bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-05-2013, 01:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Genlerin gösterimi

Genlerin gösterimi-Genler nasıl gösterilir?Gen DNA'nın bir parçasıdır ve bu "yönetici" molekül nasıl göründüğünüzü vücudumuzda hangi olayların gerçekleştiğini ve bazen de hangi hastalıkları geçirmeye eğilimli olduğunuzu belirler. DNA (deoksiribonükleik asit) bükülmüş bir merdiven görünümünde çift sarmal yapıda uzun bir moleküldür. DNA'nın yapısının keşfedilmesinden sadece yarım yüzyıl sonra bugün bilim adamları genlerin oluşturduğu "saman yığını" içinde saç rengi gibi fiziksel özelliklerden sorumlu gen veya genleri adeta "iğne" arar gibi aramaktadırlar. Genler kimi zaman bazı hastalıklara karşı eğilimin olup olmadığı ile ilgili bilgiler de verebilmektedirler.


Genler nasıl gösterilir?


Genler bir DNA zincirinin belli uzunluktaki bir kesiti olup genetik kodlamanın en küçük birimidir.DNA organik bazlar(Adenin-Timin-Guanin-Sitozin) beş karbonlu riboz şekeri ve fosfat moleküllerinden oluşur.Genlerde bu diziliş içinde genetik koda göre dizilir.

fosfat-şeker-Adenin-Timin-şeker-fosfat

fosfat-şeker-Guanin-Timin-şeker-fosfat şeklinde gösterilir.

Genotip:Canlının iç yapısı ile ilgili özellikler.Homozigot veya Heterezigot

Fenotip:Canlını dış görünüşü ile ilgili özellikler.Uzun boylu-Kısa boylu gibi


Genlerin gösterimi

GENOTİP: Bir insanın kromozomlarmdaki genlerin tümü o insanın kalıtsal tipini yani genotipini oluşturur.


Genlerin gösterimi

FENOTİP: Fenotip bir insanın genleri tarafından kararlaştırılan klinik-laboratuvar ve başka yöntemlerle izlenilebilen özellikleridir. Saç rengi kan grubu cilt rengi gibi pek çok özellik insanın fenotipik özellikleridir.

Kan grupları da genler tarafından denetlenen özelliklerdir. Kan grupları alyuvarların zarla*rında bulunan bazı antijenlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu antijenler o kanı ya da aynı kan grubunu taşıyan insanlar İçin antijenik değildir. Başka kan gruplarını taşıyan insanlar için antijeniktirler. Genler antijenlerin çeşitlerini kararlaştırarak değişik kan gruplarının oluşma*sına neden olurlar. ABO Rh MNSs gibi 24000 çeşit kan grubu sistemi vardır fakat uygulamada bunların yalnız ABO ve Rh sistemleri önem taşır. Kan grubu A olan bir insanın alyuvarlarının yüzeyinde A-antijeni serumunda B-antijenine karşı anti-B-antikoru bulunur. Serumdaki bu antikorlar için “aglütinin izoaglütinin” gibi de*yimler kullanılırsa da biz anti-B A-antikoru de*yimlerini kullanacağız.

Şimdi küçük bir problem çözelim. Kan grubu A olan bir kişiye B grubu kan yerecek olursak ne olur? Kan grubu A olan kişinin serumunda B grubu kanın alyuvarlarında bulunan antijene karşı anti-B-antikoru bulunur. Buna göre kan grubu A olan kişiye B grubu kan verildiğinde anti-B-antikoru alyuvarların B antijeniyle birleşip bu alyuvarların aglütinasyonuna neden olur. Kümeleşen alyuvarlar hayati önem taşıyan bir organın damarlarını tıkayıp ölüme neden olabilir*ler.


Genlerin gösterimi

Kan grubu B olan bir kişi alyuvarlarında B-antijeni taşırken serumunda anti-A-antikoru taşır. Kan grubu AB olan bir kişi alyuvarlarında hem A hem de B antijenini taşırken serumunda anti-A ve anti-B-antikorları taşımaz. Bazı kişile*rin kromozomlarında A ve B antijenlerini kararlaştıran genler bulunmadığı için bu insanla*rın alyuvarlarının yüzeyinde A ve B antijenlerinin her ikisine de rastlanmaz. Bu kişilerin kan grubuna 0 kan grubu denir. Kan grubu 0 (sıfır) olan kişinin serumunda anti-A-antikoru ve anti-B-antikoru bulunur. Beyaz ırkın yaklaşık % 85′i alyuvarlarında Rh denilen bir antijen daha taşır. Bu antijeni taşıyan kan gruplarına Rh ( + ) taşımayanlara Rh (-) denir. Rh (-) olan bir kişiye Rh (4-j bir kan verilecek olursa Rh antijenine karşı antikorlar gelişir. Bu antikorlar Rh (+) olan kanın alyuvarlarım aglütine ederler.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Genlerin gösterimi

Genlerin gösterimi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rh kan grubunun genotip gosterim sekli, rh gösterimi, gen gosterimi, rh kan grubunun genotip gösterim şekli, kızıl saç geni, rh kan grubunun genotip gösterimi sekli nasildir, kan gurubunun genetik gosterim nediri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Genlerin görevleri nedir? Я Soru Cevap 0 24-11-2012 08:50
Kalp hastalıklarında genlerin rolü daywest Kalp Sağlığı 0 29-01-2012 09:38
Genlerin Dünyası Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:58
Genlerin Örtülmesi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:34
Genlerin dünyası daywest Biyoloji 0 21-02-2010 09:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats