bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-07-2013, 07:20   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gazaliye göre nedensellik ilkesi niçin yanlıştır?

Gazaliye göre nedensellik ilkesi niçin yanlıştır?"Gazali'nin nedenselliği sorgulaması nedenselliği red etmek için değil nedenselliğin Allah'ın iradesinin yerine konulmasına karşı olduğu içindir. Gazali'nin pamuğun yanması için verdiği meşhur örnek amaçsal nedensellik dediğimiz yaratılan bir sistem olarak nedenselliği ortaya koymak içindir. "

İkinci Sorunun cevabı:
"Nedensellik kanunlarını tanrılaştıran ateistlerin görüşleriyle nedensellik kanunlarının Allah tarafından yaratıldığını söyleyen Kuran'ın görüşlerini somut bir örnek çerçevesinde inceleyelim. örnek olarak kanımızdaki oksijeni akciğerlerden hücreye taşıyan hemoglobin proteinini ele alalım. Dine inanan bir kişi de inanmayan bir ateist de kana oksijeni bu maddenin taşıdığını kabul etmektedir.

Uzay'ın yaratıldığı ilk andan itibaren Uzay'daki bütün madde bir tek proteini tesadüfen ortaya çıkartmaya çalışsaydı bile bu yine de mümkün olamazdı.

Peki her iki taraf da aynı nedenin aynı sonucu oluşturduğunu kabul ediyorsa aradaki fark nedir? Fark şudur: Ateist var olan bu nedenin bir amaç gözetilerek yaratıldığını kabul etmediği için hemoglobinin yaratılışını tesadüflere yani amaçsızlığa bağlamak zorundadır. Kuran'a inanan bir kişiyse (Allah'ın gönderdiği diğer dinler Hıristiyanlık Musevilik için de aynısı geçerlidir) amaçsal nedenselliğe inandığı için hemoglobinin varlığının amaç gözetilerek bir kasıtla yaratıldığını tesadüfen oluşmadığını savunur.

Peki kimin haklı olduğunu nasıl çözeceğiz? öyle bir hakem bulalım ki hem doğa bilimlerine hem felsefeye karşı en üst derecede saygınlığa sahip olsun. Bu hakemin matematik olmasına herhalde kimsenin itirazı olmaz. Ne felsefe içinde matematiğe ciddi bir karşı koyma olabilir ne de doğa bilimlerinde (doğa bilimleri zaten matematiğe dayanırlar).

Madem ki tartışmamız tesadüfen oluşma veya amaçlı oluşmada düğümlendi; hemoglobin proteini örneğinde bu proteinin tesadüfen oluşmasının olasılığını inceleyip bu sorunu çözmeye çalışalım. Proteinler bildiğiniz gibi amino asitlerin arka arkaya gelmeleri sonucunda oluşurlar. Amino asitlerin oluşturduğu bu sırada bir tek amino asidin yer değiştirmesiyle protein protein olmaktan çıkar ve görevini yapamaz. (örneğin orakhücre kansızlığı denen öldürücü hastalık hemoglobinin tek bir amino asidinin değişikliğinden kaynaklanır.) İnsan vücudunda 20 amino asit vardır. Bir hemoglobin proteini ise 574 amino asidin belli bir sırayla arka arkaya gelmesiyle oluşur. İnsan vücudundaki amino asitlerin bu proteini oluşturmak için arka arkaya geldiğini düşünelim: Bu proteinin birinci sırasındaki amino asidin tesadüfen oluşma olasılığı 1/20'dir ikinci sıradaki amino asidin oluşma olasılığı 1/20x1/20 dir. Proteinin bir bütün olarak oluşma olasılığı ise 1/20574'tür.

Matematikten anlayanlar bu sayının imkansız demek olduğunu hemen anlayacaklardır. Fakat biz yine de bu sayının neden imkansız olduğunu göstermeye çalışalım. Uzay'da tahmin edilen atom altı parçacık sayısı 1080'dir. Yani bu sayı Evren'de var olan en büyük sayıdır. Evren'in tahmin edilen ömrü ise 15 milyar yıldır. Evren 15 milyar yıl x 365 (gün) x 24 (saat) x 60 (dakika) x 60 (saniye) = 473040000000000000 saniye ömründedir. Evrende var olan parçacık sayısını (1080) Evren'de var olan saniye (1018 civarı) ile çarparsak 1098 civarında bir sayıya ulaşırız. (10100'ün bile 1098'in 100 katı olduğunu unutmayın. 20574 ise telaffuz edilemeyecek kadar büyük bir sayıdır ve 1098'den kat kat kat... büyüktür.) Bu sayı şunu ifade etmektedir: Evren'de var olan tüm parçacıklar (elektron proton gibi) eğer birer amino asit olsaydılar ve Evren'de var olan her saniye bir defa hemoglobin atomunu oluşturmaya kalksaydılar yine de tek bir hemoglobin atomu bile oluşamazdı.

Sonuç olarak nedenlerin amaçsal olarak yaratıldığını inkâr edenler matematik karşısında mağlup olmuşlardır. üstelik bu olasılık hesabı amino asitlerin var olduğu tüm amino asitlerin canlı bünyede kullanılan sol elli amino asitler olduğu proteinin gerekli üç boyutlu katlanmasının gerçekleştiği protein oluşunca işlemlerin dondurulmasının gerekliliği gibi etkenlerin hepsi yok kabul edilerek yapıldı. Tüm bu aşamalar olasılığa eklense imkansız olan daha da imkansızlaşırdı. Fakat eldeki sayı öyle bir imkansızlığı ifade etmektedir ki matematikten anlayan bir kimse için bu yeterlidir. İşte tesadüfen oluşması imkansız bu hemoglobin proteinini vücudumuz her saniye milyarlarca adet olarak üretmektedir. Evet yanlış okumadınız. Her saniye ve milyarlarca!

Tesadüfçü materyalist görüşe göre hemoglobin tesadüfen oluşan bir nedendir bu neden sayesinde oksijen hücrelere gider. Kuran'ın verdiği zihniyetle bakan bir insana göre; hemoglobin bir amaca göre yaratılmış bir nedendir bu neden sayesinde oksijen hücrelere gönderilmekte böylece nedensellik Allah tarafından yaratılmaktadır."

Özetle Gazali nedenselliği toptan reddetmemiş sadece bu nedensel ilişkilerin ilahi bir iradenin hakimiyeti altında bulunduğunu ortaya koymuştur! Yani Gazali için neden-sonuç ilişkileri varlığı meydana getiren değil ondaki işleyişi anlamamızı sağlayan bir süreçtir!


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gazaliye göre nedensellik ilkesi niçin yanlıştır?

Gazaliye göre nedensellik ilkesi niçin yanlıştır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güvercin deliği ilkesi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 24-05-2013 04:45
İnsanlar Niçin Tokalaşıyorlar? İnsanlar Niçin Tokalaşır? elif Soru Cevap 0 16-03-2013 02:35
laiklik ilkesi ile ilgili sorular Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 01-02-2013 10:31
Laiklik ilkesinin bütünleyici ilkesi nedir? Я Soru Cevap 0 01-02-2013 10:30
Anlamlarına Göre Cümleler Kaça Ayrılır?-Anlamına Göre Cümle Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 2 05-03-2012 07:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats