bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-07-2013, 07:20   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yazının icadının sonuçları nelerdir?

Yazının icadının sonuçları nelerdir?-Yazının bulunmasının sonuçları nelerdir?


Yazı konuşma dışındaki muhabereye imkan sağlayan belli manalara sahip işaret ve şekillerden meydana gelmiş insan gözüne hitap eden ifade vasıtası. Şekil ve işaretler taş metal papirüs kağıt üzerine çizilir. Yazı yalnız insanlara mahsus bir muhabere cinsidir. Hayvanların çoğu sesle birbiriyle anlaşırlar. Fakat hiçbir hayvan yazı yazamaz ve okuyamaz.

Arkeologların yaptığı kazılardan yazının kelimelerle ifade edilişinin ilk olarak M.Ö. 3000 senelerinde Sümerlere ait olduğu ileri sürülmüştü. Halbuki M.Ö. 20.000 senelerinden kalma Fransa'nın güneyindeki bir mağarada ayı inek öküz resimleri bulunmuştur. Zaman zaman insanların bulundukları kültür ve medeniyet seviyesine paralel olarak yazı şekillerinde de gelişme olduğu muhakkaktır. İlk yazılar kayalar kerpiçler üzerine çiviyle yazılmıştır. Bunlar Süryani İbrani ve Arabi lisanla idi.

Yazı tarih boyunca kullanılış şekillerine göre birçok sınıfa ayrılır. Bunlar resimlerle ifade (ikonografi); konuyu seri haldeki resimlerle anlatan (ideografi); kısmen resim kısmen fonetik ifade (analitik sistem); sesin grafik şeklini ifade eden yazı (fonetik sistem); hecelerin ayrı ayrı sembollerle ifadesi (heceleme) ve sesli sessiz 20-40 harften meydana gelen (alfabe) yazılarıdır.

Türkler bugüne kadar çeşitli yazıları kullanmışlardır. Bunlar sırası ile Göktürk Uygur Arap ve Latin alfabeleridir. Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra 10. asırdan 20. asra kadar Arap alfabesini kabul etmişlerdir. Bütün ilim eserleri Arapça yazıldığı için Arapça ilim lisanı olmuş ve yazılar bu dilde yazılmıştır. Önce devletin yazısı Uygur yazısıyken Arapçanın daha uygun bir lisan olduğunu anlayan İslam Türk alimleri diğer İslam topluluklarıyla sürekli bir ilişki kurmak için devletin resmi yazışma dilinin de Arapça olmasını teklif etmişlerdir. Uzun seneler Arapça ve Uygurca yazılar birlikte kullanılarak nesillerin örf ve adetlerinin teknik ve bilgilerininin birbirlerine intikali sağlanmıştır. Türkler Arap alfabesini kendilerine mal edercesine kabul ederek kullanmışlar ve hat denilen bir yazı sanatı meydana çıkarmışlardır. Hat sanatı ile yazılmış binlerce yazı kitaplarda tablolar halinde binalarda mevcuttur. Bin seneyi aşkın Türk tarihi Arap harfleriyle yazılı ve arşivlerde saklıdır.

Arap alfabesiyle yazılan yazı sağdan sola doğrudur. Latin alfabesinde yazı soldan sağa; Çin ve Japon alfabesinde yukarıdan aşağıya doğrudur.


Dil Bilimi

Dil bilimi veya Lengüistik insan dilinin ilmi araştırmasıdır. Hususiyet arz eden lisanların da ilmi incelenmesi olan lengüistik lisanların gelişmesini aralarındaki bağları ve dünya üzerinde dağılımını araştırır. Bu araştırmayı yürütene lengüist denir. Bu manada lengüist birçok dil bilen birisi değildir. Lengüistiğin başlıca hedefi insanın kendisi ve dünyası hakkında bilgi edinmek depolamak ve ulaştırmaktır. İnsanın içindeki bu arzuyu tatmin etmek için de lengüistin esas aleti olan lisan kullanılmaktadır. İnsanı insan yapan ve birbirine bağlı üç hususiyetin var olduğu kabul ediliyor: Ruhu öğrenme arzusu ve lisana hakim olması. Lengüistik lisanla ilgili çalışmaları içine alan bir sistem olarak filolojiden daha özeldir. Filolojinin içine edebiyat kritik sanat arkeoloji ve din de girer. Uzun seneler lengüistik tabiri yerine filoloji kullanılmıştır.

Lengüistik konularına göre isim alır. Edebiyat konusunda lengüistik teknikleri olduğu gibi psikoloji matematik bilgisayar konularının da kendine has lengüistikleri vardır. Bilgisayar lengüistiği bir bakıma elektronik cihazların anlıyabileceği bir lisan sistemidir.

Bu bilim dalını üç ayrı kolda incelemek mümkündür: Bunlardan birincisi genel lengüistik yeryüzünde konuşulan bütün lisanları ve bunların birbirleriyle olan münasebetlerini inceler. Genel lengüistiğin bir diğer çalışma alanı da konuşulan dil ile cemiyet arasındaki karşılıklı münasebetlerdir. Lengüistiğin diğer bir kolu olan tarihi lengüistik lisanların tarih içinde geçirdiği devreleri ortaya koyarken tasviri lengüistik lisanların kendilerine has hususiyetlerini inceler.

Alfabe
Abece her biri dildeki bir sese karşılık gelen harfler dizisidir. Alfabe.

"Abece" sözcüğü Türkçe'deki ilk üç harfin okunuşundan oluşur.

Benzer biçimde Fransızca kökenli Alphabet'den dilimize geçen "Alfabe" sözcüğü eski Yunanca'daki ilk iki harf olan "alpha" ile "beta"nın okunuşundan gelir.

Türk abecesinde 29 harf bulunur: A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-02-2015, 09:30   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face21

doğum günümde yazmışsınız cook teşekkür ederim çoook yardımcı oldunuz


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yazının icadının sonuçları nelerdir?

Yazının icadının sonuçları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yazının icadının sonuçları, yazının icadının sonuçları nelerdir, tarih boyunca insanlar nelere yazı yazmışlardır, yazinin icadinin sonuclari, yazı icadını sonucu nedir, yazının icadı ve sonuçları, yazinin icadinin sonuçlari nelerdir, yazının ıcadının sonucları nelerdır, yazının icadınin sonuçları, yazını icadın sonucu yazın, yazının icadı ve sonuçları kısaca, yazinin icadı ve sonuçları, yazının icadı ve kullanılması sonuçları, yazının icadının sonucu, yazinin icadi ve kullanilmasi sonuclari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yazının icadının insanların gelişimine katkısı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 27-03-2014 08:50
Yazının icadının insanlık tarihi için önemi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-07-2013 07:15
savaş topunun icadının sonuçları nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 25-02-2013 08:58
Kağıdın icadının sonuçları nelerdir? Я Soru Cevap 1 13-02-2012 05:45
Barutun icadının sonuçları nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 13-02-2012 05:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats