bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-05-2013, 12:01   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cumhuriyet Dönemimde Türk Kadının çalıştığı meslekler nelerdir?

Cumhuriyet Dönemimde Türk Kadının çalıştığı meslekler nelerdir?Türk-İş Kadın İşçiler Bürosu Uzmanı Şule Özkuzukıran’ın “Türk Kadınının İş Yaşamındaki Yeri” konulu araştırmasına göre günümüzde Türk kadınının üçte biri iş yaşamında yer alıyor. Sektörlere göre tekstil öğretmenlik tıp ile ilgili meslekler kadınların çoğunlukta olduğu ya da kadın erkek sayısının birbirine yaklaştığı alanlar olarak göze çarpıyor. Çalışan kadınlar uzmanlık gerektirmeyen mesleklerde yoğunlaşırken işgücü piyasasındaki kadınlar genelde kısmi çalışma geçici çalışma ve evde çalışma gibi tipik ve kayıtdışı istihdam biçimlerinde ağırlıklı olarak yer alıyor. Bu tür emek-yoğun işlerin başında dokumacılık konfeksiyon ve evde yapılan parça başı işler geliyor. Kadınlar kentlerde düşük kırsal alanda oldukça yüksek oranlarda çalışıyor. Kırsal alanda “ücretsiz aile işçisi” olarak çalışan genç kız ve kadınların oranı yüzde 62.6 düzeylerinde bulunuyor.Öte yandan hizmet sektöründe kadın işgücü oranı yüzde 57.5 ile en önde yer alıyor. Kadınlar ilmi ve teknik elemanlık alanında çalışanların yüzde 24’ünü üst kademe yöneticisi olarak çalışanların yüzde 1’ini idari personel olarak çalışanların yüzde 23’ünü ticaret ve satış personeli olarak çalışanların yüzde 4’ünü hizmet işçisi olarak çalışanların yüzde 13’ünü tarım sektöründe çalışanların ise yüzde 9’unu oluşturuyor. Tarım dışı üretim işçisi olarak çalışanların arasında kadınların oranı da yüzde 25 düzeyinde bulunuyor.


ERKEKLERE KENDİNİ İSPAT ETMEK ZOR
Araştırmaya göre dünya genelinde ve Türkiye’de aynı iş için erkeklerden yüzde 25 daha az ücret alan kadınlar çocuk bakımı ve ev işleri içinse erkeklere oranla beş kat daha fazla vakit harcıyor. Kadınların okuma yazma bilen nüfus içindeki oranı yüzde 44.2 olarak gerçekleşirken üniversite mezunu kadınların nüfusa oranı yüzde 3.2’de kalıyor.Kadınlarda iş yaşamında bulunma genç yaşlarda daha ağırlıklı olarak görülüyor. Kadınlar en çok 20-24 yaşlarında işgücüne katılırken evlenme ve çocuk doğurma yaş dilimini temsil eden 25-39 yaş grubunda çalışan kadınların oranı yüzde 35’e düşüyor. Erkeklerde aynı yaş diliminde oranlar yüzde 84’lerden yüzde 98’e yükseliyor.Kadınların iş hayatında yaşadıkları zorlukların başında kendilerini ispat edebilmek için erkeklere göre daha fazla çalışmak ve özveride bulunmak zorunda olmaları geliyor. Bunun yanı sıra bazı kadınlar kadın olmaları nedeniyle iş hayatında çeşitli zorluklar yaşıyor.


EVLİLİK VE ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İŞ HAYATINI ETKİLİYOR
Türkiye’de çalışan kadına yönelik korumacı kanunlar doğum ve doğum sonrası izin süt emzirme izni ve kreş ve yuva sağlanabilirliğiyle sınırlı bulunuyor. Evlilik ve çocuk sahibi olma kadınların çalışma yaşamında belirleyici rol oynuyor. Çocuk sayısındaki artışa rağmen kadının çalışmak zorunda olması annenin fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmasına iş veriminin düşmesine ve iş kazalarına yol açabiliyor. Evlilik ve doğum kadın işçilerin işten ayrılma nedenlerinin yüzde 70’ini işverenin işten çıkarma nedenlerinin de yüzde 20’sini oluşturuyor.Diğer taraftan yapılan araştırmaya göre kadınların üçte biri iktisaden faal iken bu kesimin de üçte biri gelir getirici bir işte çalışıyor. Ücretli çalışan 1.5 milyon kadın içinde SSK’lı kadın sayısı 400 binin üzerine çıkarken memur olarak 500 bine yakın kadın çalışıyor. Kentlerde kadının ücretli olarak istihdamında eğitim durumunun yükselmesi doğurganlık oranının azalması sosyal değerlerdeki değişme gibi nedenlerle artış gözlenmesine karşın kadınlar ücret karşılığı çalışanlar içinde yüzde 18’lik pay alıyor.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cumhuriyet Dönemimde Türk Kadının çalıştığı meslekler nelerdir?

Cumhuriyet Dönemimde Türk Kadının çalıştığı meslekler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk kadınlarının meslekleri, turk kadinlarinin calistigi isler, kadınların çalıştığı meslekler, turk kadinlarinin meslekleri, türkiyede kadınların en çok çalıştıgı meslekler, kadınların çalıştıkları meslekler, kadınların en çok çalıştığı meslekler, türkiyede kadınların en çok çalıştığı meslekler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Vatandaşlık hakları nelerdir?-Türk kadının çalışma hayatındaki yeri ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-04-2013 08:03
Cumhuriyet öncesi dönemde iş hayatında olmayan türk kadınlarının meslekleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:06
Kadının Toplumdaki Yeri - Türk Kadının Önemi elif Soru Cevap 0 03-03-2013 12:07
Alexander Graham Bell Çalıştığı Alanlar Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:34
Türk kadının süsü kına Bkmlyz Güzellik Önerileri 9 12-04-2009 10:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.