bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-06-2013, 12:13   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yangın neden çıkar?-Orman yangınları hakkında bilgi

Yangın çıkmasının nedenleri nelerdir?-Yangın neden çıkar?-Yangın nasıl oluşur?


1- ORMAN YANGINI TARİFİ ve ÖZELLİKLERİ
Orman Yangını
Serbest yayılma eğiliminde olan ve ormanda yaşama birliği içinde bulunan Canlı ve cansız blimum varlıkları yakarak yok eden ateştir. Yanma olayı ISI OKSİJEN VE YANICI Maddelerinden oluşan üç faktörün bir arada olmasıyla meydana gelir. Yangının sönmesi için de bu üç faktörden birinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yanma olayi için. Isının 260-400 C' den. Oksijenin % 15' den fazla olması ve yeteri miktarda yanıcı maddenin bulunnması şarttır.

2-YANGIN TÜRLERİ
Ülkemizde iki çesit orman yangını vardır. Bunlar örtü ve tepe yangınlandır. Üçüncü bir orman yangını türü olan Toprak yangını ise Ülkemiz için önemli değildir.

2.1- Örtü Yangını
Orman toprağını örten ölü ve diri örtüyü yakan yangındır. (Ot çayır funda fide fidan yaprak yosun. humus kuru dal kütük devrik kesim artıklan v.s.)
Meşcere asli ağaçlarına çoğunlukla zarar vermez ancak toprağı örten yanıcı maddelerin yoğun olması halinde zarar verebilir.Bunun içinde yanan sahanın yangın sonrası takip ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

2.2- Tepe Yangını
Agaç ve ağacçıkların tepelerini de yakarak ilerleyen yangındır. Bu yangın türünde istisnalar hariç ormanın ortüsü. ağaçlarının gövdeleri ve tepeleri çeşitli şiddetle yandığından Ağaçlar genellikle kuruyarak meşcere canlılığını kaybeder. En tehlikeli yangın türüdür

3- YANGININ ÇIKIŞ NEDENLERI
Eldeki istatistik bilgilerine göre
Yangının çıkmasına neden olan ateşin ana faktörlerinin yıldırım ve insanların çeşitli faaliyetleri olduğunu göstermektedir. Insanın çeşitli faaliyetleri arasında: tarla çalışmaları (anız yakma bag-bahçe temizliği) çöplerin ateşe verilmesi enerji nakil hattı arızaları piknik ve çoban ateşi v.s. sayılabilir. Nedeni Bilinen Yangınlar : Yıldırım. kasıt. ihmal ve dikkatsizlik olarak üç guruba ayrılır. Ayrıca nedeni tesbit edilemeyen yangınlar vardır ki bunlar oldukça fazladır. Böylece yangın çıkış nedenlerini.

1-Yildirim 2-Kasıt 3-İhmal ve dikkatsizlik 4-Nedeni bilinmeyen olmak üzere 4 grupta toplamak mümkündür.

4- YANGINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
1- Yanıcı Madde 2- Hava Halleri (Iklim - Klima) 3- Topografik Yapı (Arazi Yapısı) dir

4.1 Yanıcı Madde
Ölü örtü alt tabakada bulunan ot. çayır bitkileri çeşitli çalılar enkaz kesim artıkları agaç ve ağacçık v.s. dir.Yanıcı maddelerin inceliği-kalınlığı miktarı cinsi devamlılığı ve rutubeti gibi özellikler yanma olayını etkiler.

4.2 Hava Halleri
Yağış nisbi nem. Sıcaklık ve rüzgar hızı yangını etkiler. Nisbi nemin Saat 10.00' da % 40 ve daha düşük olması nemin 1-2 saat gibi kısa zaman diliminde % 20' den fazla düşüş göstermesi hallerinde mutlaka yangın çıkmaktadır. Aynca rüzgar hızının 20 Km/saat ve üzerinde oluşu kurak geçen yaz Günleri yangını korukler. Bunun için yangın organizasyonu içindeki ilgililer Meteoroloji' den sıcaklık nisbi hava nemi ve rüzgar hızını ihtiva eden hava raporunu her Gün saat başı almalıdırlar.

4.3 Topografik Yapı
Bakı yükseklik arazi meyili arazi şekli (roliyef) dar dere kutu derelerdir. Doğrudan deniz rüzgarlarına açık alanlar ada yarımada durumunda olan sahalarda yangın surat kazanır bakı durumuda: yangın tehlikesi yönünden güney batı doğu ve kuzey yamaçlar olmak üzere öncelik sıralaması yapılır.

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELEDE KORUYUCU TEDBIRLER
Yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarının azaltılması için önceden alınan ve devamlılık gerektiren tedbirler.

1-HALKIN EĞİTİMİ
1.1 Okul camii köy ve kışlalarda orman yangınları ile ilgili Orman İşletme şefleri Orman İşletme Müdürleri ve uzmanlarımızca eğitim verilmeli.
1.2 Broşürler dağıtılarak gazete ve dergilerde yazılar yayınlanmalı.
1.3 Radyo ve TV programları düzenlenerek bu konuda mümkün oldugu taktirde orman radyo ve Televizyon istasyonu kurulmalı.
1.4 Orman ve orman yangını konusunda yarışmalar düzenlenmeli (Şiir resim fotograf kompozisyon senaryov.s.)
1.5 Orman içinden veya kenarından geçen Karayolu Köy yolu ve orman yolu kenarlarına piknik alanlarına yangın ikaz levhaları veciz sözler ihtiva eden tabolalar konulmalı.
1.6 İlçe ve beldelerde özellikle ilçenin pazarı olan günlerde anız yakılmaması için hapörlör ile halka duyuru yapılmalı.
1.7 Kritik günlerde orman içi ve konan köylere caydırıcı ikaz edici el afişleri dagıtılmalı.
1.8 Karayolları ve trafik ekiplerince; orman içi vc kenarı yollarda yanan sigara atılmaması için uyarıcı anons yapılmalı .
1.9 Çıkan yangını haber vermek üzere Orman teşkilatının Telefon numaraları Kaymakamlık Karakol ve Muhtarlıklara bildirilmeli.
1.10 Toplumda mevki ve söz sahibi sevilen kişilere orman yangını konusunda radyo ve Televizyonda programlar düzenlenmeli basına orman yangını konusunda yazı yazmaları saglanmalı.

2- HALK ORMAN İLİŞKİLERİNİ DÜZENLEMEK
2.1) Orman içi ve kenarında bulunan vatandaşlar mevcut işlerden öncelikle istifade ettirilmeli.
2.2) Orman içi ve kenarında bulunan vatandaşlaın ihtiyaçları (yapacak yakacak) zamanında karşılanmalı.
2.3) Vatandaşlara her konuda adil davranılmalı.
2.4) Vatandaşa projeye dayalı kredi imkanı saglanmalı.
2.5) Valandaş karşı talebi olumsuzda olsa nezaket kuralları içinde davranılmalı

4- KAMU KURULUŞLARI İLE YAPILACAK YARDIMLAŞMA ve İŞBİRLİĞİ İLİŞKİN HUSUSLAR
Her yıl mart ayı sonuna kadar Orman Yanginlarının önlenmesi ve Söndürülmesinde görevlilerin Görecekleri işler hakkındaki yönetmenlik gereğince illerde Valiiçelerde kaymakam başkanlığında kurulan Orman Yangınları ile Mucadele Komisyonu toplanır.Bu toplantıda alınan kararlar ilgili Kuruluşlara tebliğ edilmeli


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yangın neden çıkar?-Orman yangınları hakkında bilgi

Yangın neden çıkar?-Orman yangınları hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: orman yangınları hakkında bilgi, orman yangınları, orman yangınları çevrede ne gibi değişikliklere neden olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yangın nedir?-Yangın hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 09:40
Yangın Çıkma Sebebleri Nelerdir?-Neden Yangınlar Çıkar? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 27-03-2013 12:30
Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 10:16
Yangın Nasıl Çıkar-Yangın Nedir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:53
orman yangınları çevrede ne gibi değişikliklere neden olur? Я Soru Cevap 0 24-11-2012 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats