bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2013, 02:51   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Öğretim teknikleri nelerdir?

Öğretim teknikleri nelerdir?- Öğretim teknikleri hakkında bilgi1) SORU - CEVAP TEKNİĞİ
önceden hazırlanmış bir dizi sorunun sınıfta öğrenciler tarafından cevaplanması tartışılması ve açıklanması temeline dayalı bir öğretim tekniğidir. Bu teknik öğrencilerde dese karşı ilgiyi artırır topluca düşünme alışkanlığı kazandırır görgü kurallarına uygun dinleme konuşma ve tartışma becerisini geliştirir. Öğrencilere sorulan sorular öğrenciyi rahatsız etmeli verilen cevaplar klasik ve kalıplaşmış cevaplar olmamalıdır. Sorulan sorular düşündürücü ve amacına uygun olmalıdır. Öğrencilere yeterli zaman ve eşit fırsatlar verilmelidir. Bu teknik her dersin belirli bölümlerinde uygulanabilir.


2) PROBLEM ÇÖZME TEKNİĞİ
Problem çözme tekniği öğrenciyi çözüme yönlendirici olduğundan eğitici gücü çok yüksektir. Öğretmen anlaşılır ve açık problem sormalıdır. Öğrenciler sorulan problemi inceleyerek anlamaya çalışır. verilenleri isteneler arasında bir bağ kurmaya çalışır. İyi anlaşılmayan problemlerin çözümü neredeyse imkansızdır. İyi anlaşılan problem nasıl veya hangi yolla yapılacağı kararlaştırılır. Sonucun yanlış çıkması durumunda tekrar başa dönülerek başka yöntemler denenmesi sağlanır. Problem çözme tekniği düşünme ve yorumlama gücünü artırır. Öğrenciler verilen problemler amacına uygun olmalıdır.


3) SESLİ OKUMA TEKNİĞİ
sesli okuma gözle algılanıp zihinde kavranan sözcük ya da sözcük kümelerinin konuşma organlarının yardımıyla söylenmesidir. Bu tür okumanın tam ve başarılı olabilmesi için yazıdaki anlamın kavranmasına sesin ton ve vurgu bakımından ayarlamasına ihtiyaç vardır. Okumanın asıl amacı anlamı kavrama olduğuna göre sözcük biçimlerinin anlamlarıyla ayrı zamanda kavranması gerekir. Anlam hem kelimenin özel biçimlerini tanımaya hem de sözün gelişinden faydalanmaya hizmet etmesi bakımından okumanın en önemli öğesidir.
Okuma çeşitleri arasında özelikle ilk sınıflarda en öğretici nitelik taşıyan sesli okumadır. Sesli okumanın ilk koşulu; kelimeleri kusursuz söylemek doğal ve standart dile uygun konuşur gibi okumaktır. Konuşur gibi okuma anlamanın doğal bir sonucu sayılır. Sesli okuma tekniği; okumayı öğretir öğrencilerin okuma seviyesini tanımaya dinleyenlerde zihin gelişmesinin uyanmasına yardım eder.


4) SESSİZ OKUMA TEKNİĞİ
Sesiz okuma; ses organlarından her hangi birini hareket ettirmeden gövde baş hareketi yapmadan yalnız gözle yapılan okumadır. Sesli okumaya göre daha hızlı bir okuma türüdür.
Sessiz okuma anlamı çok çabuk kavrama olanağı sağlar. Gelecek açısından çok gerekli olan okuma becerisi ve alışkanlığıdır.sesiz okuma becerisi tam olarak sesli okumadan sonra kazanılır. İlk öğrenmede sesli okumayla başlayarak ilerleyen yıllarda sesli okuma ve sesiz okumaya eşit zaman ayrılır ve daha sonraki yıllarda sessiz okumaya daha çok zaman ayrılır. Sesiz okuma davranışı sürekli geliştirilerek kısa sürede konuyu anlama çalışılmalıdır. Öğrencilerde sessiz okuma alışkanlık hale getirilerek okul dışında da sürdürülmesi sağlanmalıdır. Öğretmen öğrencilerin ilgisini çekecek dokümanlar vererek bu davranışın kazanılması sağlanır.5) GÖSTERİP YAPTIRMA TEKNİĞİ
Gösterip yaptırma tekniği daha çok fiziksel becerilerin kazandırılmasında kullanılan bir tekniktir. Öğretmen eylemi adım adım göstermesi açıklaması öğrencilerin bunları dikkatle izlemesi ve yapması yeterli düzeye gelinceye kadar tekrar etmesi şeklindedir. Gösterip yaptırma tekniği öğrenciler için çok kalıcı bir öğretim tekniği olduğu için aktif öğrenmede çok büyük yeri vardır. Bu teknikle % 100 öğrenme sağlanır. Çünkü öğrenciler görerek duyarak dokunarak öğrenme sağlandığı için kalıcılık etkisi olur.


6) BEYİN FIRTINASI TEKNİĞİ
Bireylerin eleştirilme endişesi olmadan fikirlerini rahatlıkla ifade ettikleri grup tartışma tekniğidir. Beyin fırtınası değişik fikirlerin ortaya konulmasını destekler böylece kısa sürede çok sayıda farklı fikir üretilir. Bu tekniğin uygulanmasında fikirlerin niteliğinden çok sayıca çokluğu önemlidir.


Gruplar bu tekniği uygulayarak daha yaratıcı bir şekilde belirli bir konuda hızlı bir süreç içinde çok sayıda fikir üretirler. Fikirler gruptakilerin bilgilerini tecrübelerini ve ileri görüşlerini birleştirir bir şekilde toparlanarak listelenir ve ortaya çıkan fikirler listesinden kullanılabilecek olanlar seçilir.


Bütün öneriler kabul edilir ve listelenirhiçbir öneri eleştirilmez fikirlerin özgürce açıklanması desteklenir bütün fikirler ortaya konuncaya kadar önerilerin ortaya konuşu devam eder fikirlerin sınıflandırılması sağlanır benzer fikirler fikri oraya atanın kabulü ile gruplandırılıröneriler fikri ortaya atanın kabulü ile geliştirilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Öğretim teknikleri nelerdir?

Öğretim teknikleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: öğretim teknikleri nelerdir, kalıcı öğretim teknikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Öğretim Üyesi Nedir-Öğretim Üyesi Ne İş Yapar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:32
Öğretim Görevlisi Nedir-Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:31
Yön bulma teknikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:00
Öğretim İle İlgili Atasözleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 02:55
Açık öğretim lisesi mezuniyet şartları nelerdir elif Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 2 28-09-2012 02:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats