bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2013, 11:11   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yüzey şekillerini inceleyen bilim dalı nedir?

Yüzey şekillerini inceleyen bilim dalı nedir?


Jeomorfoloji yerbiçimbilim olarak da bilinir Yer'in yüzey şekillerinin tanımlanmasını ve oluşum süreçlerinin açıklanmasını konu edinen bilim dalıdır. Jeo yani "yer" morfo yani "şekil" ve -lojimetodolojisi içerisinde sınıflandıran coğrafi dağılım ve gruplandırmalarını nedenleriyle birlikte araştıran bir bilim dalıdır. Bu tanım doğrultusunda çok disiplinli bir bilim dalı olan yerbilimleri topluluğunun bir dalını oluşturur. Jeomorfoloji konusu bakımından bazı ülkelerde (ABD Kanada) yerbilimleri içerisinde yerkabuğunun yapısı ve dinamiğiyle ilgili jeolojinin bazılarında ise (Türkiye Fransa) insan-doğal çevre koşulları arasındaki ilişkiyi inceleyen fiziki coğrafyanın alt dalıdır. Fiziksel coğrafik yaklaşımda jeomorfolojinin konusu olan yerşekilleri iklim sular ve doğal canlılarla birlikte değerlendirilir. Jeolojik açıdan ise yerkürenin cansız elemanları olan yeryapısı yerşekli iklim ve sular (fizyografya) jeomorfolojinin konusunu oluşturur. Jeoloji jeofizik haritacılık toprak bilimi ve taş bilimi jeomorfolojinin yararlandığı başlıca bilim dallarıdır. Jeomorfoloji incelediği konulara göre alt dallara ayrılır. "Fluviyal Jeomorfoloji" akarsuların oluşturduğu yeryüzü şekillerini "Karst Jeomorfolojisi" kireçtaşları üzerinde oluşan şekilleri "Kıyı Jeomorfolojisi" deniz ve göl kıyılarındaki şekilleri "Buzul Jeomorfolojisi" buzullar tarafından oluşturulan yeryüzü şekillerini inceler.


Yukarıdaki tanımdan da anlaşılabileceği gibi jeomorfoloji yerkabuğunda güncel olarak süregiden yerşekillenmesi süreçleri ile uğraşır ve nihai olarak jenetik yaklaşımla bu şekillenmenin tarihçesini ortaya koymaya çalışır. Yerkabuğu ve yer yapısında güncel olarak meydana gelen olay ve değişimler aynı zamanda jeolojinin de konusudur ve jeoloji bilimi bunlardan topladığı bulgularla yerkürenin zaman içerisinde geçirdiği evrimi aydınlatmayı hedefler. Bu kapsamda jeomorfoloji bugünün jeolojisi jeoloji ise geçmişin jeomorfolojisi olarak değerlendirilebilir. Jeomorfoloji bilimi fiziksel coğrafya ve jeoloji araştırma yöntemlerinin her ikisini birden kullanır. Jeomorfolojik araştırma ve anlatımlar genelde sistematik ve analitik olmak üzere iki türde yapılır. Uygulamalı jeomorfoloji araştırmalarında ise jeolojideki mühendislik alt disiplini araştırmalarına benzer yöntemler uygulanır. Sistematik yaklaşımda (systematic approach) yer şekilleri görünüm ve büyüklüklerine göre ana yerşekili gruplarından başlanarak en küçük şekillere kadar taksonomik bir sınıflandırmaya tabi tutulur ve tanımlanır. Analitik yaklaşımda (analytic approach) ise yerşekilleri oluşum süreçlerine göre ayırt edilir.
Yukarıda anlatılanlar genel olarak klasik Jeomorfoloji konuları içerinde sayılan olgulardır. Günümüzde Jeomorfoloji oldukça fazla gelişme göstermiş ve nitel yorum bilim aşamalarından sonra nicel ve bilimsel bir kimliğe kavuşmuştur.


Jeomorfoloji her ülke de farklı bir görev üstlenmektedir. Doğu bloğundaki ülkelerde genelde plütonist veya yapısalcı bir bakış açısıyla yaklaşıldığından her zaman ekonomik getirisi olan sahalarda kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalara en iyi örnek petrol ve doğalgaz kaynaklarının tespitidir. Batıda ise neptünist yani iklimin hakim olduğu bir yaklaşım vardır ve burada genel olarak paleocoğrafik evrimi anlamaya geçmiş ortamı analiz etmede kullanılmaktadır. Türkiye'deki jeomorfoloji betimlemeden öteye gitmemektedir. Yapılan en iyi çalışmalar çok iyi jeolojik araştırması yapılan yerlerde paleocoğrafik evrimin oluşturulmasıdır.


Jeomorfoloji uygulamalı olarak çalışıldığında;

Yol yapımı (demir ve karayolu ve marina)
Erozyon tespiti (tarım alanı mera orman)
Heyelan risk alanları tespiti (Türkiyede yapılmış tüm heyelan çalışmaları meydana gelen heyelanları analiz eder oysa aslolan; heyelan gerçekleşmeden bu sahaların tespitini yapmak ve gereklli yerleri uyarmaktır)
Arkeolojik sahaların paleocoğrafik evrimini yapmak
Taşkın ovalarında taşkın esnasında su altında kalabilecek yerlerin tespitini yapmak

Bunun yanında teorik olarak da çalışılabilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yüzey şekillerini inceleyen bilim dalı nedir?

Yüzey şekillerini inceleyen bilim dalı nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yeryüzündeki suları inceleyen bilim dalı hangisidir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 26-05-2013 11:06
Kuvvet cisimlerin şekillerini ve hareketlerini nasıl etkiler? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 03:04
Çemberin Yüzey Alanı Nedir elif Matematik 0 11-02-2012 03:53
Ağaçları İnceleyen Bilim Dalı Nedir? elif Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 22-06-2011 12:34
Bitki hücrelerini inceleyen bilim dalı nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats