hacimleri dolayısıyla yoğunlukları basınç ve sıcaklığa tabidir. Genellikle gazın basınç veya sıcaklığının az miktarda değişmesi gazın hacminde çok büyük değişiklikler meydana getirir. Bütün gazların genişleme ve sıkışma katsayıları aynıdır. Fakat sıvı ve katıların böyle bir özelliği yoktur. Bu yüzdendir ki gazlar katı ve sıvılardan daha kolay incelenir. Hareket halindeki gaz moleküllerinin (taneciklerinin) bulunduğu kabın cidarına (duvarına) çarpması sonucu meydana gelen etkiye gazın basıncı denir. Bir silindir içindeki gaz piston ile sıkıştırılırsa pistonun geri itildiği ilk haline döndürülmek istendiği görülür ki bu yukarıdaki olayın sonucudur. Pistonu ittirmek için yapılan iş gazın basıncına karşı yapılan iştir. İzole halde yani çevreden yalıtılmış bir gaz sıkıştırılınca ısınır. Sıkıştırılmış gaz genişletilirse soğur yani yine bir iş yapar ve gaz moleküllerinin ortalama hızları düşer. Böylece basınç da azalmış olur.


PLAZMA HALİ


Plazma Kimya ve Fizikte "iyonize olmuş gaz" anlamına gelmektedir... İyonize gaz için kullanılan plazma kelimesi 1920'li yıllardan beri fizik literatüründe yer etmeye başlamıştır. Kendine özgü niteliklere sahip olduğundan plazma hali maddenin katı sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenir.


Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi çok azdır moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneğin ısıtarak) arttırıldığında cisim ilk önce sıvıya sonra da gaza dönüşür. Gaz fazında elektronlar gâyet hızlı hareket ederler. Eğer gaz halinden sonra da ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlayabilir bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir şekil kazandırır. Atomun bir elektronu eksik olacak ve net bir pozitif yüke sahip olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon elektron ve nötr atom karışımı plazma olarak adlandırılır.
İyonize olma durumu en az bir elektronun atom ya da molekülden ayrıldığı anlamına gelir. Serbest elektrik yükü sâyesinde plazma yüksek bir elektrik iletkenliğine kavuşur ve elektromanyetik alanlardan kolaylıkla etkilenir. Atmosferin üstünde manyetosferde özellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen auroralar güneş rüzgarından kaynaklanan yüklü parçacıklarla çarpışan oksijen atomlarının iyonize olması ile oluşurlar ve enfes görüntüler verirler.


Evren'de madde dört halde bulunur. Bunlar katı sıvı gaz ve plazma halidir. Mikroskobik açıdan plazma sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifâde edilir. Plazma içinde nötr atom ya da moleküllerin olması plazma halini değiştirmez.
Plazmanın birim hacmi içindeki negatif yüklü parçacıkların sayısı (genelde elektronlar) pozitif yüklü parçacık sayısına (genelde iyonlar) yaklaşık olarak eşit olduğundan plazma elektriksel olarak nötraldir.


Maddenin dört hali: Katı halde atomlar belirli uzaklıklara sahiptir. Sıvı halde atomlar arası uzaklık artar. Gaz halinde ise atomlar arasındaki bağ uzunlukları daha da artar. Plazma halinde ise atomlar iyonlaşır ve sürekli olarak birbirleriyle çarpışırlar.
İlk bakışta plazma halinin özellikleri açısından gaz halinden çok farklı olmadığı izlenimi oluşmaktadır. Oysaki plazma çok önemli özelliklere sahiptir. Plazmanın temel karakteristik özellikleri aşağıda verilmiştir

Yukarıda açıklandığı gibi plazma elektriksel olarak nötraldir ve plazma çok iyi bir iletkendir. Bazen gümüşün ve bakırın iletkenliğinden 102 kat daha fazla iletkenlik gösterebilmektedir.
Plazmanın içinde bir noktada bir pertürbasyon (düzensizlik) oluşursa bu pertürbasyonun etkisi tüm plazmaya elektromagnetik dalga hızı ile taşınılır. Gaz halinde bu taşınım akustik dalgaların hızıyla akustik sinyalin taşınımına benzer. Gazların taşınımı sırasında parçacıklar arasındaki çarpışma kısa mesafelidir. Plazmanın taşınımı durumunda ise yüklü parçacıklar arasındaki etkileşim elektromagnetik dalgalar yardımıyla uzun mesafede olur.
Plazma elektriksel olarak nötral olmasına rağmen elektrik ve magnetik alanlarla etkileşebilir.
Plazma koşullarındaki kimyasal reaksiyonlar (plazma-kimyasal reaksiyonlar) gaz fazındaki kimyasal reaksiyonlardan büyüklük mertebesi açısından çok daha hızlıdır.

Evren'de en çok bulunan hal plazma halidir ve evrenin %96’sından fazlası plazma halindedir. Evren'deki tüm yıldızlar Güneş gezegenler ve gezegenlerarası boşluklar üzerinde yaşadığımız Dünyâ'mız plazma halinden başlayarak bugünkü hallerini almışlardır. Gerçekte plazma hali bir maddenin ilk halidir. Plazma doğal olarak kendisiyle çevresi elektrik ve magnetik alanlarla etkileşim biçimleri açısından kendine özgü niteliklere sahiptir. Plazma iyonlar elektronlar yüksüz atom ve moleküllerle fotonlardan oluşan bazı atomlar iyonlaşırken bazı iyonların elektronlarla birleşip atoma dönüştüğü protonların sürekli olarak bir yandan ortaya çıktığı bir yandan da soğutulduğu bir karışım olarak düşünülebilir.


Dünyâ'mızda bulunan maddelerin büyük çoğunluğu katı sıvı ve gaz hallerindedirler. Maddenin plazma hali örneğin yıldırımda mum alevinde kutup ışığında ve neon lambaları gibi elektrik boşalmalı lambalarda gözlenir.


Plazmanın temel bir farka karşın gazlarla ortak belli sayıda mekanik özelliği vardır: Coulomb çekim ve itimleri çok uzaklarda etkili olduğundan plazmanın her parçacığı diğeriyle sürekli olarak etkileşim halindedir.


İlginç bir farklılık olarak gazların boşalan her şeyi doldurma özelliği varken plazmanın toplaşma özelliği olduğu görülebilir. Bir manyetik alanın etkisiyle elektrikli tanecikler alan çizgilerini etrafında helezonik yörüngeler çizerek harekete başlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Maddenin halleri hakkında bilgi

Maddenin halleri hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: maddenin 4 hali, maddenin halleri uzun bilgi, maddenin sıvı halleri, sıvıdan gaza geçiş tanecik modeli, maddenin halleri gaz, maddenin 4hali olan plazma kısa notlar, maddenin 4hali olan plazma, maddenin halleri fotograflar, maddenin halleri hakkında bilgi, maddenin halleri resmi, plazma maddenin hal değişimi, maddenin kati hali, uc boyutlu katı sıvı gaz modelleri, maddenin halleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Maddenin halleri konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 20-05-2013 08:10
İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 11:34
Maddenin değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 01:56
Maddenin halleri (4.sınıf) konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-05-2013 05:46
Maddenin Halleri ve Isı Kavramı elif Fizik 0 11-12-2011 07:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats