bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-07-2013, 07:52   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vatandaşlık görevleri hakkında bilgi

Vatandaşlık görevleri hakkında bilgi-Vatandaşlık hakları hakkında bilgi


Vatandaşlık genellikle bir ülke olan politik kurumların bir parçası olmak demektir. Anayasal ülkelerde o ülkede yaşayanların devlet tarafından anayasada vaadedilen haklardan yararlanmaları için o ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olmaları gereklidir. Bu kişilere vatandaş denir. Vatandaşın politik katılım hakkı vardır.

Her anayasal ülkenin vatandaşlık gereklilikleri anayasalarına yazmaktadır. Günümüzde bu gerekliliklerin başında milliyet doğum yeri ve kültür gelir. Örneğin birkaç yıl öncesine kadar Alman vatandaşı olmak için anne veya babasının Alman olması gerekliliği vardı. Fransa'da doğum yeri Fransa sınırları içinde olanların vatandaş olma hakları vardır. ABD'de ise vatandaş olmak isteyenler Amerikan toplumuna tümüyle uyum sağladıklarını ve Amerikan geleneklerini benimsediklerini kanıtlamak durumundadırlar.

Kavramlar

Uyrukluk (tabiyet=nationality) bir kişi ile bir devlet arasındaki hukuki bağdır kişinin etnik kökeniyle ilgili değildir. Vatandaşlıkla ilgili olarak şu terimler geçer: uyrukluk yurttaşlık vatandaşlık tabiyet. Buradaki nationality'nin karşılığı milliyet değildir. Milliyet hukuki kavram değildir. Kişiler için uyrukluğundan söz edilir uyruk denilmez. Kişilerin uyrukluğu olur. Uyrukluk tabiyet vatandaşlık yurttaşlık yerine kullanılmaktadır.
ABD'de vatandaş ve uyruk aynı değildir. Uyruk yurttaşları belirttiği gibi sadakat yoluyla da uyruk olunabilmektedir. Amerikan Samoa ve Swan halkları böyledir (non-citizen nationals). Bazı hukukçulara göre yurttaş (citoyen citizen) iç hukuku; uyrukluk (nationality nationalite) uluslararası hukuku ilgilendirir. Uyrukluk Konusanda Avrapa Sözleşmesi'nde ise uyrukluk ile yurttaşlık eşanlamlı kullanılmıştır.

Vatandaşlık gerçek kişilere has kullanılır. Tüzel kişi ve nesneler için uyrukluk kavramı kullanılmaktadır. Vatandaşlık hukuku kamu hukuku içinde değerlendirilir. Devletler doğum yeri kan bağı ve bunların karmasından oluşan ilkelerle uyrukluk verirler.

Türk anayasasının 66. maddesi "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'dür" demektedir. Bu ilke anayasa hukuku bakımından vatandaşların siyasal haklardan yararlanmaları açısından önemlidir. İdare hukuku ve sosyal güvenlik hukuku ceza hukuku uluslararası hukuk insan hakları usul hukuku vergi hukuku açısından da vatandaşlık tanımı birçok özellik kazanmıştır.

Uluslararası hukuk ilkeleri vatandaşlık hakkında üç ilke benimser: Her kişinin vatandaşlığı olmalıdır her kişinin yalnız bir vatandaşlığı olmalıdır kişi vatandaşlığını seçmede ve değiştirmede özgür olmalıdır.

Türk Vatandaşlığı Kanunu 11 Şubat 1964'de kabul edilmiş ve birkaç kere değişikliğe uğramıştır. İskan Kanunu ise 14 Haziran 1934'de kabul edilmiştir. Vatandaşlık işleri İçişleri Bakanlığı'nca yürütülür. Bakanlığın birimleri vatandaşlıkla yakından ilgilidir: Nüfus ve Vatandaşlık işleri gm İller İdaresi gm Mahalli İdareler gm Sivil Savunma gm Kaçakçılık ve İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama gm. Doğrudan birim Vatandaşlık İşleri db'dır. Türkiye CIEC (Uluslararası Kişi Halleri Komisyonu) üyesidir (1953).

TVK'ya göre Türk vatandaşlığına giriş üç yolladır: Kanunla yetkili makam kararıyla seçme hakkıyla. Yapılan değişikliklere göre Türk'le evlenen yabancılar bakanlık kararıyla vatandaşlığa geçebilmektedirler. İskan Kanunu'na göre ise yurtsuzlar ve mültecilere dair hükümlerle bunların vatandaşlığa geçişleri düzenlenmiştir. Vatandaşlıkla ilgili kararlarda yargı denetimi açıktır.vatandaşlık görevlerimizden biri ise çevremizeailemize karşıgörevimizi yapmalıyız.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vatandaşlık görevleri hakkında bilgi

Vatandaşlık görevleri hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kadınların vatandaşlık görevleri, vatandaşlık görevleri, kadının vatandaşlık görevleri, kadının vatandaslık hakları ve görevleri, kadının vatandaşlık görevleri nedir, vatandaşlıkgörevleri bilgi toplama,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Mitokondrinin Görevleri Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 16-04-2013 07:49
Vatandaşlık Hukuku Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:08
Vatandaşlık Ne Demektir? elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:50
Vatandaşlık Haklarımız Jülyet Kadın ve Hukuk 0 20-04-2010 03:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats