bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-05-2013, 01:44   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Genetik kod ile bilgi transferi hakkında bilgi

Genetik kod ile bilgi transferi hakkında bilgi-Genetik kod ile bilgi transferi nasıl gerçekleşir?Bir organizmanın genomu onun DNA'sında (bazı virüslerde ise RNA'sında) kayıtlıdır. Bir genomun protein veya RNA kodlayan bölümleri genleri oluşturur. Proteinleri kodlayan genler kodon olarak adlandırılan üç nükleotitlik birimlerden oluşur bunların her biri bir amino asit kodlar. Her nükleotit bir fosfat bir deoksiriboz şeker ve dört azotlu bazdan oluşur. Pürin türevi bazlar olan adenin (A) ve guanin (G) iki aromatik halkadan oluşur. Pirimidin türevi bazlar olan sitozin (C) ve timin (T) daha küçük olup tek bir aromatik halkadan oluşurlar. DNA'nın çifte sarmallı biçiminde baz eşleşmesi denen bir yolla DNA'nin iki ipliği hidrojen bağları ile birbirine bağlanır. Bu bağlar hemen her zaman bir iplikteki adenin bazı ile öbüründeki timin bazı ve bir iplikteki sitozin bazı ile öbüründeki guanin arasında oluşur. Bu demektir ki bir çifte sarmaldaki A ve T bazlarının sayısı eşit olmalıdır C ve G bazlarının sayısının birbirine eşit olması gerektiği gibi. RNA'da timin (T) yerine urasil (U) bulunur deoksiriboz yerine de riboz vardır.


Her protein kodlayıcı gendeki baz dizisi transkripsiyon yoluyla DNA'ya benzer özellikleri olan bir RNA polimerine yazılır bu moleküle mesajcı RNA veya mRNA denir. Mesajci RNA'daki baz dizisi de sırası gelince ribozomlar üzerinde translasyon (çeviri) denen süreç ile bir amino asittaşıyıcı RNA'lar (tRNA'lar) gerektirir proteine eklenecek amino asitler bunlara kovalent olarak bağlıdır. Çeviri için ayrıca enerji kaynağı olarak guanozin trifosfat ve bir takım çeviri faktörleri gereklidir. Her tRNA'nın üzerinde mRNA'da bağlandığı kendine has kodona komplemanter olan bir antikodon bulunur. tRNA'nın CCA dizisi ile sonlanan 3' ucuna amino asitler kovalent olarak "yüklenirler". Her bir tRNA'ya aminoasil tRNA sentetaz olarak adlandırılan enzimler tarafından spesifik bir amino asit yüklenir bu enzimlerin hem yükledikleri amino aside hem de tRNA'ya yüksek derecede özgüllükleri vardır. Yüksek özgüllük protein çevirisindeki hata oranının düşüklüğünü mümkün kılar. dizisine yani bir proteine dönüştürülür. Çeviri süreci amino asitler için spesifik olan


Üç nükleotitli bir kodon ile 4³ = 64 farklı kodon kombinezonu mevcuttur; 64 kodonun hepsi çeviri sürecinde bir amino aside ya da bir bitiş sinyaline karşılık gelir. Eğer örneğin UUUAAACCC gibi bir RNA dizisinin okuma çerçevesi birinci U ile başlıyorsa (konvansiyon gereği dizideki bazlar 5' - 3' doğrultusunda yazılır) bu dizide üç kodon vardır bunlar UUU AAA ve CCC'dir her biri bir amino aside karşılık gelir. Bu RNA dizisi üç amino asit uzunluğunda bir amino asit dizisine çevrilecektir. Bilgisayar bilmi ile bir karşılaştırma yapılacak olursa bir kodon veri işlenmesinde kullanılan bir "paket" olmasından dolayı bir sözcük gibidir bir nükleotit ise en küçük veri birimi olmasından dolayı bir bit gibidir. (Pratikte tipik bir bilgisayarda bir nükleotidi temsil etmek için en az iki bit bir kodon içinde 6 bit gerekir.)


Standart genetik kod aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. Tablo 1 64 kodonun her birinin hangi amino aside karşılık geldiğini göstermektedir. Tablo 2 ise 20 standart amino asidin her birinin hangi kodona karşılık geldiğini göstermektedir. Bunlar sırasıyla ileri ve geri kodon tablosu olarak adlandırılırlar. Örneğin AAU kodonu asparagin amino asidini kodlar UGU ve UGC de sisteini kodlar (standart üç harfli gösterimle Asn ve Cys sırasıyla).


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Genetik kod ile bilgi transferi hakkında bilgi

Genetik kod ile bilgi transferi hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mendel ve Klasik Genetik hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 11:04
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Genetik Mühendisliği Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:33
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:21
Genetik Bozukluk Hakkında Genel Bilgi elif Sağlığımız 0 19-06-2009 06:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats