bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-05-2013, 02:58   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocukların gelişiminde ailenin önemi nedir?

Çocukların gelişiminde ailenin önemi nedir?Aile bireyin ve toplumun fonksiyonlarında en temel öğedir. Aile bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan beslenme bakım sevgi ihtiyacı duygusal gelişim psikolojik gelişim eğitim kültürel değerleri kazanma sağlıklı zeka gelişimini sürdürme gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığı birincil yer ve çevredir.


Aile üyeleri arasındaki ilişkiler ve aile ortamı psikososyal yönden gelişen bireyin en çok

Aile birliğinde aileyi oluşturan bireyler birbirinden etkilenir . Bu durumu aynı vücutta bulunan organlara benzetebiliriz. Her yönden etkileşim içerisinde bir bütün olarak aileyi yaşayan bir organizma saymak yanlış olmaz. Organların birindeki arıza diğer organların ritmini işleyişini ve fonksiyonelliğini etkiler.

Ailenin kendi içerisinde etkileşen bir sistem oluşu bu yapı içerisinde bu yapıyı oluşturan üyelerin bazı kurallara uyması zorunluluğunu getirir. Bu yapı içerisindeki her birey kurallara uymak karşılıklı olarak rolleri üstlenmek ve mevcut yetkileri paylaşmak durumundadır.

Aileyi bir organizma olarak ele almıştık. Bu organizmada bir denge hali söz konusudur. Aile bireylerinin etkileşim ve iletişimindeki problemler rollerdeki karmaşa yetkilerin yersiz ve yanlış kullanılması bu yapı içerisindeki kuralları çiğnemek yerleşmiş olan mevcut dengeyi bozar.

Kuralların çok aşırı katı ve çok aşırı esnek olmaması aileyi daha güçlü hale getirir. Kuralları çiğneyen bireye karşı diğer aile bireyleri ortak cephe alırlar. Kuralları çiğneyen aile bireyine genelde diğer aile üyelerinin gösterdiği tepki yanlışı yapan kişiyi yaptığı yanlıştan vazgeçirmeye çalışmak görmezlikten gelmek konuşmamak pasif direniş göstermek azarlamak cezalandırmaya çalışmak alay etmek gibi değişik reaksiyonlar şeklinde olabilir.

Aile fonksiyonlarını ele alırken evde yaşayan diğer üyeler akraba ve arkadaş çevresi de bazı sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir . Aynı zamanda bu etkileşim sürecinde adı geçen bireyler mevcut sorunların daha da ağır hale gelmesine hatta bazen çozümsüz hale yaklaşmasına sebep olabilir. Bu durum geleneksel Türk aile yapısında sık bir şekilde görülebilir. Bu durumun telafisi veya hiç olmaması için ailenin tam fonksiyonel halde olması kurallara uyulması rollerde karmaşanın olmaması iletişim ve etkileşimin yeterli olması gereklidir.

Aile üyeleri içinde yetki paylaşımı vardır. Yetkiyi şu şekilde tanımlayabiliriz : Aile içindeki bir bireyin diğer bir bireyin davranışını değiştirme gücüne sahip olmasıdır . Genelde aile içindeki ihtiyaçları ( ailenin maddi ihtiyaçları sağlık gereksinimleri sosyal faaliyetler sevgi gereksinimi vb) karşılayan üyenin yetki gücü daha fazladır. Bu yetki gücü durumu kültürel ve toplumsal değerlerinde etkisi altındadır.

Aile fonksiyonelliğinde sağlıklı aile için bir diğer önemli husus aileyi oluşturan bireylerin aile adına verilen kararlara katılmasıdır. Bu durumda herkesin makul derecede ihtiyaç ve isteklerine saygı gösterilmesi çok büyük önem taşır.Bu durum karşılıklı güven ortamının devamını sağlar.

Bir diğer önemli hususda şudur aile içindeki bireylerin duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade etmeleri ile ailenin sağlıklı fonksiyonları arasında çok büyük bir bağ olmasıdır. Sınırları kapalı aileyi oluşturan bireylerin duygu ve düşüncelerini rahat ifade etmemeleri ile herkesin kendi dünyasında yaşadığı bir aile yapısında ise bireylerde değişik sıkıntılar zamanla oluşmaya başlar . Bu sıkıntılar arasında depresyon endişe ve huzursuzluklar düşmanlık duyguları suçluluk hisleri gibi duygulara çok sık rastlanır . Sınırları açık ve herkesin rahatça kendini ifade edebildiği ailelerde ise bunun tam tersi olarak iyi niyet karşılıklı anlayış ve işbirliği ortak düşünceler birbiri için fedakarlık birbirine karşı samimiyet ve sevgi geleceğe güven ile bakma gibi durumlara rastlanır.

Ailede iletişim ve bununla beraber etkileşim en önemli konudur. İletişimin olmadığı herhangi biz zaman yoktur. İki insan yan yana olduğunda hiç konuşmamanın bile bir anlamı vardır. Yanlış iletişim ve etkileşim durumu veya yetersiz iletişim durumu ailelerdeki sorunlara yol açan nedenlerin başında gelir. Aile bireyleri birbirleri ile sözlü yada jest ve mimikler ile anlaşırlar veya bu durumdaki aksama aileyi çok olumsuz etkiler.

Ailedeki normal iletişim ve etkileşimi engelleyen faktörler:

-Aileyi ve bireyleri ilgilendiren konular üzerinde yüzeysel konuşma

-Aşırı soru sorma yersiz şüphe ve tereddütler

-Yapay ilgi gösterme

-Konuşma ve izah etme olmadan karşı tarafın hareketlerini düşüncelerini yorumlamaya ve tahmin etmeye çalışma

-Geçmişteki üzücü ve tatsız olayların sık sık gündeme getirilmesi

-Sorulan soruları cevapsız bırakma

-Bireylere söz ile baskı kurmaya çalışma

-Abartılı bir şekilde onaylama veya reddetme

-Sık sık öneride bulunma veya kişisel düşünceleri kabule zorlama

-Suçlama eleştirme olumsuz değerlendirmeler yapma

-Emir verme tehdit etme

-Samimiyetten uzak kalma yalan söyleme

-Alay etme küçük düşürmeye çalışma fikirlere değer vermeme

-Olayların olumsuz yönlerini çıkarmaya çalışma

-Küçük hataları çok abartma

-Fedakarlığı devamlı karşı taraftan bekleme

-Ortak faaliyetlere gereken önemi vermeme

-Karşıdakini ifade etme imkanı tanımama

Bu şekilde iletişim ve etkileşim içinde bulunan aile yapısında bireyler arası iletişimde karşıdaki kişiyi rahatsız etme yüz kızartma sert şekilde bakma yüz buruşturma konuşmama yalan söyleme gibi durumların gözükmesi olağandır.

Unutulmamalı ki yaşayan her fert ; kendine özgü anlayışı kişiliği değer yapısı entellektüel düzeyi duygu ve düşünceleri kimlik yapısı yetişme tarzı sosyokültürel statüsü ile yaşayan hisseden etkilenen biyopsikososyal bir bütündür . Bu durumda konuşulan her sözün verilen her mesajın her jest ve mimiğin iyi veya kötü manada karşıdaki kişide bir etki yaptığı kesindir.

Aile üyeleri birbirinden aldıkları mesajlar ile kendilerini değerli veya değersiz kendilerini güvende veya güvensiz hisseder. Bu durum onların psikososyal ve sosyokültürel konumlarını işlevselliklerini ve ruhsal durumlarını etkiler. Sonuç olarak sağlıklı birey sağlıklı ve bütünlüğü ile fonksiyonel aileyi oluşturacak sağlıklı aile sağlıklı toplumu oluşturacaktır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocukların gelişiminde ailenin önemi nedir?

Çocukların gelişiminde ailenin önemi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uygarlık Gelişiminde Sanatın Önemi Nedir? elif Soru Cevap 1 22-09-2013 04:12
Eğitim ve çocuk gelişiminde ailenin önemi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2013 10:16
Çocuğun Eğitiminde Ailenin Önemi elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:44
Çocuk Gelişiminde sanatsal etkinliklerin önemi elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 10-06-2011 02:27
Ailenin kişilik gelişiminde etkileri Mahperver Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 31-01-2010 02:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats