bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2013, 09:50   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Talaş kaldırmaya etki eden faktörler nelerdir?

Talaş kaldırmaya etki eden faktörler nelerdir?-Talaşlı imalatta kesicinin kesmesini etkileyen faktörler nelerdir?
İmalat endüstrisindeki yarış birçok şirketin ürünlerini daha kaliteli ve verimli üretmeye aynı zamanda üretim maliyetlerini azaltmaya zorlamaktadır. Geçmiş yüzyıl boyunca üretimde sağlanan artışlar yüksek teknolojili otomasyon sayısal kontrollü tezgahlar esnek üretim sistemleri ve diğer yeni gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Bu yüksek güçlü sistemler ve daha rijit takım tezgahları geleneksel tezgahlardan daha çok verimli olmaktadır. Ancak bunlarla hassas parçaların seri olarak tam uygulanabilirliği; güvenilir yüksek randımanlı kesici takımların kullanılmasına bağlıdır.

Kesme şartları yönünden verimliliği artırmak için yeni takım malzemelerinin gelişmesi bakımından sürekli araştırma-geliştirme çalışmaları üretici firmalar tarafından yapılmaktadır (SECO ISCAR SANDVIK TUNGALOY WALTER vb.). Günümüze kadar kullanıla gelen kesici takımları sınıflandıracak olursak; yüksek hız çelikleri döküm alaşımları karbürler sermetler seramikler kübik boron nitrürlü kesici takımlar ve çok kristalli elmaslar olarak sınıflandırabiliriz. Çok kristalli elmaslar ve çok kristalli kübik boron nitrür gibi yüksek randımanlı süper abrasivli kesici takımlar son yıllarda imalat sanayisinde geniş olarak uygulama alanı bulmaktadır.

Bu yeni yüksek randımanlı kesici takımların verimliliği belirli uygulamalar için diğer kesici takımlardan daha yüksektir. Parçaları verimli üretmek için üretim esnasında optimum işleme şartlarının da sağlanması gerekmektedir. Talaş kaldırmada üç değişken olan kesme hızı ilerleme miktarı ve talaş derinliğinin takım ömrüne ve talaş kaldırma miktarına önemli etkisi vardır.

Talaş kaldırma işlemi elastik ve plastik şekil değişikliğine dayanan sürtünme ve ısı oluşumu talaş oluşumu ve talaş kırılması iş malzemesi yüzeyinin sertleştirilmesi kesici takım ucunun aşınması ve kırılması gibi olayların meydana geldiği karmaşık bir fiziksel olaydır. Her hangi bir iş malzemesi yüzeyinden belirli miktarda malzeme tabakasının kaldırılması için kesici takımın malzeme içine girerek batması gerekir. Bunun içinde takım olarak kullanılan kesicinin işlenecek iş parçasından daha sert daha dayanıklı olması takıma kafi derecede bir kuvvetin uygulanması bu olayın gerçekleşmesi için kesici takımın belirli bir takım geometrisine sahip olması ve belirli kesme şartlarında yapılması lazımdır.

Tornalamada yapılan kesme işleminin sürekliliğinden ve talaş kaldırma işlemini en iyi şekilde temsil ettiğinden dolayı tek-noktalı kesme işleminden bahsedilecektir. Diğer takım tezgahlarında da benzer olaylar daha basit olarak ortaya çıkmaktadır. Burada daha detaylı olarak talaş kaldırma işlemi üzerine etki eden faktörler takım ömrü ve kesme hızı ilişkileri ve diğer faktörler üretilen her parça için minimum maliyet ve maksimum verimle sonuçlanan optimum şartların nasıl elde edileceği açıklanacaktır.

Talaş kaldırma işleminde kesici takımın iş parçası üzerine belirli kuvvetle bastırıldığında ve kuvvet yönüne doğru hareket ettirildiği zaman takım ucunun temas ettiği malzeme katmanında önce elastik daha sonra da plastik şekil değişiklikleri oluşarak malzeme tabakasında akmalar başlar ve gerilmeler malzemenin kopma sınırını geçtiği anda talaş olarak adlandırılan belirli bir yüzey tabakası is parçası boyunca parçadan ayrılır. Bu tabakanın parçadan ayrılış biçimi parça malzemesinin mekanik özelliklerine ve kesme şartlarına bağlı olarak değişik bir şekilde gerçekleşir. Farklı talaş tipleri ve talaş oluşumu meydana gelir.

Sürekli talaş kaldırma işlemi bakımından tornalama talaş kaldırmayı en iyi şekilde karakterize etmektedir. Bu nedenle talaş kaldırma işlemine etki eden faktörlerin bilinmesi ve birbirlerine etkilerinin dikkate alınması gereklidir. Bunların başlıcaları şöyle özetlenebilir:

Kesici takım ömrü
Kesme hızı talaş derinliği ve ilerleme miktarı
Takım-iş parçası malzeme çifti
Takım burun yarıçapı
Soğutma sıvısı
Takım geometrisi
Titreşim

Talaş kaldırma işleminin karmaşıklığı nedeniyle bu fonksiyonda karışıktır. Bu nedenle yapılan araştırmalarda bunlardan bir çok faktör sabit tutularak bir kısım etmenlerin tespit edilmesi gerekir. Bunlar arasında da en önemlisi ise kesici takım performansı ve maliyet bakımından daha yüksek olduğundan dolayı takım ömrüdür. Bu da kesici takımın birbirini takip eden iki bileme esnasında etkili olarak çalıştığı zaman olduğundan genellikle takım ömrü (kesme hızı ve kesme hızı) talaş kesiti ilişkileri öncelik arz edilmektedir. Bunu ise talaş kaldırma sırasında oluşan sıcaklık ve ısı dağılımı takip etmektedir .


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Talaş kaldırmaya etki eden faktörler nelerdir?

Talaş kaldırmaya etki eden faktörler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çözünme Hızına Etki Eden Faktörler nelerdir? Я Kimya 2 09-02-2017 07:47
Buharlaşmaya etki eden faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 09:30
Çözünürlük dengesine etki eden faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-05-2013 11:20
Karışımlara Etki Eden Faktörler Nelerdir elif Kimya 0 15-12-2011 06:15
Çözünürlüğe etki eden faktörler nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 12:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats