bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 04:50   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kitle iletişim araçlarının etkileri nelerdir?

Kitle iletişim araçlarının etkileri nelerdir?-Kitle iletişim araçlarının fonksiyonları nelerdir?İletişim tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanın varolması ile ortaya çıkan iletişim olgusunun temelinde paylaşma ihtiyacının giderilmesi gerçeği yatmaktadır. İlk çağ insanının bir av öyküsünü başkalarına anlatmak için mağara duvarlarına çizdiği resimler başarılı geçen bir avdan sonra ateşin çevresinde yapılan danslar komşu kabilelerle haberleşmek için belki de yeni reisin seçiminden duyulan mutluluğu paylaşmak amacıyla göğe gönderilen renkli dumanlar gemicilere yol gösteren fenerler ressamın tuvaline yansıttığı renkler ve çizgiler bestecinin notalarla kurduğu ortaklığın neticesinde doğan besteler sinemacının fikrini belgeleyen filmleri balerinin duygularını yansıttığı hareketleri pandomimcinin biraz da esrar perdesiyle gölgelendirdiği jest ve mimikleri; hepsi paylaşma ihtiyacının giderilmesi için başvurulan iletişim yollarıdır.
Yaşamak da başlı başına iletişim faaliyetlerini kapsayan bir olgudur. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle sürekli iletişim etkileşim içine gireriz. Bilinçsizce çevremizi etkilemeye değiştirmeye; yine bilinçsizce etkilenmeye değişerek çevremize uyarlanmaya başlarız. Bu çift yönlü etkileşim hayat boyu sürer gider. Yaşadığımız sürece zekamızı kültür ve birikimimizi kişiliğimizi iletişim alışkanlıklarımız ve iletişim çabalarımızla ortaya koyarız. Duygu ve düşüncelerimizi başkalarıyla yine iletişim yoluyla paylaşırız. Anlamak anlatmak öğrenmek başkalarına ulaşabilmek için de iletişime başvururuz. Denilebilir ki iletişim beşikten mezara kadar hep bizimledir ve bizim için hava kadar hayatî bir ihtiyaçtır. İletişimi temel prensibi paylaşım etkileşim ve ortaklık kurmak olan çeşitli semboller ve araçlarla dünyayı daha yaşanılır kılan ileti alışverişine dayalı sosyal bir süreçtir diye tanımlayabiliriz.
İnsanoğlu varolduğu günden bugüne dek iletişim kurmak için çeşitli araçlara başvurmuştur. Kendi gelişimine paralel olarak kullandığı araçlar da gelişmiş; sürekli gelişen iletişim araçları birbirini tamamlamış; ancak birisi diğerinin yerini alamamıştır. İletişimin en yalın en ilkel araçlarından biri kabul edilen işaretlere kelimelere dayalı olan yazı ve konuşma dilinin yanı sıra beden dili ile sözsüz anlatımlar (jestler mimikler dokunma cevap vermeme sessiz kalma gibi davranış ve tutumlar; dans resim v.b.) da yüzyıllar boyunca kullanıla gelmiştir.
Teknolojik gelişimin tabiî sonucu olarak gelişen ve elektronikleşen iletişim araçları iletişime sürat ve kolaylık sağlamakla kalmamış; aynı zamanda iletişimi kitle iletişimine çevirmiştir.
Günümüzde posta telgraf telefon faks gibi haberleşme araçları; gazete radyo televizyon gibi kitle iletişim araçları; uydular bilgisayarlar (İnternet ve e-mail) birer iletişim aracı olarak iletişimin ayrılmaz parçaları durumuna gelmiştir. Bu elektronik iletişim araçları günümüzde kurduğu haberleşme ağıyla kültürü de yaygınlaştırmış; dünyamızı Mc.LUHAN’ın deyimiyle "küresel bir köy"e dönüştürmüştür.
Kitle iletişim araçları genel bir tanımla "kitlesel bir boyutta ileti dağıtabilen araçlar" (ÖZKÖK 1985:93) olarak tanımlanabilir.
Tarihî açıdan bakıldığında kitle iletişim araçları tiyatro; gazete kitap dergi broşür gibi yazılı basın; sinema film radyo televizyon plak kaset CD bilgisayar gibi iletişim teknolojisindeki gelişmelerin ürünü olan araçlar günümüze gelinceye değin hızlı bir gelişim göstermişlerdir.
Günümüzde toplumsal varoluşu gerçekleştirerek ortaklık yaratmak bu varoluşu ve ortaklığı sürdürebilmek için kitle iletişimine; dolayısıyla kitle iletişim araçlarına ihtiyaç vardır. Çünkü kitle iletişim araçları uzmanların ortak bir noktada birleştikleri üzere sahip olduğu özellikleriyle alıcı kitlesi üzerinde yarattığı etki ve etkileşim süreci sonunda toplumsallaştırmayı gerçekleştirmeye muktedir araçlardır.

Kitle İletişim Araçlarının Özellikleri

Kitle iletişim araçlarının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
Kitle iletişim araçları sosyal statüsüne göre herhangi bir farklı yaklaşım oluşturmadan çok sayıda insana aynı iletiyi aynı anda ulaştırabilmektedir.
Kitle iletişim araçları yayınları ile belirli bir süreklilik ve düzenlilik (yayın periyodu) gösterir.
Kitle iletişim araçları sürekli ve düzenli yayınları ile toplumda kendilerine karşı bir talebin oluşmasına neden olurlar; bu talep zamanla alışkanlığa hatta ihtiyaca dönüşür.
Kitle iletişim araçları ile aktarılan iletiler belge niteliği ve değeri taşıdığı için inandırıcılık ve alıcıyı ikna etme özelliğini de kazanmaktadır.
Özellikle radyo ve televizyon iletiyi olay anında aktarabilme özelliğine sahiptir.
Kitle iletişim araçları ile gerçekleşen iletişim sürecinde geri besleme imkânı yoktur; bu nedenle alıcının tepkisi anında ölçülememektedir.
Kitle İletişim Araçlarının Fonksiyonları
Kitle iletişim araçlarının fonksiyonları üzerinde ilk kez duran LASWELL (1960) bilgi verme ikna etme ve toplumsallaştırma fonksiyonlarından söz etmektedir. Charles WRIGHT (1961) kitle iletişim araçlarının bu fonksiyonlarına eğlendirme fonksiyonunu eklemiş; Kenneth BOULDING (1962) ise bu fonksiyonların yanı sıra malları tanıtma fonksiyonunun önemini vurgulamıştır (AZİZ 1982:2).

Aysel AZİZ (1982:2) William RIWERS ve Wilbur SCHRAMM’ın (1969) görüşlerine katılarak kitle iletişim araçlarının fonksiyonlarını;
Haber verme eğitme eğlendirme
Dış dünyayı görmemizi sağlama
Kültürün toplumumuzdan bizden sonraki toplumlara ve nesilden nesile geçişini sağlama
Eşya ve hizmetlerin tanıtılmasına satılmasına yardım etme
Dışımızda oluşan fırsat ve çağrılara karşılık verme ile sosyal hareketlerde genel rızaya ulaşma arasında bağ kurmamıza yardım etme
olarak sınıflandırmıştır.

Kitle İletişim Araçlarının Etkileri
Kitle iletişim araçları bu fonksiyonları gerçekleştirirken doğal olarak alıcı üzerinde de bir etki yaratır. İletişim her şeyden önce bir bilgi alışverişidir. Bu alışverişten amaçlanan da anlamak anlatmak öğrenmek ve eğitim görmek ihtiyaçlarının giderilmesidir. Bu ihtiyaçların giderilmesi amacıyla başlatılan iletişim sürecinin sonunda yaşanan olgu etkileme ve etkilenme; yani etkileşimdir.

Araştırmacılar kitle iletişim araçlarının etki alanlarını;
Fert grup ya da örgüt düzeyinde etkilenme
Sosyal kurum düzeyinde etkilenme
Toplum düzeyinde etkilenme
Kültür düzeyinde etkilenme
olarak gruplandırmaktadır.

Kitle iletişim araçlarının etkileri fert açısından ele alındığında ise;
Bilgi ya da görüşü kapsayan etkiler
Tavır ya da duyguyu kapsayan etkiler
Davranış üzerine etkiler
olarak üç ana başlık altında inceleniyor.(USLUATA 1994:84)

Kitle iletişim araçlarının etki türleri;
Tavır ile düşünce değişiklikleri
Ferdî ve toplu tepkiler
Gündem belirleme
Toplumsallaştırma
Denetim
Gerçeği tanımlama
Egemen ideolojinin sürdürülmesi
olarak sınıflandırılmaktadır. (USLUATA 1994:84)
Kuramcılar kitle iletişim araçlarının etkilerinin fert ve toplum açısından ne yönde olduğu konusunda ortak bir görüşe sahip değiller; konu ile ilgili tartışmalar günümüzde de sürmektedir. Kimi araştırmacılar kitle iletişim araçlarının fert ve toplum açısından etkilerinin olumlu olduğunu savunurken kimi olumsuz olduğunu kimileri ise sınırlı olduğunu savunmaktadırlar.

Sonuç
Araştırmacılar hangi görüşü savunurlarsa savunsunlar sentez olarak ortaya çıkan ortak bir görüş var: Kitle iletişim araçları bilgi görüş ve düşüncelerin paylaşılmasını sağlayan; sosyal örgütlenmeyi güçlendiren; kamuoyu oluşturan; insanın anlama anlatma öğrenme ve eğitim görme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan; insan ilişkilerini değiştirip geliştiren; yeni davranış ve tutum kalıplarını görüş ve düşünce akımlarını yaygınlaştıran en etkin iletişim araçlarıdır.
Araştırmacılar hangi görüşü savunurlarsa savunsunlar sentez olarak ortaya çıkan ortak bir görüş var: Kitle iletişim araçları bilgi görüş ve düşüncelerin paylaşılmasını sağlayan; sosyal örgütlenmeyi güçlendiren; kamuoyu oluşturan; insanın anlama anlatma öğrenme ve eğitim görme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan; insan ilişkilerini değiştirip geliştiren; yeni davranış ve tutum kalıplarını görüş ve düşünce akımlarını yaygınlaştıran en etkin iletişim araçlarıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kitle iletişim araçlarının etkileri nelerdir?

Kitle iletişim araçlarının etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kitle iletişim araçlarının etkileri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kitle iletişim araçlarının eğitime katkıları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 04:28
Kitle iletişim araçlarının zararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:56
Kitle iletişim araçlarının yararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:54
Kitle iletişim araçlarının özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:52
kitle iletişim araçlarının olumsuz yönleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 23-11-2011 02:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats