bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-05-2013, 09:10   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deoksiriboz yapısı nasıldır?

Deoksiriboz yapısı nasıldır?Deoksiriboz veya bilinen adlarıyla D-Deoksiriboz ve 2-deoksiriboz beş karbon atomu içeren ve aldehit grubu barındıran aldopentozların bir üyesidir. Deoksiriboz penton riboz şekerinin 2 pozisyonundaki hidroksil grubunun hidrojen ile yer değiştirmesiyle oluşur yani bu bir oksijen atomunun kaybı ile sonuçlanır. Hidroksil grubunun değişmesi aynı zamanda halka yapısını C3'-endo pozisyonundan C2'-endo olacak şekilde değiştirir. Bu molekül 1929 yılında Phoebus Levene tarafından keşfedilmiştir ve DNA nükleik asidinin önemli bir yapıtaşıdır.

Deoksiriboz yapısı nasıldır?


Yapı

Riboz atomu dört köşesi karbondan bir köşesi oksijenden oluşan beş köşeli halka şeklinde bir şekerdir. Hidroksil grupları bu karbonlardan üçüne bağlanır. Diğer karbon ve hidroksil grubu ise oksijene bitişik olan karbonlardan birine bağlıdır. Deoksiribozda bu bitişikteki karbona en uzak olan karbon atomu ribozdaki hidroksil grubuna karşılık gelen kısımda yalnızca hidrojenstereokimyasına sahip olmasından ötürü D-2-deoksiriboz aynı zamanda D-2-deoksiarabinoz molekülüne karşılık gelir.


Su içinde deoksiriboz üç farklı formda bulunur: düz zincirli şeker beş üyeli deoksirinofuranoz halkası ve altı üyeli deoksiribopiranoz halkası.
Biyolojik önem

Riboz ve 2-deoksiriboz türevleri biyolojide çok önemli bir yere sahiptir. Bu moleküllerin bilinen en yaygın türevleri nükleik asitler içinde fosfatla 5 pozisyonunda bağlananlardır. Monofosfat difosfat ve trifosfat formları ve 3-5 siklik monofosfatlar bunlardan en önemlileridir. Bunun yanında koenzim olarak sınıflandırılan önemli difosfat dimerleri bulunmaktadır. Öyle ki pürinlerpirimidinler ribozlu ve deoksiribozlu bileşiklerde önemli bir sınıfta yer alır. Bu pürin ve pirimidin türevleri bir riboz şekeriyle eşlendiğinde bu ikililer nükleosit olarak adlandırılır. Bu bileşiklerde adlandırma eğilimi şekerlerin karbon numaralarının ardına bir ′ eklemektir. Böylece nükleosid türevleri adlandırılabilir örneğin 5′-monofosfat terimi fosfat grubunun şekerin 5. karbonuna bağlandığı anlamına gelir. Bazlar 1′ riboz karbona bağlanır. Fosforilasyona uğramış nükleositler nükleotit olarak adlandırılır.2-Deoksiriboz ve riboz nükleotitleri genelde dallanmamış 5'-3' polimerler halinde bulunur. Bu yapılarda bir monomer birimindeki 3'karbon kendinden bir sonraki 5'karbona bağlı bir fosfatamakromoleküller olarak adlandırılır. Şeker-fosfat-şeker zinciri polimerin omurgası olarak tanımlanır. Omurganın sonunda bir bağımsız 5'fosfat bulunur ve karşı taraftaki sonunda bağımsız bir 3'OH grubu bulunur. Omurga yapısı herbir şeker molekülüne bağlı olan belirli bazlardan bağımsızdır.DNA'ın (deoksiribonükleik asit) her bir monomeri deoksi- adenin timin guanin veya sitozinhücre çekirdeğinin çok küçük hacmine bu çok uzun molekülleri sığdırmak için sarmal yapı gereklidir.Buna karşın deoksiriboz yerine riboz içeren çok benzer moleküller ki genellikle RNA olarak bilinir sadece nispeten kısa çift sarmalın tamamlayıcı bazları ile eşleştirilmiş formu olarak bilinir. Bunlar çok iyi bilinir örneğin ribozomal RNA molekülleri ve taşıyıcı RNA bir molekül içindeki palindromik dizilerden dolayı firkete (hairpin) yapılar olarak adlandırılır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deoksiriboz yapısı nasıldır?

Deoksiriboz yapısı nasıldır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deoksiriboz, deoksiribozun yapısı, deoksiriboz şekeri kaç karbonlu, deoksiriboz şekeri, deoksiriboz kaç karbonlu, deoksiriboz yapısı, riboz ve deoksiriboz, deoksiriboz nasıl oluşur, deoksiriboz şekeri hangi karbonludur, deoksiriboz sekeri kac karbonludur, deoksiriboz sekeri, deoksiriboz nerede bulunur, deoksiriboz şekeri yapısı, deoksiriboz sekerinin nin yapısında neler vardır, deoksiriboz yapisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ribozomun yapısı hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 25-05-2013 04:21
Deoksiribozun yapısı hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 22-05-2013 11:48
Glukozun yapısı hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 22-05-2013 10:56
Bakterilerin yapısı hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 15-04-2013 08:22
Kalbin iç yapısı hakkında bilgi Я Soru Cevap 1 22-03-2012 03:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats