bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-07-2013, 10:59   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyoteknolojinin zararları

Biyoteknolojinin zararlarıSAĞLIK

Hastalıkların erken tanımında tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde DNA sentetik peptidrekombinant aşı endüstirisinin geliştirilmesindeBiyoteknoloji ile üretilen ilaçların geliştirilmesiTedavi amaçlı yapay hücre doku organların klonlama yöntemi ile yapılıp saklanmasıGenetik hastalıkların önlenmesi ve azaltılması için kök hücrelerin saklanması
Kanserlerde gen tedavisi uygulamalarının geliştirilmesi

TARIM ALANI

Tarım ürünlerinde verimi etkiliyenbiyolojik ajanlara karşı(bakterivirusmantar) dayanıklı bitki türleri geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda çevreye zarar veren kimyasal ilaçlar kullanılmadan bitkiler daha elverişli hale getirilmektedir.

Bitkilerde faydalı maddeler(budayda lizin baklada metionin gibi) zenginleştirilerek daha kaliteli ürünler elde edilmektedir.

Özellikle buğday pamuk yağ bitkileri domates gibi stratejik önemi olan bitkilerin melezleme yöntemi ile yeni çeşitleri elde edilmekte yapay tohum olanakları araştırılmaktadır.

HAYVANCILIK ALANI

Türkiye için özgün olan hayvan ırklarının genomları belirlenerek devamlılığı sağlanmaktadır.(Ankara keçisi gibi)
Hayvanların daha verimli daha sağlıklı daha kaliteli üremelerini sağlamak için modern tekniklerle çalışmalar yapılmaktadır. Hayvanların daha sağlıklı olması için aşılar üretilmektedir.

GIDA ÜRETİMİ

Sağlığa zararlı gıda üretiminin tesbiti önlenmesi Gıdada zararlı maddelerin tespitine yarayan tekniklerin geliştirilmesine çalışılmaktadırGenleri ile oynanmış gıdaların dünya standartlarına uygun olması insan ve çevreye zarar vermemesi bunlar için yasal denetimler yapılması gereklidir.

ENDÜSTRİYEL ÜRETİM

Rekombinant teknikler protein veantikor üretimiaşıların geliştirilmesi hormon üretimi.
Kriminal çalışmada DNA analizi
Tarım alanında çeşitli zor şartlara uygun bitki türlerinin geliştirilmesi
Yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesi
Hızlı tanı yöntemleri için spesifik genler nükloititler peptitleri kullanarak hasta başı tanı kitleri geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Biyoteknolojinin Zararları

Bitki hayvan veya mikroorganizmaların tamamı yada bir parçası kullanılarak yeni bir organizma (bitki hayvan yada mikroorganizma) elde etmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısında arzu edilen yönde değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılan yöntemlerin tamamına Biyoteknoloji denmektedir.

Biyoteknolojinin en kötü yönü taraflı olarak kullanıma açık olmasıdır. Örneğin üretilen biyolojik silahların pek çoğu günümüzde biyoteknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Aynı şekilde biyoteknoloji kullanılarak yapılan GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ' lar sebze ve meyve üretiminde kullanılmaktadır. Genetik mühendisliği uygulanmış ürünler potansiyel olarak toksik olup insan sağlığını tehdit edici bir konumdadır. Yiyecek alerjisi olan kişiler de günlük besin maddelerine eklenen yabancı proteinlerden zarar görebilirler çünkü söz konusu proteinler insanlar tarafından şimdiye kadar hiç tüketilmemişlerdir. Gelecekte olası bir kamu sağlığı felaketini önleyebilmek için pazarlama aşamasından önce hayvanlarda ve gönüllü insanlarda uzun dönemli testler yapılması gereklidir. Yapılan çalışmalarda genetiği değiştirilmiş ürünler yetiştiren Amerikalı çiftçilerin geleneksel tarım yapan çiftçilere göre daha fazla tarım ilacı kullandıkları tesbit edilmiştir çünkü bu bitkiler tarım ilaçlarına karşıda dirençlidir. İlaca karşı dirençli olan bu bitkilerin özelliği tarım ilaçlarından zarar görmemeleridir.

Dolayısıyla çiftçiler bitkilerdeki haşeratı öldürmek için tarım ilaçlarını fazla miktarlarda kullanabilmekte ve bitkide bundan zarar görmemektedir. Bio teknolojide lider olan şirketler aynı zamanda toksik tarım ilaçlarını da üretip satmaktadırlar dolayısıyla bu şirketler bitkileri özellikle genetik olarak ilaca karşı dirençli olarak dizayn etmekte ve böylece çiftçilere daha fazla tarım ilacı satma imkanı bulmaktadırlar. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin ekili olduğu alanlardan genetiği değiştirilmiş polenler rüzgar yağmur kuşlar arılar ve polen taşıyıcı böcekler tarafından hem organik hem de normal tarımın yapıldığı alanlara taşınmakta ve buradaki ekinlerin DNA'sını kirletmektedir. Organik tarımla uğraşan çifçiler genetik kirliliğin kontrol edilemeyeceğini savunmakta ve bunların yaşayan canlılar oldukları için çoğalabileceklerini göç edebileceklerini mutasyona uğrayabileceklerini belirtmektedirler. Genetik olarak değiştirilmiş mısırların polenleri Monarch kelebeklerini zehirlenmesine sebep olmaktaydı.

Araştırmalar bu tür ürünlerin yararlı böceklere ve topraktaki yararlı mikroorganizmalara belki de kuşlara bile zarar verdiğini tespit etmiştir. Genetiği değiştirilmiş yiyecekler ve bio teknoloji ürünü gıdaların kullanımı 12.000 yıldan beri devam edegelen geleneksel tarım üretimine sekte vurmakta kullanılmakta olan Terminatör Teknolojisi gibi metodlar tohumların kısırlaşmasına sebep olmaktadır. Böylece dolaylı bir şekilde zorlanan çiftçiler çok daha pahalı olan genetik mühendisliği ürünü tohumları bir avuç global monopolden almak zorunda kalmaktadırlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyoteknolojinin zararları

Biyoteknolojinin zararları konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyoteknolojinin zararları nelerdir maddeler halinde, biyoteknolojinin zararları maddeler halinde, biyoteknolojinin zararları nelerdir, biyoteknolojinin yararları maddeler halinde, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 127041 biyoteknolojinin zararlarihtml, biyoteknolojinin yararları ve zararları, biyoteknolojinin zararları, biyoteknolojinin yararları, biyoteknoloji yararları madde seklinde, biyoteknoloji yararları ve zararları, genetik mühendisliği zararları nelerdir, biyoteknolojinin zararları madde halinde, biyoteknoloji yararları, biyoteknolojinin sağlığı ve zararları, gıda üretimindeki biyoteknolojik uygulamaların yararları zararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyoteknolojinin yararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 12:56
Biyoteknolojinin zararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 12:55
Biyoteknolojinin faydaları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-05-2013 12:54
Biyoteknolojinin tıp alanındaki uygulama alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 25-05-2013 04:05
Biyoteknolojinin çalışma alanları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 10:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats