bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-07-2013, 05:24   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Geri dönüşüm sistemleri hakkında bilgi

Geri dönüşüm sistemleri hakkında bilgiHerhangi bir materyali yeniden kullanmak üzere geri dönüşümünü sağlamak için atıklar üzerinde bir dizi işlemler yapmak gereklidir. Geri dönüştürülecek madde çoğu zaman başka maddelerle birlikte bir ürün olarak kullanılmış ve ömrü tükenmiştir. Bu maddelerden istediğimiz maddenin geri kazanılması ikincil bir yakıt ya da yeniden kullanılabilecek saf bir madde elde etmek üzere geri dönüşüm işlemi yapılabilir. Ömrü tükenmiş maddelerin boyutları da geri dönüştürmek isteyeceğimiz boyutlardan farklı olabilir.

Geri dönüşüm sırasında hem maddelerin bulundukları ömrü tükenmiş maddelerden ayrılmasını hem de boyutlarını istediğimiz ölçülere indireceğimiz işlemlerin yapılması gerekli olacaktır. Yapılacak işlemler için geri dönüşüm sistemleri 4 ana yapıda gerçekleşir:

Birincisi taşıma işlemleridir. Mahallimizde toplanan atıkların ayrıştırma alanına geri dönüşüm makinaları arasında ve geri dönüşüm işlemi sonuçlandıktan sonra depolara veya taşıtlara taşınması gerekecektir. Taşıma işlemleri işlevine uygun türdeki konveyörler ile yapılır. HSK Hidrolik her işleve uygun ve gerekli boyutlarda konveyörler sağlamaktadır.

İkincisi ayrıştırma işlemleridir. atık yığınları istenen ve istenmeyen bir çok maddeyi karışık bir şekilde barındırır. Bu maddeleri birbirinden ayrıştırmak gerekmektedir. Ayrıştırma işlemi maddelerin ve atık yığınının özelliğine bağlı olarak makinalara taşınırken ve her işlemden sonra yapılması gerekebilir. Mesela çöplerden geri dönüşüm işlemi yapılacaksa ayrıştırma işlemi daha geri dönüşüm işlemine başlamadan önce çöpleri makinalara taşırken yapılması gerekirken ömrü tükenmiş araç lastiklerinde bu işlem shredder ve granülatörlerden sonra yapılır. Ayrıştırma işlemi konveyörlere eklenen ayrıştırma makinaları ile yapılır. Ayrıca taşıma işlemi sırasında parçalama işleminden önce gerekiyorsa ayrıştırma işlemi bu sırada da yapılır.

Üçüncüsü parçalama işlemidir. Bu işlem shredder ile yapılır. Shredder çok kuvvetli torka sahip büyük bir makinadır. Bu nedenle de geri dönüşüm prosesinin en önemli kısmıdır. Parçalanacak maddenin boyutuna ve içeriğine göre uygun güç ve büyüklükteki shredder'ın seçilmesi gerekir. Mesela ömrü tükenmiş araç lastiklerinden kamyon otobüs ve earth mover lastiklerinin boyutlarını düşününüz. Hele bu lastiklerin içinde çelik teller olduğunu da düşünecek olursanız shredder'ların ne kadar kuvvetli makinalar olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Dördüncüsü maddelerin boyutlarının istenilen ölçülere indirilmesidir. Shredder'da parçalanan madde daha sonra granülatör'de istenilen boyuta indirilir.


Geri dönüşüm tesisini şimdi zihnimizde canlandıracak olursak; atıkları tesisimizde bir yerde topluyoruz. Ön ayrıştırma gerekiyorsa atıkları shredder'a konveyör ile taşırken ayrıştırma işlemini yapıyoruz. Yok eğer bir ayrıştırma gerekli değilse konveyörler ile atıkları shredder'a taşıyıp parçalama işlemine başlıyoruz. Parçalama işleminden sonra çıktıları granüle taşıyoruz. Eğer gerekiyorsa shredder ile granülatör arasında tekrar ayrıştırma işlemi yapabiliriz. Gerekmiyorsa granülatörde istediğimiz boyutları elde edip çıktıları ayrıştırarak depoluyoruz.

Görüldüğü gibi atık-shredder-granülatör-depo arasında konveyörler ile taşıma işlemini yaparken her aşamada istediğimiz istemediğimiz maddeleri ve boyut olarak birbirinden farklı olan istediğimiz maddeleri birbirinden ayrıştırma işlemlerini yapıyoruz. Bu işlemlerin tamamını; shredder granülatör konveyör ve ayrıştırıcı makinalar ile yapmak gerekiyor. HSK Hidrolik bu 4 grup geri dönüşüm makinalarını ZENO markası ile sunmaktadır.


Hangi Makinalar Gerekli?

HSK Hidrolik size hangi makinaların gerektiğini ön incelemeler mühendislik hesapları ve çizimleri sonucunda hazırlayacağı geri dönüşüm projesi ile sunar. Proje hazırlanırken şu kriterler göz önünde bulundurulur:

Hangi maddenin geri dönüşümü sağlanacaktır?
Bu kriter çerçevesinde uygun shredder ve granülatör belirlenecektir. Geri dönüşümü yapılabilecek maddelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kağıt
Ağaç (palet vs)
Plastik (her türlü plastik PET vs)
Metal (aliminyum demir çelik vs)
Kauçuk
Tekstil
Cam.


Bu madde hangi atıktan elde edilecektir?

Bu kriter çerçevesinde shredder ve granülatör gücü ve özelliklerinin belirlenmesinde önemlidir. Geri dönüşüm için kullanılabilecek atıklardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Belediye çöpleri
Ömrü tükenmiş araç lastiği
Palet
Plastik yığınları
Hurda otomobil
İnşaat ve eski ev yıkıntıları
Metal yığınları
Tekstil halı kilim atıkları.


Ne kadar zamanda ne kadar atıktan geri dönüşüm yapılması düşünülmektedir?
Bu kriter makinaların gücünü ve sayısını direkt olarak etkiler. Çok fazla miktarda atık yığını toplayabiliyorsak ve zamana bağlı olarak geri dönüşüm miktarımız fazla ise bir hat yerine bir kaç geri dönüşüm hattı kurmak gerekebilecektir. Bu endişe edilecek bir durum olmasının aksine üretimde varlıklarımızı belirli bir süre içinde ne kadar çok döndürebilirsek karın o oranda artacağını hatırlayacak olursak birden çok geri dönüşüm hattı kurmayı gerektirecek kadar çok atık ve geri dönüşüm sonrası elde edilen materyalin satışı sağlanabiliyorsa bu olumlu bir sonuçtur.

Ne kadar yerimiz var?

"Geri dönüşüm tesisi için ne kadar bir alan kullanılacaktır ve makinaların bu alandaki konumu ne olabilecektir?" sorusuna bağlı olarak vereceğimiz cevapla yerleşim planımızı ve özzellikle konveyör boyutlarımızı belirlemiş oluruz. Konveyör ve ayrıştırıcıların boyutları bu soruların cevaplarına göre belirlenecektir. Uzunluklar ve açılar gibi elde edilecek sonuçlara göre uygun konveyörler imal edilecektir.

Geri dönüşüm tesisinin kurulum bütçesi ne olarak planlanmıştır?
Bu maddeye göre istenilen ve mümkün olan (production possibility boundry) kıyaslaması yapılarak bilgi verilir. Tesisin tam otomatik sistemden iş gücü gerektiren sisteme doğru kayışı söz konusu olabilecektir. Yatırım bütçesinin uygunluğu sistemin tam otamatik olarak kurulabilmesindeki birinci etkendir.

Bu kriterler çerçevesinde uygun makina grup ve boyutları belirlenirken maliyet ve getiri analizi ile fizibilite raporu oluşturulur. Kararların da zaten fizibilite raporu üzerinden verilmesi daha sağlıklı olacaktır.
“Makinalar Almanya'dan; Teknoloji ABD'den”
Almanya mekanik makinalar konusunda rüştünü ispatlamış bir ülkedir. Bu nedenle geri dönüşüm makinaları temininde Alman bir ortak seçtik. Öte yandan kurulum ve otomasyon için bu konuda tartışmasız lider olan ABD'li bir ortağı tercih ettik. Dolayısıyla HSK Hidrolik geri dönüşüm tecrübesini tahminlere dayalı deneme-yanılma yöntemleri sonucunda oluşacak hatalara ve maliyetlere yer vermemek üzere makina ve teknolojiyi dünyadaki bu konunun en iyileri ile ortaklık oluşturarak çözümlemektedir. Biz de size geri dönüşüm gibi makina ve teknoloji ağırlıklı büyük bir işi amatörlere bırakmamanızı öneriyoruz.

Proje üzerinde anlaşılması halinde HSK Hidrolik işe başlayacaktır. Öncelikle geri dönüşüm tesisi ile ilgili yasal ve yönetmelik gerekleri için lisans gibi işlemler için girişimler başlatılacaktır. Mühendislik hesapları ve çizimleri geri dönüşüm tesisinin kurulacağı alanda Amerika Birleşik Devletleri'nden gelecek mühendislerce kontrol edilerek son haline getirilecektir. Geri dönüşüm makinalarınız ve komponentleri Almanya'da ZENO tesislerinde ihtiyaçlarınız çerçevesinde belirlenen özelliklerde üretilecektir. Makinaların hazır olmasını takiben tesis alanına taşınacak ve mühendislerin gözetiminde kurulacaktır. Deneme üretiminden sonra tesisin anahtarları size teslim edilecektir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geri dönüşüm sistemleri hakkında bilgi

Geri dönüşüm sistemleri hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Geri Dönüşüm Maddeleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-05-2013 10:57
Geri dönüşüm nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:09
Sayı Sistemleri Hakkında Bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 05:48
Geri Dönüşüm Takılar.. mormavi El İşi Teknikleri 0 29-06-2009 02:41
Geri Dönüşüm Ürünleriyle Moda CooLKadin Moda Hakkında Herşey 0 03-06-2008 07:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats