bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-06-2013, 04:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğa Tarihi Müzesi hakkında bilgi

Doğa Tarihi Müzesi hakkında bilgi- Doğa Tarihi Müzesi nerede?


Doğa Tarihi Müzesi ülkesinde komşu ülkelerde ve dünyanın her yerindeki bitki ve hayvan örnekleriyle fosilleri kayaçları jeolojik oluşumları uluslar arası standarda göre koruyan; bunlar üzerinde bilimsel çalışmalar yapabilmesi için onları yerli ve yabancı bilim adamları ile amatör doğa bilimcilerin yararlanmasına sunan; özellikle bitki ve hayvan türlerinin geliştirilmesi ve ekonomik kullanım amacıyla uygulamaya yönelik araştırmalar yapan; kendi botanik bahçesinde ülkesindeki ve dünyanın diğer ülkelerindeki bitkileri canlı olarak da sergileyebilen; halka dönük konferanslar sergiler düzenleyerek onları doğa ve doğanın dolayısıyla çevrenin korunması konusunda eğiten bilimsel araştırma kuruluşlarıdır.
Gelişmiş ülkeler çoktan jeolojik miras envanterlerini çıkarmış çok sayıda doğa tarihi müzesi jeopark jeosit jeotop ve milli park oluşturarak bunların arasında bilgi alışverişini sağlayan teknik ağlar geliştirmişlerdir. Böylece hem bilimsel sonuçlar elde edilmiş hem insanların
yerbilimi tanıması yaşadıkları dünyanın geçirdiği süreçlere ilişkin bilgi edinmesi hem de koruma bilincinin oluşturulması sağlanmış uluslarının kültürel gelişmişliği artmıştır.
Doğa tarihi müzelerinde bitki ve hayvan örnekleri fosiller madenler kayaçlar (bunların kapsadığı mineraller kristaller süs taşları gibi jeolojik oluşumlar) uluslararası standartlara göre toplanır arşivlenir ve korunur. Bunlardan laboratuvar sunum ve değişim koleksiyonları
oluşturulur. Bu müzelerde doğanın çeşitliliği gösterilerek doğanın daha anlaşılabilir olması sağlanır doğa tarihinin çeşitli alanlarında bilimsel araştırma ve yayınlar yapılır yerli ve yabancı benzeri kuruluşlarla malzeme ve personel değişimi yapılarak karşılıklı bilimsel yardımlaşmada bulunulur. Eldeki malzemeler yerli ve yabancı bilim insanlarıyla amatör doğabilimcilerin kullanımına sunulur. Bunların yanında özellikle bitki ve hayvan türlerinin geliştirilmesi ve ekonomik kullanımı için uygulamaya yönelik araştırmalar da yapılır. Ayrıca kamuya yönelik konferanslar düzenlenir doğa ve çevre koruması konularında halk eğitim çalışmaları yapılır. Böylece yeni doğabilimcilerinin yetişmesine katkıda bulunulur. Bu müzeler aynı zamanda doğa tarihine yönelik bilimsel gezi ve kazılar yapan bu etkinliklerde üniversite öğrencilerine uygulamalı çalışmalar yaptıran özellikle endemik ve soyu tükenmekte olan hayvan ve bitki türleri için gen bankası oluşturan gen arşivlemesi yapan doğal anıt niteliğindeki fosil ve jeolojik yapıların korunması konusunda girişimlerde bulunan kuruluşlardır.
Avrupa’da bu tür müzelerin geçmişi 350 yıl önceye uzanır. Her büyük kentte bir belki birden çok doğa tarihi müzesi bulunur. Doğa tarihi müzeleri bulundukları bölgenin turistik kılavuz kitapçık ve haritalarında ziyaret edilmesi gereken yerler olarak gösterilir. Örneğin Fransa’da 57 İspanya’da 42 büyük ölçekli doğa tarihi müzesi vardır. Bu sayı yerel yönetimlerin ve üniversitelerin daha küçük ölçekli müzeleri de hesaba katıldığında yüzleri bulur. ABD’de Cleveland Doğa Tarihi Müzesi New York Doğa Tarihi Müzesi Avusturya’daki Viyana Doğa Tarihi Müzesi Almanya’da Frankfurt’taki Senckenberg Doğa Müzesi İngiltere’de Londra Doğa Tarihi Müzesi ve Oxford Doğa Tarihi Müzesi Çin’deki Pekin Doğa Tarihi Müzesi gibi müzeler görkemli binalarında ellerindeki arşiv sergi ve koleksiyon malzemeleriyle dünyanın hemen her yerinden örnekleri buluştururlar. Örneğin asırlık bir şatoda hizmet veren Senckenberg Doğa Müzesi 2003’te yapılan büyük yatırımlarla dünya tarihine ve evrimine ilişkin sergisini modernleştirmiş Avrupa’nın en önemli doğa bilimi koleksiyonlarına sahip olmuştur. ABD’deki Cleveland Doğa Tarihi Müzesi geniş bir tabiat parkı içinde yer alır antropoloji arkeoloji gökbilim botanik zooloji jeoloji ve paleontoloji bölümlerinde toplam dört milyon örnek barındırır.
Türkiye’deyse biri Ankara’da MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde öteki de İzmir’de Ege Üniversitesi’nde bulunan iki doğa tarihi müzesi var. MTA Genel Müdürlüğü’nde 1949’da bir sergi salonu olarak başlayan müze oluşturma çalışmaları 1968’de Tabiat Tarihi Müzesi olarak sonuçlanmıştı. Enstitü’nün görev yapmaya başladığı 1935’ten beri Türkiye’nin hemen her bölgesinden toplanan ve sayıları gittikçe artan mineral fosil ve kaya örneklerine çeşitli kişi kurum ve kuruluşlardan gelen armağanların da eklenmesiyle önemli bir koleksiyon ortaya çıktı. 2003’te modern binasına taşınan müze bir türlü kapılarını açamadı.
Ülkemizdeki ilk ve tek akademik müze olan Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi ve Uygulama ve Araştırma Merkezi 1967’de Fen Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Bu müze küçük olmasına karşın var olan yüksek lisans eğitim programı ve müzeye bağlı çalışan araştırmacı kadrosuyla ülkemizi başarıyla temsil ediyor.
Jeoloji eğitimine 1900’de Darülfünun kapsamında başlayan İstanbul Üniversitesi ülkemizin en köklü jeoloji geçmişi olan eğitim kurumudur. 1900’lü yıllardan bu yana fakültenin depo ve arşivlerinde toplanan ve sergilenen jeolojik malzeme 2005’ten beri yeni Jeoloji Müzesi‘nde ziyarete açılmıştır. Yurdumuzda fosil mineral kristal süs taşı maden maar ve mağara gibi her türden karstik oluşum; sütun yapılı bazalt oluşumları pillov lavı volkan konisi lav akıntısı ve kaldera gibi volkanik oluşumlar; çöl kumulu kanyon tipi vadi gibi jeomorfolojik oluşumları; lagün delta kıyı ve kumul yapısı heyelan ve akma yapıları kaplıcalar peribacaları antik maden ve taş ocakğı işletmeleri gibi doğal anıt ve jeolojik miras niteliğinde birçok örnek bulunur. Bu nedenle yabancı bilim insanlarının ilgisini çeken ülkemizde her yıl yüzlerce araştırma yapılıyor.
Ne var ki bu araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi ve toplumun hizmetine sunulmasında var olan müzeler yetersiz kalıyor. Oysa Avrupa’daki önemli doğa tarihi müzelerinde ülkemizden ***ürülmüş kaya ve mineral örnekleriyle eşsiz güzellikte balık rudist ammonit ve memeli fosillerini görmek olası. Öyle ki Münih’teki Ludwig-Maximilians Üniversitesi Paleontoloji Müzesi neredeyse tümüyle Anadolu’nun memeli faunasıyla oluşturulmuş. Ülkemizin eşsiz doğa örneklerini gelişmiş ülkelerin müzelerinde hayranlık kıskançlık kızgınlık ve üzüntüyle izlemekten doğal mirasımıza sahip çıkıp bunların halkın eğitsel kültürel ve turistik kalkınmışlığına hizmet edebildiği gelecek kuşaklara aktarılabildiği toplumsal bir bilinçle sahiplenildiği korunma altına alındığı çok sayıda doğa tarihi müzesinde sergilendiği zaman
kurtarabileceğiz. Tıpkı bir Çin atasözünde olduğu gibi “Ne kadar geç o kadar erken”.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğa Tarihi Müzesi hakkında bilgi

Doğa Tarihi Müzesi hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: londra doga tarihi muzesi tanitimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğa Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 15 06-02-2017 06:00
Sıcaklık farkından kaynaklanan doğa olayları hakkında detaylı bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 05:19
Doğa Kültür Unsurları Nelerdir-Doğa Kültür Unsurları Hakkında Bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 01:33
Etnografya Müzesi Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-02-2012 04:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats