bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-05-2013, 09:08   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Dilinin önemi nedir?

Türk Dilinin önemi nedir?-Türk Dilinin önemi üzerine yazı


Öncelikle Türk Milli Kültürü denilince neleri anlıyoruz kısaca bunlardan söz edelim. Türk Milli Kültürü Türklerin tarihi süreç içerisindeki toplumsal yapılarını dini iktisadi hayatlarını edebi kültür dil ve sanatlarını düşünce ve ahlak özelliklerini içerisine alan geniş bir konudur. Bu kadar geniş bir konuyu tüm ayrıntılarıyla ele almak oldukça zor bir iştir. Bu sebeple yazımızda Türk Milli Kültür’ünün önemli bir unsuru olarak Türk Dili üzerinde durulacaktır. Türk Dili’nin tercih edilişinin bir diğer sebebi ise dilin bir toplum için son derece önemli ve etkili bir araç olduğu gerçeğidir. Bize göre dilini kaybetmiş bir millet milli benliğini değerlerini özünü daha doğrusu her şeyini kaybetmiştir. Peki bir dil nasıl olur da kaybedilir? Bu sorunun cevabını vermek bizler için pek de zor bir durum değildir. Bugün şehir merkezlerine gittiğimiz zaman etrafımızdaki alış-veriş yerlerine dükkanlara dikkatlice bakarsak gördüğümüz tablo karşısında şunu söyleyebiliriz: Bir dil işte böyle kaybolur! Evet ne yazık ki güzel Türkçemiz tehlikeli bir durumla karşı karşıyadır: Yok olma tehlikesi! Bir dil kullanılmazsa ortadan kalkar. Konuşulmayan yazılmayan bir dilin devam etmesi kuşaklar boyunca var olması söz konusu değildir.


Konuya Türk Dili’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu belirterek başladık. Buraya tekrar döneceğiz; ancak öncelikle dilin bir toplum için ne kadar önemli olduğuna değinelim. Dil düşünmenin aracıdır. Düşünemeyen insanların fikir üretme gibi bir şansları yoktur. Dil ile düşünme arasındaki bu sıkı bağ milli hissin oluşmasında da etkilidir. Milli bir his ancak o milletin dili ile oluşturulabilir. Şöyle diyelim İngilizce konuşup fikirler ortaya koyarak bir Fransız milliyetçiliğinden söz edebilir misiniz? Tabi ki bu gülünç bir durum olur. Demek ki dil bir milletin milli duygularının oluşmasında bu duyguların geniş kitlelere yayılmasında birinci derecede önemlidir. Her millet ancak kendine özgü bir dil ile milli hislerini kuvvetlendirip yayabilir. Bu gerçeği gören büyük önderimiz ATATÜRK Türk Dili’ne son derece önem vermiş birçok yabancı kelimenin Türkçe karşılığını aramış Türkçe’ye hak ettiği değeri göstermiştir. Bugün matematikte kullandığımız birçok terim ATATÜRK’ün bizzat kendisinin ortaya koyduğu Türkçe kelimelerdir (örneğin; artı açı üçgen). Bu konuda ATATÜRK ve ona destek verenlerin yaptıkları tüm çalışmalar hep bir düşüncenin ürünüdür: Milli bilinci canlandırmak. Milli bilinç her şeyden önce dilin ayakta durması gelişmesi yabancı kelimelerden arındırılması ile mümkün olabilir. Tabi ki böyle bir milli bilinç sahibi olunabilmesi için de ortada bir milletin bulunması gerekir. Atatürkçülükte milletin tanımında dahi “dil birliği” esastır. Millet dil kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların oluşturduğu siyasi ve toplumsal bir heyettir. Bu sebeple tüm Atatürkçülerin (tabi ki gerçek Atatürkçülerin!) Türkçe’ye önem vermeleri bu konuya duyarlı olmaları gerekmektedir.


Tarih bize göstermiştir ki milli kültürünü kaybeden milletler daima “güçlü milli duygu”lara sahip olan milletlerin egemenliğine girmişlerdir. Başlangıçta da belirttiğimiz gibi madem ki dil milli kültürün ve milli kültür de bağımsızlığın temeli öyleyse bize düşen görev Türkçe’ye gereken önemi vermek; Türkçe konuşmaktan Türkçe yazmaktan gurur duymaktır. Bugün ABD ve Batılı ülkelere olan hayranlıkları ile İngilizce’ye duydukları özenti birçok insanı ve özellikle “sözde aydınlar”ımızı Türkçe konuşmaktan alıkoymuş bu durumdan utanır hale getirmiştir. Böyle aşağılık duygusuna sahip insanların bir de büyük önderimizi ağızlarına almaları yok mu işte bu durum işin en ilginç en düşündürücü ve korkutucu tarafıdır. Bu zihniyete sahip kişilerin kurtuluş savaşı sonrası ikinci bir kurtuluş savaşı başlatıp ilk işi Türkçe ‘yi korumak geliştirmek olan bu büyük insanı ağızlarına almaları akıl sır erdirilebilir bir durum değildir. Şöyle ki bu eşsiz insan dili milli kurumların en başta geleni sayıyor milli duygu düşünce ve yönelişin milli benlik ve şuurun milli dile bağlı olduğu üzerinde önemle duruyor uzun vadeli düşünülürse milli bağımsızlığın ancak Türk dili varoldukça dil bağımsız oldukça mümkün olacağı temelinden yürüyordu. Nasıl olabilir de Batılılaşmak uğruna güzel Türkçe’den vazgeçilebilir. Böyle bir Batılılaşmayı ne Mustafa Kemal ATATÜRK kabul ederdi ne de günümüzde herhangi bir Türk vatanseveri kabul edebilir. Türkiye eğer ki AB ya da benzeri birtakım örgütlerin içerisinde yer alacaksa böyle bir durum ancak Türk Milli Kültürü ‘nün tam anlamıyla korunacağı bir ortamda gerçekleşmelidir (Böyle bir durum Batılı ülkeler ve ABD’nin asla kabul etmeyeceği açıktır. Ne acıdır ki bu devletlerin Türk Milli Kültürü’nü hatta Türkleri dünya üzerinde görmeye tahammülleri yoktur.)


Türk Dili’nin ne kadar önemli olduğunu kısaca anlattıktan sonra yazının başında tekrar döneceğimizi belirttiğimiz konuya gelelim: “Türkçe’nin yok oluşu sorunu.” Evet Türkçe yok olmaya yüz tutmuştur; gerek içte gerek dışta bu yok oluşa destek verilmekte adeta seferberlik içine girilmektedir. Bu tehlikeli durum kem}isini en açık şekli ile sokaklarımızda iş yerlerimizde göstermektedir. Bu yerlerin isimlerine bakıldığında Türkçe bir kelime görmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca kendisini aydın sanan kişiler arasında da her geçen gün Türkçe’den kopuş söz konusudur. Ne kadar üzücü bir durum! Bunun için mi verildi onca mücadele? Şurası bilinmeli ki bu topraklar yalnızca İngilizlerden Fransızlardan kurtarılmadı aynı zamanda İngilizce’nin Fransızca’nın egemenliğinden de kurtarıldı bu uğurda savaşıldı. Tüm bunları görmezlikten gelerek birtakım ülkelere yaranmak özenmek ve bu doğrultuda hareket etmek cidden içler acısı bir durumdur.


Konumuzla ilgili olduğu için “Eurovision Şarkı Yarışması”na değinmek istiyoruz. Bu yarışmadaki birinciliğimiz ve bir sonraki yarışmanın Türkiye’de yapılacak olması cidden bizleri gururlandırdı. Ancak bu sevincimizin içerisine hüzün de karıştı. Birinciliği elde ettiğimiz parça ne yazık ki İngilizce. Peki bu parça Türkçe olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Hem de öyle iyi olurdu ki kendimizi bize özgü değerlerden birisiyle ( Türkçe ) ifade etmiş olurduk.


Buraya kadar söylediklerimizden Türkçe dışında herhangi bir dili bilmeyelim öğrenmeyelim anlaşılmasın. Tabi ki birçok dil öğrenip kendimizi her alanda geliştirmek durumundayız. Bizim isteğimiz Türkçe’nin konuşulduğu bir Türkiye olarak kalmaktır. Bu doğrultuda hareket etmeyen her kişiye kuruma karşı ise mücadelemiz sürecektir. Bu mücadele her şeyden önce tepki ile başlamalıdır. Örneğin; İngilizce eğitim yapan okullara sırf bu sebeple çocuklarımızı yollamayarak ya da ismi Türkçe olmayan yerlerden alışveriş yapmayarak yemek yemeyerek tepkimizi gösterebiliriz. Bizim düşüncemizde Türk demek Türkçe demektir! Bu sebeple ne uluslar arası yarışmalarda toplantılarda ne de ülke içerisindeki etkinliklerde Türkçe’ den asla vazgeçmeyeceğiz.
SONUÇ

Dil milli kültürün ilerlemesi ve yayılmasında önemli bir araç olduğu gibi milli duygunun gelişmesinde ve bağımsızlığın korunmasında da önemli bir etkendir. Bu sebeple Atatürkçülükte milli kültürün bağımsızlığın milli bütünlük ve toplumsal barışın korunması sürdürülmesi için milleti oluşturan kişiler arasında konuşulan dilin birbirinden farklı olmaması sade anlaşılır ve zengin olması gereklidir. Türk’üm diyen herkesin Türk Dili’ni bilmesi ve kullanması şarttır. Türkçe’nin en büyük koruyucusu geliştiricisi eşsiz liderimiz ATATÜRK’ün dediği gibi” Ülkesini yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” Bu uğurda mücadeleye devam…

KAYNAKÇA
Müdafaa-i Hukuk Dergisi Ağustos 2003 Sayı:60 Yıl:5


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Dilinin önemi nedir?

Türk Dilinin önemi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk dilinin önemi kısaca, türk dilinin önemi konusu, türk dilinin önemi nedir, türkçe dilinin önemi nedir, toplum denilince ne anlıyorsunuz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün Türk Kültürünün ve Dilinin gelişmesinde katkıları nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 2 13-12-2016 07:33
Türk Dilinin Tarihi Gelişimi Nasıldır? Türk Dili Nasıl Gelişmiştir? Я Türkçe ve Edebiyat 1 23-11-2013 06:46
TSK'nın Önemi Nedir? - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Önemi Kısaca elif Soru Cevap 0 16-02-2013 02:51
Beden Dili Nedir? Beden Dilinin Önemi Nedir? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 02:25
Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats