bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-05-2013, 12:04   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart DNAnın özellikleri nelerdir?

DNAnın özellikleri nelerdir?-DNA hakkında bilgi
Nükleotit olarak adlandırılan birimlerden oluşan bir polimerdir. DNA zinciri 22 ila 26 Ångströmnanometre) genişliktedir bir nükleotit birim 33 Å (0.33 nm) uzunluğundadır.baz çifti uzunluğundadır.


DNAnın özellikleri nelerdir?


Canlılarda DNA genelde tek bir molekül değil birbirine sıkıca sarılı bir çift molekülden oluşur. Bu iki uzun iplik sarmaşık gibi birbirine sarılarak bir çift sarmal oluşturur. Nükleotit birimler bir şeker bir fosfat ve bir bazdan oluşurlar. Şeker ve fosfat DNA molekülünün omurgasını oluşturur baz ise çifte sarmaldaki öbür DNA ipliği ile etkileşir. Genel olarak bir şekere bağlı baza nükleozit bir şeker ve bir veya daha çok fosfata bağlı baza ise nükleotit denir. Birden çok nükleotidin birbirine bağlı haline polinükleotit denir.


DNA ipliğinin omurgası almaşıklı şeker ve fosfat artıklarından oluşur. DNA'da bulunan şeker 2-deoksiribozdur bu bir pentozdur (beş karbonlu şekerdir). Bitişik iki şekerden birinin 3 numaralı karbonu ile öbürünün 5 numaralı karbon atomu arasındaki fosfat grubu bir fosfodiester bağı oluşturarak şekerleri birbirine bağlar. Fosfodiester bağın asimetrik olması nedeniyle DNA ipliğinin bir yönü vardır. Çifte sarmalda bir iplikteki nükleotitlerin birbirine bağlanma yönü öbür ipliktekilerin yönünün tersidir. DNA ipliklerinin bu düzenine antiparalel denir. DNA ipliklerin asimetrik olan uçları 5' (beş üssü) ve 3' (üç üssü) olarak adlandırılır 5' uç bir fosfat grubu 3' uç ise bir hidroksil grubu taşır. DNA ve RNA arasındaki başlıca farklardan biri içerdikleri şekerdir RNA'da 2-deoksiriboz yerine başka bir pentoz şeker olan riboz bulunur.


Çift sarmalı iki ipliğe bağlı bazlar arasındaki hidrojen bağları DNA'yı stabilize eder. DNA'a bulunan dört baz adenin (A olarak kısaltılır) sitozin (C) guanin (G) ve timin (T) olarak adlandırılır. Bu dört baz şeker-fosfata bağlanarak bir nükleotit oluşturur örneğin "adenozin monofosfat" bir nükleotittir.


Bazlar iki tip olarak sınıflandırılırlar: adenin ve guanin pürin türevleridir bunlar beş ve altı üyeli halkaların kaynaşmasından oluşmuş heterosiklik bileşiklerdir; sitozin ve timin ise pirimidinurasil (U) sitozinin yıkımı sonucu seyrek olarak DNA'da bulunabilir. Kimyasal olarak DNA'ya benzeyen RNA'da timin yerine urasil bulunur.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


DNAnın özellikleri nelerdir?

DNAnın özellikleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dnanı özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kutup Dairelerinin özellikleri nelerdir?-Dönencelerin özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:56
Soygazların fiziksel özellikleri nelerdir?-Soygazların atomik özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 11-05-2013 09:42
Organik bileşiklerin özellikleri nelerdir?-Yağların özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 10:09
Paralellerin özellikleri nelerdir?-Meridyenlerin özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 07:00
Atatürkün Kişisel Özellikleri-Atatürk'ün Kişisel Özellikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.