bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2013, 05:28   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Canlılar nasıl büyür?

Canlılar nasıl büyür?-Canlıların büyümesi nasıl gerçekleşir?Canlı organize olan ve bu organize karakteri sayesinde de kendi devamını sağlayabilendir. Kendiliğinden çeşitli kimyasal tepkimeleri gerçekleştiren bu tepkimeler sayesinde yapı taşlarını kendisi oluşturabilen veya gerektiğinde bunları yıkabilen üreyebilen içinde bulunduğu koşullardan haber alabilen ve bunlara karşı tepkiler oluşturabilen ve en önemlisi de bunların hepsini yapabilmek için mutlaka enerjiye ihtiyaç duyan her şey "canlıdır". Canlıların kabul gören 3 temel ayırt edici özelliği;

(1) beslenme (2) üreme ve (3) etraflarında olup bitenden haberdar olma (duyumsama) olarak sayılır. Bunların hepsinin temelinde ise bir enerji gereksinimi vardır. Örneğin; bazı kristallerin de kendi kendilerine büyüdükleri bilinmektedir. Ancak gelişmek üremek ve diğer her şey için canlılar mutlaka enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Çeşitli yaşamsal fonksiyonların ortaya çıkması canlıların doğal yapısal özelliklerinin bir sonucudur. Örneğin beslenme hücrenin canlı yapısının devamı ve işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olarak ortaya çıkmıştır.

Dünya üzerinde bulunan tüm canlılar DNA ve/veya RNA olarak bilinen nükleik asitleri taşırlar. Bu moleküller yeni bir neslin meydana getirilebilmesi için gerekli olan bilgiyi depolar. Cansız varlıklarda ise kendiliğinden çoğalma (üreme) söz konusu olmadığı için bu tip bir bilginin depolanma gereksinimi de yoktur.

Canlılığın Ortaya Çıkışı
Dünya üzerinde canlılığın oluşumundan önce yapısı bugünkü atmosferden oldukça farklı olan bir ilkin atmosfer bulunuyordu. Serbest oksijen gazını içermeyen bu ilkin atmosferin başlıca bileşenleri amonyak (NH3) metan (CH4) su (H2O) azot (N2) fosfor (P) ve kükürtlü bileşiklerdi. Yanardağ faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan su buharı ve sürekli yağmurlar sonucu atmosferde meydana gelen yıldırımlar bu basit bileşiklerin belirli bir kimyasal düzen içerisinde bir araya gelmesine ve canlılığın temel taşlarını teşkil eden "organik bileşiklerin" oluşmasına neden oldu. 1953 yılında Stanley Miller isimli araştırmacı tarafından yapılan deneyde canlılığın ortaya çıkışı ile ilgili olarak ortaya atılan bu görüşler aydınlığa kavuşturuldu. İlkin atmosferde var olduğu düşünülen gazları yanardağ faaliyetleri sonucu atmosfere karışmış olan su buharını ve yıldırıma eşdeğer şiddette elektrik akımını kullanan araştırıcı; bu deney sonucunda çeşitli organik bileşiklerin ve özellikle de canlıların yapısında bulunan 20 aminoasitten 3 tanesinin (alanin asparajin ve glisin) oluştuğunu gördü.

Sınıflandırma Nedir?
Sınıflandırmanın Gereği

Doğada çevremizde gördüğümüz tüm canlıları ister istemez farkında olsak da olmasak da sınıflandırırız. Örneğin; bitkiler ve hayvanlar ağaçlar ve çalılar kaya-taş-kum gibi ayırımlar bile bir tür sınıflandırmadır.

Sınıflandırmanın esas amacı yeryüzünde bulunan canlıları akrabalık ilişkilerine göre gruplandırmak ve bu sayede de düzenli bir sistem içinde çalışılmasını kolaylaştırmaktır. Bu amaca hizmet veren bilim dalı ise "Sistematik" veya "Taksonomi" olarak bilinir. Günümüzdeki sınıflandırmanın mantığında asıl dayanak akrabalık dereceleridir. Ancak buna ek olarak vücut simetrisi vücut boşluklarının tipi embriyo evresinde görülen segmentasyon tipi embriyonik gelişim evreleri ortak kökenden gelen üyeler (kol bacak kanat gibi) iskelet tipi ve şekli sindirim sisteminin tipi larva durumları ve eşeysel özellikler gibi başka karakterlerden de yararlanılır.
Canlılar aleminde geçerli olan esas taksonomik gruplar büyükten küçüğe doğru şu şekildedir:

Regnum (alem) Divisio (bölüm) Phylum (şube) Classis (sınıf) Ordo (takım) Familia (aile/familya) Genus (cins) ve Species (tür).

Sınıflandırmanın Tarihçesi
Sınıflandırmanın temeli Aristo'ya (M.Ö.384-322) kadar uzanır. Aristo canlıları "Bitkiler" ve "Hayvanlar" olmak üzere iki aleme ayırmıştı. Daha sonra Ernst Haeckel (1834-1919) tarafından "Protista" adı verilen ve bütün mikroskobik canlıları içeren üçüncü bir alem olması önerilmişti. Taksonomiyi ciddi anlamda ilk defa ele alan bilim adamı ise Carl von Linneaus'dur (1707-1778). Ancak Linneaus tarafından yapılan sınıflandırma akrabalık dereceleri konusunda çok fazla bilgi vermemesi nedeniyle "suni sınıflandırma" olarak isimlendirilmiştir.

Taksonominin modern şeklini alması Herbert Copeland ve Robert Whittaker isimli araştırıcıların çalışmaları sonucunda gerçekleşmiştir. Copeland tarafından önerilen sınıflandırmada Haeckel'in sınıflandırmasına ek olarak bir de "Bakteriler" alemi yer alıyordu. Copeland'in fikirlerini biraz daha geliştiren Whittaker ise "Fungi" adı altında beşinci bir alemi sınıflandırmaya kattı.
1990 yılında ise Carl Woese isimli araştırıcı tarafından Whittaker'ın sınıflandırması elden geçirildi ve canlılar Bacteria Archaea ve Eucarya olmak üzere 3 "domain" altında toplandı.
* Robert Whittaker'ın sınıflandırması
* Carl Woese'in sınıflandırması
Carl Woese'in çalışmaları ve fikirleri ışığında Margulis ve Schwartz tarafından canlıların sınıflandırılmasına son bir şekil verilmiş ve aşağıdaki tablo oluşturulmuştur:


Robert Whittaker'ın Sınıflandırması
Robert Whittaker tarafından yapılan sınıflandırmaya göre canlılar öncelikli olarak hücre yapıları ve beslenme tipleri ile sindirim şekilleri göz önüne alınarak 5 alem altında toplanır:

whittaker.jpg

1. Monera (Bakteriler): Zar ile çevrili gerçek organelleri bulunmayan hücrelere sahip olan bu canlılara örnek olarak bakterileri ve mavi-yeşil algleri verebiliriz. Kitin yapıda bir hücre duvarı ve halkasal yapıda basit bir genetik materyal taşıyan bu canlılarda amitotik hücre bölünmesi ile çoğalma görülür. Bu grup günümüzde "Eubacteria" ve "Archaea" olmak üzere iki alt alemde incelenmektedir.

2. Protista (Protoctista):
Bu alemden itibaren hücre organellerinin her biri zar ile çevrilmiş haldedir. Bu alem üyelerinden bazılarında görülen kloroplastlar bitkilerde bulunan kloroplastların aksine prokaryot hücreden köken almıştır. Bu alem altında sınıflanan bir veya çok hücreli canlılarda doku farklılaşması görülmez.

3. Fungi (Mantarlar): Mikroskobik mantarları ve besin olarak tükettiğimiz şapkalı mantarları kapsayan bu alemin üyeleri saprofit (çürükçül) canlılardır. Sindirim enzimleri ile hücre dışı sindirim yapılır. Hücre duvarları ağırlıklı olarak selüloz yerine kitin yapıdadır.

4. Plantae:
Bitkiler aleminin üyeleri çoğunun hücrelerinde kloroplast bulunan ototrof (kendibeslek) canlılardır. Bu canlıların kloroplastları ökaryot kökenlidir. Hücre duvarları selüloz yapıdadır. Klorofil taşımayan ve fotosentez yapmayan bitki türleri de bulunmaktadır.

5. Animalia: Hayvanlar alemine giren canlılarda ise hücre duvarı ve kloroplastlar bulunmaz. Besin sindirildikten sonra hücre içerisinde alınır. Heterotrof (ardıbeslek) olan bu canlılar beslenme şekillerine göre ayrıca otçul etçil hepçil böcekçil vs olarak gruplandırılırlar.

Carl Woese'in Sınıflandırması
Carl Woese tarafından 1990 yılında yapılan ve canlıları hücre yapılarına göre öncelikli olarak 3 gruba ayıran sistemde "Domain" adı verilen yeni bir taksonomi birimi kullanılmıştır. Alemden daha yüksek kabul edilen bu birim temeline göre canlılar "Bacteria"- "Archaea" ve "Eucarya" gruplarında toplanır. Woese genel olarak çalışmalarını ribozomal RNA üzerinde yürütmüş ve RNA yapısına göre akrabalık derecelerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Morfolojik olarak da yürüttüğü çalışmalarının sonucu ise ribozomal RNA çalışmasından biraz daha farklı bir sonuç vermiş ve sonuçta iki farklı akrabalık ilişkisi ortaya çıkmıştı


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Canlılar nasıl büyür?

Canlılar nasıl büyür? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: canlılar nasıl büyür, canlılar nasıl büyürler, canlı nasıl büyür, canlılar nasıl gelişir, canlılar nasıl büyür ve gelişir, çok hücreli canlılar nasıl büyür,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tek Hücreli ve Çok Hücreli Canlılar Nasıl Büyür elif Soru Cevap 1 29-09-2013 07:13
İnsanlar nasıl büyür? ebush Eğitim ve Öğretim 0 01-06-2013 05:27
Canlılar nasıl isimlendirilir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 12:33
Çok Hücreli Canlılar Nasıl Büyür? Çok Hücreli Canlıların Büyümesi Nasıldır? elif Soru Cevap 0 13-02-2013 10:08
Canlılar nasıl beslenir ? starsimay2002 Soru Cevap 1 16-12-2012 05:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats