bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 11:00   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toprak oluşumunun erozyona etkileri nelerdir?

Toprak oluşumunun erozyona etkileri nelerdir?Erozyonun gerçekleşmesinde toprak özelliklerinin de önemli bir etkisi vardır. Toprak oluşumuna etki eden faktörler toprak özelliklerini de etkileyerek erozyon gerçekleşme olasılığını artırır. Toprak oluşumunun erozyona etkileri 5 farklı şekilde olur.


Zaman Toprak oluşumunda etkili olan faktörlerden birtanesi zamandır.Her bir toprağın oluşması için aynı miktarda zamana ihtiyaç duyulmaz. Bazı topraklar daha uzun zamanda oluşurken bazıları için daha kısa zaman yeterli olur. Örnek olarak yumuşak ana materyalden daha kısa sürede toprak oluşur. Erozyona uğrayan topraklarda toprak derinliği azaldıkça oluşum hızı artar. Böyle topraklardan toprağın derinliğinin artması aşınım hızı ve oluşum hızı arasındaki dengeye bağlıdır. Buna göre;

Oluşum hızı > Aşınım hızı ise Derinlik artar
Oluşum hızı < Aşınım hızı ise Derinlik azalır
Oluşum hızı = Aşınım hızı ise Derinlik değişmez

İklim Toprak oluşumunda etkili olan ikinci öneli faktör ise iklim faktörüdür. İklim olayları toprağın oluşma hızını etkilediği gibi aşınımı ve oluşacek toprak çeşidini de etkileyebilmektedir. Örneğin yağışın etkisi ile toprak oluşumunda toprağa düşen suyun bir kısmı toprağın içine sızar bir kısmı da yüzey akışa geçer. Toprak içine sızan su profil boyunca yıkanmalara neden olarak toprak oluşumu ve erozyona etkide bulunur. Sıcak ve az yağışlı bölgelerde su aşınımı az olur. Sıcak ve kurak ya da soğuk ve kurak yerlerde rüzgâr aşınımı ortaya çıkar.


Topografya ve drenaj İklim etkisi dışında topografya ve drenajın da önemli etkisi bulunmaktadır. Topraktaki eğim yükselti v.b. tüm faktörler gerek yağışların gerekse yer çekiminin etkisiyle o bölgenin topraklarının taşınımı üzerinde etkili faktörlerdir. Bu taşınım toprağın alt katmanlarının aşınması ve toprak oluşumunu etkileyeceği gibi toprağın derinliği ve erozyona uğramasını da doğrudan etkileyecektir. Tüm bu etmenler topografya ve drenajın erozyona etkisini göstermektedir.


Canlılar Doğada toprağın oluşumu aşınımı ve erozyona etkisi olan önemli faktörlerden birtaneside canlılardır. Mikro ve makro organizmalar toprak oluşumunda salgıları veya hareketleri ile toprak oluşumunu hızlandırırlar. Toprak oluşumunun hızlanması ile toprak derinliği artar. Bu çerçevede toprak oluşumu ve erozyona dolaylı olarak etkisi bulunan canlıların varlıkları erozyon ile mücadelede önemli bir yer tutar. Örnek olarak tarımda anızların yakılarak yokedilmesi toprakta yaşayan mikroorganizmaların ölmesine neden olarak toprak oluşumuna engel olur. Aynı zamanda bu canlıların sayılarının azalması ile topraktaki bitki besin elementlerinin bitkilerce kullanılabilir forma dönüştürülmesininde imkânı kalmaz. Sonuç olarak bitkiler besin maddelerinden yararlanamayarak ölürler. Toprakların çoraklaşarak erozyonun önü açılır.


Ana mataryal Toprağın oluştuğu bölgedeki ana materyal toprağın çeşidini ve erozyona dayanımını etkileyen bir diğer önemli faktördür.Diğer bir değişle ana materyal oluşacak olan toprağın özelliklerini oldukça önemli bir şekilde etkiler. Örneğin yumuşak kalkerlerden rendzina topraklar sert kalkerlerden ise terra rosa toprakları oluşur. Rendzina topraklar erozyona karşı daha duyarlı terra-rosa topraklar ise daha dirençlidir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toprak oluşumunun erozyona etkileri nelerdir?

Toprak oluşumunun erozyona etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: erozyona etki eden varlıklar nelerdir, erozyonun etkileri kisaca, erozyonun olumlu etkileri, erozyona neler engel olur, erozyonun olumlu yanları, erozyon etkileri kisaca, erozyonun oluşumunda dolaylı etkili etkenler nelerdir, erozyona etkı eden faktorler nelerdır, erozyonun olumlu sonucu, erezyonun olusumuna etken 5 secenek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asit Yağmurlarının Toprak Kimyasına Etkileri Nelerdir elif Soru Cevap 0 07-05-2013 12:57
Erozyona karşı alınan önlemler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2013 02:31
Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir?-Büzülmenin olumlu etkileri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 03:09
Genleşmeninin olumlu etkileri nelerdir?-Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 06:54
Rüzgar Oluşumunun Fizikle İlişkisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats