bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2013, 11:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeomorfoloji çalışma alanları nelerdir?

Jeomorfoloji çalışma alanları nelerdir?Jeomorfoloji yerbiçimbilim olarak da bilinir Yer'in yüzey şekillerinin tanımlanmasını ve oluşum süreçlerinin açıklanmasını konu edinen bilim dalıdır. Jeo yani "yer" morfo yani "şekil" ve -lojimetodolojisi içerisinde sınıflandıran coğrafi dağılım ve gruplandırmalarını nedenleriyle birlikte araştıran bir bilim dalıdır. Bu tanım doğrultusunda çok disiplinli bir bilim dalı olan yerbilimleri topluluğunun bir dalını oluşturur. Jeomorfoloji konusu bakımından bazı ülkelerde (ABD Kanada) yerbilimleri içerisinde yerkabuğunun yapısı ve dinamiğiyle ilgili jeolojinin bazılarında ise (Türkiye Fransa) insan-doğal çevre koşulları arasındaki ilişkiyi inceleyen fiziki coğrafyanın alt dalıdır. Fiziksel coğrafik yaklaşımda jeomorfolojinin konusu olan yerşekilleri iklim sular ve doğal canlılarla birlikte değerlendirilir. Jeolojik açıdan ise yerkürenin cansız elemanları olan yeryapısı yerşekli iklim ve sular (fizyografya) jeomorfolojinin konusunu oluşturur. Jeoloji jeofizik haritacılık toprak bilimi ve taş bilimi jeomorfolojinin yararlandığı başlıca bilim dallarıdır. Jeomorfoloji incelediği konulara göre alt dallara ayrılır. "Fluviyal Jeomorfoloji" akarsuların oluşturduğu yeryüzü şekillerini "Karst Jeomorfolojisi" kireçtaşları üzerinde oluşan şekilleri "Kıyı Jeomorfolojisi" deniz ve göl kıyılarındaki şekilleri "Buzul Jeomorfolojisi" buzullar tarafından oluşturulan yeryüzü şekillerini inceler.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılabileceği gibi jeomorfoloji yerkabuğunda güncel olarak süregiden yerşekillenmesi süreçleri ile uğraşır ve nihai olarak jenetik yaklaşımla bu şekillenmenin tarihçesini ortaya koymaya çalışır. Yerkabuğu ve yer yapısında güncel olarak meydana gelen olay ve değişimler aynı zamanda jeolojinin de konusudur ve jeoloji bilimi bunlardan topladığı bulgularla yerkürenin zaman içerisinde geçirdiği evrimi aydınlatmayı hedefler. Bu kapsamda jeomorfoloji bugünün jeolojisi jeoloji ise geçmişin jeomorfolojisi olarak değerlendirilebilir. Jeomorfoloji bilimi fiziksel coğrafya ve jeoloji araştırma yöntemlerinin her ikisini birden kullanır. Jeomorfolojik araştırma ve anlatımlar genelde sistematik ve analitik olmak üzere iki türde yapılır. Uygulamalı jeomorfoloji araştırmalarında ise jeolojideki mühendislik alt disiplini araştırmalarına benzer yöntemler uygulanır. Sistematik yaklaşımda (systematic approach) yer şekilleri görünüm ve büyüklüklerine göre ana yerşekili gruplarından başlanarak en küçük şekillere kadar taksonomik bir sınıflandırmaya tabi tutulur ve tanımlanır. Analitik yaklaşımda (analytic approach) ise yerşekilleri oluşum süreçlerine göre ayırt edilir.
Yukarıda anlatılanlar genel olarak klasik Jeomorfoloji konuları içerinde sayılan olgulardır. Günümüzde Jeomorfoloji oldukça fazla gelişme göstermiş ve nitel yorum bilim aşamalarından sonra nicel ve bilimsel bir kimliğe kavuşmuştur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Jeomorfoloji çalışma alanları nelerdir?

Jeomorfoloji çalışma alanları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: jeomorfoloji inceleme alanları, jeomorfolojinin inceleme alanları, jeomorfoloji çalışma alanları, jeomorfoloji nedir, jeomorfolojinin çalışma alanları, jeomorfolojinin inceleme alanlari, jeomorfoloji inceleme alanı, jeomorfolojinin çalışma alanı, jeomorfoloji inceleme alani, jeomorfoloji arastirma alani, analitik jeomorfoloji, jeomorfolojinin araştırma konuları, jeomorfolojinin inceleme alanı, jeoloji çalışma alanları, jeomorfoloji inceleme alanlari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyolojinin çalışma alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 10:39
Biyoteknolojinin çalışma alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 10:10
Organik kimya çalışma alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:26
Jeoloji mühendisliğinin çalışma alanları nelerdir? Я Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-03-2013 05:18
ilahiyat bölümünün çalışma alanları nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 23-11-2011 02:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats