bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-05-2013, 08:53   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İş yeri kazaları nasıl önlenir?

İş yeri kazaları nasıl önlenir?-İş yeri kaza çeşitleri nelerdir?Damdan düşme
Salı sabahı Rami civarındaki bir depoda görevli bekçi damda bir sızıntı farketti. Yardımcılarından Nuri’yi bunu onarmakla görevlendirdi. Aletlerini yanına alan Nuri dama çıktı. Yanına amyant da aldı. Kırılan tuğlayı saptadıktan sonra hemen işe girişti. Onarıp inmeye hazırlandı. Fakat tam bu sırada altındaki damın bir plakası çöküverdi. Boşluğa yuvarlanan işçi deponun zeminine çarptı kaldı.


Arkadaşları hemen koştular. Nuri’de hiçbir hareket yoktu. Fakat nefes alabiliyordu. Arkadaşlarından biri “Çocuğu böyle birakamayız!” dedi. Deponun sağlık sorumlusu muhasebeci Cemile Hanım “Sakın kımıldatmayın!” diye bağırdı. “Ben ilgi lenirim!” Yardımcılarından birini hemen doktor getirtmeye yolladı. Bir başkasının getirdiği battaniye ile yaralının üzerini örttü. On dakika sonra da yardım yetişti. Nuri’yi özenle sedyeye yatırdılar Doğru hastaneye qötürdüler Nuri ancak hastanede kendine gelebil- di. Filmleri alındığında birçok kemiğinin kırıldığı görüldü Ancak ar- Arkadaşlarının aldıkları önlemler sayesin de durumunun daha kötüye gitmesi önlenmiş oldu.

İş yeri kazaları nasıl önlenir?

Kaza nasıl önlenir? İş Kazaları ve Korunma Yöntemleri
Amyant ve çimento kaplı bir damda dolaşmak için merdiven kullanmakta yarar vardır. Böylece vücut ağırlığı daha geniş bir alana dağıtılabilir. Bölmeler ağırlığı daha kolay taşıyabilir. Dam dikse – merdiveni ayrıca sabit bir yere bağlamak gerekir


Uyluk atardamarı kanaması
Şehrin en büyük kasaplarında saat 12.00′ye geliyordu. O saatte çok kalabalık olan müşteriler Ferit usta kendilerine et hazırlayacak diye aralarında sohbet ediyorlardı. Ustanın yardımcılarından Cavit de ince ve sivri bir bıçakla koca bir butu ayıklıyordu. Birden acıyla bağırdı! Yerdeki bir yağ parçasının üzerine basıp düşüvermişti! Düşerken de elindeki sivri bıçak kalçasının üstüne saplanmıştı. Kan yaradan dışarı fışkırdı. Müşteriler arasında bulunan hemşire Güzin Hanım hemen davranmak gerektiğini anlayıp tezgâhın ardına geçti. Uyluk atardamarının kesildiğini anlayarak çırağın kasığına eliyle bastırdı. Böylece kanamayı durdurmayı denedi Bu arada patronun haber verdiği doktor da on dakika içinde yetişmişti. Delikanlıyı hemen sedyeye koyup reanimasyon servisine kaldırdılar. Kesilen damarına pense atılırken kan da verildi. Birkaç gün sonra doktor Cavit’e şöyle dedi: “Kanamayı durduran müşterinize hayatınızı borçlu*sunuz. Kan böyle oluk gibi akarsa insan ancak birkaç dakika yaşayabilir…”


Kaza nasıl önlenir?
Batı ülkelerinde kasaplar korunmalarını sağlayan kauçuk önlük giymekle zorunludur. Yine Batı ülkelerinde kasap ciğerci ve şarküterilerde çalışanların metal takviyeli eldiven giymeleri de zorunludur. Ayrıca kayıp düşmemek için özel ayakkabılar da giyilmektedir. Bizde de ciğercilerde giyilen tahta ayakkabılar hem kaymayı hem nemden etkilenmeyi önler.


Elektrik İş kazaları
Kimyasal maddeler üterilen bu fabrikada bir yüksek gerilim elektrik istasyonu genişletiliyordu. İki marangoz elektrik tesisatını molozlardan korumak amacıyla bir izolasyon panosu hazırlıyordu. Biri elektrik istasyonunun içine dayalı bir tahta merdivene çıkmıştı. Merdivenin üst basamağına vardığında yanlışlıkla gerilim altındaki metalik bölmeye dokundu. Bir şerare boşandı. İşçi adeta yere fırlatıldı. Sigorta atmış akım kesilmişti. Arkadaşı yardım çağırarak hemen koştu. Ustaları da ardından akımın kesildiğinden emin olduktan sonra kazazedeyi içerden çıkardılar. Geçenlerde ilkyardım eğitimi gören ustaları hemen hayat busesi uygulamaya başladı Her şey çok çabuk olup bitti. Kazayla suni solunumun başlatılması arasında sadece iki dakika geçmişti. Kazazede olaydan altı dakika sonra yeniden kendine gelmişti. Bu arada doktorlar da yetişmişti kazazede atlattığı tehlikeden 15 dakika sonra cankurtaranda oksijen soluyordu. Bundan sonra hızla iyileşecek sadece ön kol ve göğsündeki yanıkların tedavisi zaman alacaktı. Kurtulması olaya anide müdahale edilmesi sayesinde gerçekleşmişti.


Kaza nasıl önlenebilir?
Elektrik santrallarına yalnız ehliyetli elektrikçiler girmelidir. Bu tür yerlerde ya*pılacak çalışmalar için elemanlar özel olarak önceden eğitilmelidir Elektrik santrallarında yürütülecek çalışmalara mutlaka bir elektrikçi nezaret etmelidir


Ayrıca elektrikçilerin çalışacağı yerlerde Elektrik hayat busesinin nasıl uygulanacağını anlatan afişler asılı olmalıdır.


Doktoru Beklerken Ne Yapmalı
Gündelik yaşamda karşılaşılan kazalar sayılamayacak kadar çoktur ama şükür ki bunların hepsi hayati tehlike yaratan had felaketler getirmez. Ancak hemen hepsi acil tıbbi önlemler gerektirebilir. Böyle bir durum karşısında çoğunlukla ne belirtilerin ciddiyetini takdir edebilir ne de gerektiği gibi doktoru haberdar edebiliriz. Elimiz ayağımıza dolanır.

Doktor çağırın
Doktorun çabuk ve etkili biçimde müdahalesini istiyorsanız çağrınız sırasında vazgeçilmez ve kesin bazı durumları belirtmeniz gerekir. Durum çok ciddi görünse bile öncelikle sakin olmaya bakın. Düşüncelerinize bir çeki-düzen verin. Kuşkunuzu çeken hastalık belirtilerini açık kesin ve mümkünse en kısa şekilde açıklamaya hazırlanın. Telefonu açmadan önce hastayı iyice gözlemleyin. Yan sayfada göreceğiniz fiş doktora çok yararlı olabilecek bilgileri içeriyor. Bu bilgiler kendisi gelene dek size neler yapmanız gerektiğini söylemek konusunda ışık tutacaktır. Hatta müdahalenin acilliği ve gerekliliğine kendisini inandıracaktır. Zor bir yerde oturuyorsanız ve doktorun evinizi bulmasından endişe ediyorsanız gerekiyorsa onu bilinen bir yerden alıp getirecek bir “öncü” çıkarın.


Seyahate çıkmadan önce bazı öğütler
Herhangi bir hastalığın ilk arazını hissediyor veya müzmin bir hastalık çekiyorsanız her zamanki doktorunuza danışmadan uzak bir yolculuğa çıkmayın. Gerçekten de bazı taşıt araçları bazı hastalıklar için tavsiye edilmez.


Ayrıca doktorunuza gideceğiniz yerin bazı özel durumlar nedeniyle sizin için sakıncalı olup olmayacağını da danışın (sıtma bağırsak enfeksiyonları gibi). Sarı humma ve koleraya karşı aşılanmak gerekebilir. Hatta resmi makamlar şart koşmasa da doktorunuz bunları sizden iste*yebilir.Ayrıca yanınıza almanız gereken koruyucu ve tedavi edici ilaçları da o tavsiye eder.
Bugün Batı dünyasının kalkınmış ülkelerinde vatandaşlarını yabancı ülkeler*de iken acil durumlarda kurtarıp gereken hastaneye kaldıracak kurtarma örgütleri kurulmuştur. Ancak bu bizim ülkemiz için henüz bir hayaldir.


Bu arada grup halinde tatil kamplarına tatil sitelerine gidecek çocuklardan sağlık raporu istenmesi herhalde çok yerinde olur.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İş yeri kazaları nasıl önlenir?

İş yeri kazaları nasıl önlenir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Trafik kazaları nasıl önlenir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 27-05-2013 08:45
Korozyon nasıl önlenir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 11-05-2013 10:08
Kepek Nasıl Önlenir Nurçin Yalçın Saç Bakımı 0 05-09-2012 08:04
Trafik kazaları nasıl oluşur? Я Soru Cevap 0 24-02-2012 12:13
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir asliuzun Saç Dökülmesi 0 18-05-2011 05:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.