bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2013, 02:55   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Araştırma yoluyla öğretim stratejisi nedir?

Araştırma yoluyla öğretim stratejisi nedir?- Araştırma yoluyla öğretim stratejisi hakkında bilgi
Araştırma ve inceleme yoluyla problem çözme öğrencileri bilimsel araştırma yöntemlerine alıştırma yaklaşımıdır.
Öğrenci çevredeki problemleri algılar tanımlar verileri toplar geçici çözüm yolları geliştirir ve bunların mümkün olup olmadığını test eder. Bu şekilde yetişen öğrenciler gelecekte karşılaşacakları problemleri de bilimsel yöntemlerle çözmeyi öğrenmiş olurlar.
Bu stratejiyi uygulayan öğretmenler hem yöntem hem de araç-gereç yönünden öğrencilere yardım etmelidirler. Bu stratejide örnek olay laboratuvar problem çözme gibi metodlar kullanılabilir.


Öğrencilerin konuyla ilgili problemi çözmek için araştırma etkinliklerini sürdürüp başarıya ulaşmasını sağlar.
Öğretmen bu stratejiyi kullanırken yol gösterici yönlendirici rehber konumundadır
Öğretmen öğrencilerin düşünmelerine kılavuzluk ederek yaşamlarında problemleri nasıl çözmeleri gerektiği konusunda yardımcı olur.
Öğrencilerin araştırması sınıfla sınırlı değildir. Bu yolla gelecekte karşılaşacağı problemleri adım adım nasıl çözebileceğini öğrenir.


Araştırma Yoluyla Öğretim Stratejisi


Bu strateji daha önceleri matematik fen bilgisi gibi doğa bilimlerinde uygulamalı olarak kullanılırken daha sonraları yaygınlaşmıştır.
Konu alanı içeriğinde problem ya da çözülmesi gerekli bir durum varsa en etkili stratejidir. Bu stratejinin kullanılabilmesi için konunun hedef-davranış boyutu en az uygulama ve daha üst düzeyde olmalıdır. Dolayısıyla üst düzeyli zihinsel süreçlerin geliştirilmesinde en etkili stratejilerden birisidir.
Bu strateji sadece sınıf içerisinde değil aynı zamanda laboratuar atölye ve okul dışı doğal ortamlarda kullanılabilir.
Bilimsel yöntemleri günlük ders oturumu gibi küçük zaman dilimlerine sıkıştıran alıştırmalar vasıtasıyla öğrencileri doğrudan bilimsel süreçlerin içerisine katan bir yaklaşımdır.


Araştırma Yoluyla Öğretim Stratejisi

Araştırma-İnceleme Stratejisini Geliştiren Suchman’a göre:


Öğrenciler bir problem ya da bilgi içeriğini ilginç buldukları zaman doğal olarak araştırırlar.
Onlar kendi düşünme stratejilerinin farkına varabilirler ve bunları yeni yaklaşımlarla geliştirebilirler.
Yeni stratejiler doğrudan öğretilebilir ve öğrencilerin var olan stratejilerine ilave edilebilir.
İşbirliğine dayalı araştırma etkinlikleri düşünceyi zenginleştirir ve öğrencilerin bilgiyi denemelerine onun gerçek doğasını kavramalarına destek olur.

Stratejinin Uygulanması

Araştırma-inceleme yoluyla işlenen dersin aşamaları:
1. Problemin öğrenciler tarafından farkedilmesi hissedilmesi.
2. Problem durumunun tanımlanması ve netleştirilmesi.
3. Problemle ilgili hipotezlerin kurulması.
4. Problemin çözümü için yöntem geliştirme ve verilerin kanıtların toplanması.
5. Toplanan veri ve kanıtların analizi analiz sonuçlarının karşılaştırılması yorumlanması hipotezlerin test edilmesi ve sonuca ulaşılması.

Araştırmanın ilk bölümlerinde öğretmenin rolü problem durumunu seçmek problemi çözme sürecinde anlaşmazlık olduğunda danışmanlık yapmaktır.
Öğretmenin en önemli rolü bu sürecin ikinci ve üçüncü aşamalarında olur. Problemin tanımlanması ve hipotezlerin kurulması aşaması bir araştırma sürecinin en önemli bölümü olduğundan bu aşamaların doğru yapılanması şarttır. Aksi takdirde yöntem amacına ulaşmayacaktır. Bu nedenle öğretmenin ilk üç aşamada problem durumunu ve öğrenci tepkilerini çok iyi izlemesi ve gerektiğinde müdahaleler yapması gerekir.


Stratejinin Uygulanması

İlginç ve şaşırtıcı bir problemin seçilmiş olması önemlidir. Çoğu zaman problem durumunun önceden öğretmen tarafından belirlenerek planlanmış olması uygulamada etkili olabilir. İlginç kısmen belirsiz ve merak uyandırıcı bir problem belirlendikten sonra öğrenciler öğretmene sorular sorarlar. Problemin tanımlandığı ve sınırlandırıldığı bu aşamada öğretmenin doğrudan ayrıntılı açıklamalar yerine “Evet” ve “ Hayır” şeklinde cevaplar vermesi gerekir. Bu ipuçları yardımıyla öğrencilerin kendilerinin problemi kavramları ve kendilerinin hipotezler oluşturmaları sağlanmalıdır. Öğrencilerin soruları ve öğretmenin yapmış olduğu yönlendirme onların hipotezler geliştirmelerini sağlar.


Stratejinin Uygulanması

Öğrencilerin sorduğu sorular evet ya da hayır şeklinde cevaplanamıyorsa öğretmen onlara kuralları tekrar hatırlatır. Öğrenciler bu şekilde sorularını uygun olarak ifade etmeyi öğrenirler.
Öğrenciler araştırma yolundan uzaklaştıkları zaman öğretmen “Bu soruyu evet veya hayır ile cevap verebileceğim bir şekilde tekrar ifade edebilir misin?” gibi sorularla yol göstermelidir.
Öğrenciler problemi çözmek için araştırmalarının yapısını oluşturup ona odaklanmak zorundadırlar.
Bir süre sonra öğrencilere araştırmada ilk adımın; durumun (yani nesnelerin türü ve benzerliği; olaylar ve bu ilginç durumu çevreleyen koşullar) gerçeklerin doğruluğunu kanıtlamak olduğu öğretilir.


Stratejinin Uygulanması

Eğer öğrenci konuyla ilgili görünen bütün değişkenler arasındaki karışık ilişkilerden hipotez oluşturmaya çalışırsa hiçbir kayda değer ilerleme olmadan belirsizce test etmeye devam edebilir. Bunun yerine değişkenleri ayırt ederek ve onları teker teker test ederak bu neden sonuç ilişkilerini daha doğru keşfedebilir.
Bu stratejide amaç herhangi bir problemin içeriği değil öğrencilerin araştırma yöntemlerinin açıkça farkında olması ve onları kullanmasıdır
Sonuç olarak öğrenciler tamamen açıklayıcı hipotezler geliştirmeye çalışırlar. Öğrenciler açıklama yapmaya ve sorular sormaya cesaretlendirilmelidir. Yapılan alıştırmalar denemeler ve yöneltilen sorular doğru sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Araştırma yoluyla öğretim stratejisi nedir?

Araştırma yoluyla öğretim stratejisi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sunuş yoluyla öğrenme nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 01-06-2013 02:53
Araştırma inceleme yoluyla öğretim stratejisi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 01-06-2013 02:50
Öğretim Üyesi Nedir-Öğretim Üyesi Ne İş Yapar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:32
Öğretim Görevlisi Nedir-Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:31
Araştırma Görevlisi Nedir-Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.