bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-05-2013, 06:29   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sporun sosyal faydaları nelerdir?

Sporun sosyal faydaları nelerdir?-Sporun ekonomik faydaları nelerdir?-Sporun sosyal toplumsal nelerdir?


Spor en temel tarifiyle harekettir. Fakat bu hareket ister bireysel olsun ister gurup halinde olsun belli kurallar dahilinde ve bir disiplin içinde yapıldığı için sosyolojik bir olaydır.
Daha da önemlisi spor Dünya Sağlık Örgütünün ( WHO ) tarif ettiği esenlik (WELLNESS) kavramı kapsamında İNSANIN TÜM BOYUTLARDA İYİ VE DENGE İçİNDE OLMA HALİ ne her boyutta ( fizyolojik sosyolojik psikolojik ekonomik vs.) katkıda bulunabilen bir olaydır. Bu faydaları anlamak için sporun ne olduğunu tanımamız gerekmektedir.


Spor yapan kişinin amacına göre elit veya rekreatif olmak üzere 2 gurupta düşünülebilir:
Elit amaçlı sporda kişi sporu teknik ve taktikleri ile derinlemesine öğrenmek pekiştirmek ve sergilemek suretiyle üst düzede ve yoğun bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlar. Yani madalya hedefler. Bu doğrultuda takımlar kulüpler federasyonlar vb. gibi örgütlenmeler ve antrenör masör spor hekimleri vb. meslekler ortaya çıkmıştır.


Rekreatif amaçlı sporda kişi yoğun çalışma yükü rutin hayat tarzı veya olumsuz çevresel etkilerden tehlikeye giren veya olumsuz etkilenen bedeni ve ruhi sağlığını tekrar elde etmek korumak veya devam ettirmek aynı zamanda zevk ve haz almak amacıyla kişisel doyum sağlayacak tamamen çalışma ve zorunlu ihtiyaçlar için ayrılan zaman dışında kalan bağımsız ve bağlantısız serbest zaman için de isteğe bağlı ve gönüllü olarak ferdi veya gurup için de seçerek hareket etmeyi amaçlar. Bu amaç aynı zamanda Rekreasyonun basit bir tanımıdır.
Spor zihinsel ve / veya fiziksel bir harekettir. Bu hareket çoğunlukla sosyal ve /veya toplumsaldır. Sporun kişiye sağladığı bireysel katkıları bile sonunda kişinin daha sosyal ve toplum içinde aktif / katkı sağlayan bir birey olmasına sebep olmaktadır.

SPORUN SOSYAL / TOPLUMSAL FAYDALARI
Spor çevrecidir. Bugün Dünyada daha çok spor ( Kano Rafting Orienteering Dağ Bisikleti Dağcılık Tur Kayağı Yamaç Paraşütü vb. ) doğal çevrede yapılmaktadır ve bu sporların popülaritesi de giderek artmaktadır.


Çevrecilik ve Spor okadar içi içe geçmiştir ki Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan OLİMPİYAT ların patronu IOC ( Uluslar arası Olimpiyat Komitesi ) ‘nin bir şehre Olimpiyat Oyunları Organizasyonunu vermek için ilan ettiği ölçütlerden en önemlisi olarak çEVRECİLİK ortaya çıkmaktadır. Bu konuda IOC hem aday şehrin çevreci yapısına hem spor tesislerindeki çevreci yaklaşımlara hemde halkın cevre bilinç ve tutumuna bakmaktadır. IOC aday şehre şu soruları sormaktadır :


a) Mimari yapı ( tasarım ve peyzaj )
b) Tesislerin yeniden kullanılabilirliği
c) Metruk mahallerin restorasyonu
d) Yıkıcı arazi kullanımdan kaçınma
e) Canlıların yaşam yerlerinin korunması ve bio-değişimlilik
f) Yenilenemeyen kaynakların kullanımının asgariye indirilmesi
g) Kirletici maddelerin kirliliğinin asgariye indirilmesi
h) Kanalizasyonun işlenmesi
i) Katı atıkların işlenmesi
j) Enerji tasarrufu
k) Su ve hava kalitesi
l) çevre bilinci


Spordaki Rekreatif yaklaşımda insanların en çok tercih ettiği sporların ( Bisiklet Joging Yürüme Streetball vb.) yapıldığı yer olarak aranan ortam yeşillikler içinde ses hava ve toprak kirliliği olmayan alanlardır. Bu nedenledir ki Rekreasyon Uzmanları şehir planlamalarındaki Rekreasyon alanlarının YEŞİL ve SPORTİF özellikleri ağırlıklı olmasına çaba sarf etmektedirler.
Spor toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlar. Sporun evrensel değerlerinde toplumlarda insanları guruplara ayıran ırk milliyet din mezhep sosyal konum eğitim kültür ve ekonomik farklılıklar vb. özellikleri göz ardı eden bir yaklaşımla herkese eşit bir yaklaşım (FAİR PLAY) ortaya konur. Hele kazanmanın ikinci plana itilip katılımın ön plana çıkarıldığı Rekreatif spor gruplar arasındaki çatışmanın azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Rekreatif sporda sosyal ekonomik veya eğitim farklılıkları ortadan kalkar ya da önemsizleşir. Her kesimden insan ortak zevkleri doğrultusundaki bir araya gelirler ve ortak uğraşılarda bulunur. Spor her kesimden olan bu insanların birbirlerini tanımalarına dostluk kurmalarına ve ortak amaçlar etrafında birlikte çalışmalarına imkan hazırlar. Örneğin; bir basketbol takımını oluşturan sporcuların etnik kökeni ırkı dini sosyal ve kültürel durumu eğitim düzeyi ya da ekonomik yönü katılanların hiç birisi için ön planda değildir ve önemsenmeyen unsurlardır. Takımı oluşturan ve her kesimden oluşan sporcuların ortaklaşa yaptıkları ve dikkatlerini öncelikle yoğunlaştırdıkları husus basketbol faaliyetinin kendisidir. Bu durum toplum hayatının niteliğini geliştirmekte toplumun moral değerlerini yükseltmektedir.


Günümüzde toplum bilimciler toplumların gelişmişlik değerlendirmesini Dünya Sağlık Örgütünün (WHO ) ortaya koyduğu ESENLİK ( Wellness ) kavramına paralel bir şekilde ele almakta ve bir toplumu ve onu oluşturan bireyleri sadece iş ortamında ne kadar verimli olduklarıyla değil iş sonrası serbest zamanlarında NE ile uğraştıkları ile yorumlamaktadırlar. Bu değerlendirmede REKREATİF SPOR çok önemli bir yer tutmaktadır.

SPORUN EKONOMİK FAYDALARI
Rekreatif Spor satılan araç gereçleri yapılan tesisler ve bunların işletim maliyetleri organize edilen etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri ( gişe-büfe gelirleri katılım –hakem ücretleri vb.) açısından incelendiğinde bilhassa gelişmiş ülkelerde ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin ABD de; savunma sanayinden sonra ülke ekonomisinin 2. büyük gücü olduğu bazı yazarlar tarafından dile getirilmiştir.


Spor bilhassa rekreatif felsefeyle yapıldığı taktirde insan yaşamının önemli bir parçası bir tutkusu haline gelmektedir. Bu durumda insanlar onun için vakit ayırmakta ve harcama yapmaktadırlar. Bu nedenle ülke ekonomilerinde 2. büyük güç olmasına şaşırmamak lazımdır.
Modern toplumların yaşamının önemli bir parçası olan TURİZM içinde spor son yılarda çok önemli bir yere gelmiştir. Bu ilişki sporun insan ve toplum yaşamında önemli bir yer almaya başlaması ve turizm sektörünün bundan faydalanmak istemesiyle ortaya çıkmıştır.
Bugün turizm içinde spor çok çeşitli formlarda kendini göstermektedir:


Turizmde Spor: Turistlerin turizm sırasında spor yaparak salıklı yaşam alışkınlıklarının devamının sağlanması ( örneğin: turistik tesislerin etrafında joging yürüyüş ve bisiklet parkurlarının temin edilmesi yüzme havuzlarının erken saatlerden itibaren konukların hizmetine sunulması vb.) ve / veya spor etkinlikleriyle turistlere sporun bireysel ve sosyal faydalarının sunulması ile onlara daha zengin ve mutlu bir ortamın sunulması (örneğin: havuz başı step/aerobik seansları tesislerde rekreatif spor oyunları organizasyonları plaj voleybolu muz su kayağı vb.) amaçlanmaktadır.


Spor Turizmi:
İnsanların spora katılım amacına ulaşması için turizm hizmetlerinin sunulması olayıdır. Bu katılım insanların aktif katılımını (Golf Binicilik Dağ Bisikleti Yamaç Paraşütü vb.) hedeflediği gibi pasif katılımını da (Olimpiyatlar Uluslar arası şampiyonalar vb.) hedeflemektedir.


Ayrıca Nostaljik Spor Turizmi adı altında Kırkpınar Yağlı Güreşleri Rekorların kırıldığı spor tesislerinin ziyaret edilmesi hatta kullanılması Tarih yazmış şampiyonların eşyalarının sergilendiği müzelerin gezilmesi vb. organizasyonlarla gerçekleştirilmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sporun sosyal faydaları nelerdir?

Sporun sosyal faydaları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir? - Gülmenin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 1 17-10-2014 11:34
Sosyal Olgu Nedir ? Sosyal Olay Nedir ve Arasındaki Farklar Nelerdir? elif Soru Cevap 2 30-11-2013 04:38
Sosyal örgüt ne anlama gelir?-Sosyal örgütler hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 10:27
Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri elif Soru Cevap 0 11-03-2013 07:29
Arı Poleni Faydaları - ArıPoleni Faydaları Nelerdir? gizem Soru Cevap 1 02-05-2012 03:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats