bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20-07-2013, 06:40   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojik yasalar nelerdir?

Biyolojik yasalar nelerdir?-Fiziksel yasalar nelerdir?-Toplumsal yasalar nelerdir?


Fiziksel yasa ne demektir?


Evrendeki yasalardan biri fiziksel yasalar Fiziksel yasalar maddenin oluşumu yapısı hareketi değişimi ve maddeler arası ilişkileri ile ilgili yasalardır.

Fiziksel yasaların özellikleri nelerdir?

Bu yasalar evrenseldir deney gözlem ve araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Her varlık bu yasaların sınırları için işlevlerini sürüdürler.

Fiziksel yasalara örnekler

Suyun kaldırma kuvveti suyun buharlaşması hava basıncı yerçekimi vb. konular fiziksel yasalarla ilgilidir. Örneğin; “Su deniz seviyesinde ve belli bir basınç altında 100 C derecede kaynar””Isıtılan metaller genleşir” Serbest bırakılan cisimleri düşme hızı ağırlıkları ile doğru orantılıdır.” gibi yasalar fiziksel yasalardır.

Evrende meydana gelen hangi olaylar fiziksel yasaların sonucudur?


Yağmurun yağması gecenin ve gündüzün mevsim ve yılların oluşması ısınan suyun buharlaşması gibi olaylar Allah'ın koyduğu fiziksel yasaların bir sonucudur.

Fiziksel yasaların yararları nelerdir?


Allah yeryüzünde yaşamın mümkün olabilmesi için varlıklar arasındaki düzeni sağlayan fiziksel yasaları koymuştur. Evrensel olan bu yasalar; doğal dengeyi korur evrendeki ölçülü yaratılışın devamını sağlar. Böylece evrende yaşama ortamı oluştururlar. Kur'an'da geçen "Allah yeryüzünü sizin için bir döşek gökyüzünü de bir tavan yaptı. Gökten su indirerek onunla size rızık olan çeşitli ürünler çıkardı" (Bakara suresi 22) ayeti fiziksel yasalarla evrendeki yaşama ortamının oluşturulması arasındaki ilişkiyi açıklar. Ayrıca fiziksel yasalar dayalı olarak gelişen teknolojik ürünler insan yaşamını kolaylaştırır.

Fiziksel yasalarla ilgili ayetlerden bazıları şunlardır


"Onun varlığın delillerinden biri de denizde dağlar gibi yüzen gemilerdir" (Şura 32)
"Gece ile gündüzü birbiri ardınca getiren Allah'tır" (Furkan 62)
"Güneş ve ay belirli bir hesaba göre hareket etmektedir." (Rahman suresi. 5. ayet)

Fiziksel yasalar Allah'ın çizdiği bir kaderdir


Evrendeki fiziksel yasalar Allah'ın çizdiği bir kaderdir ve Allah'ın sonsuz güç sahibi olduğunun bir göstergesidir. Fiziksel yasaları bilmek çevremizde meydana gelen olayları anlamlandırmamıza katkı sağlar. (Anlatım: Osman Ay)

Toplumsal yasa tarihsel ve toplumsal değişmelere etki eden bu değişmeleri yönlendiren etkenleri ve ilkeleri ifade eder. Neden-sonuç arasındaki değişmez ve zorunlu ilişki; toplumsal yasalarda da kendini gösterir. Burada toplumsal bir zorunluluktan çok koşullar oluştuğu zaman gerçekleşen kaçınılmaz bir sonuç söz konusudur. Başka bir deyimle insanların özgür iradeleriyle yaptıkları seçimler sonunda karşılarına çıkan sonuçlar bu anlamda birer toplumsal yasadır. Bu yönüyle toplumsal yasalar insanların özgür iradelerini kullanmalarını engelleyen toplumsal bir kader olarak algılanamaz.


Toplumsal olgular ve olaylar arasındaki ilişkiler belirlenerek belli ölçülerde evrensel ilkelere ulaşılabilir. Bu konuya ilişkin açıklama ve sınıflandırmalar kavramsal bir bütün olarak toplumsal yasaları oluşturur. Süreklilik ve değişmezlik içeren bu yasalar sürekli değişmekte olan dünyamızda kalıcı değer ve ilkelere işaret eder.


Toplumsal Yasalar


Toplumsal yasa ne demektir ve konusu nedir?

İnsanın özelliklerinden biri de sosyal bir varlık olmasıdır. Bu nedenle toplum halinde yaşar. Toplumsal yasalar; toplumsal oluşum gelişim değişim ve çözülme ile ilgilidir. Yaşam ve insan ilişkilerini konu edinir.

Toplumsal yasaların özellikleri nelerdir?

Sosyal bilimlerin alanıdır. İnsanlar tarafından oluşturulur. Neden sonuç ilişkisi vardır ve evrenseldir. Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.


Toplumsal yasalara örnekler

"İnsanlar arasında eşitliğin olmadığı toplumlarda bunalım ve karmaşa dönemleri yaşanır"
"İnsanları eğitmeden hiçbir toplumsal ekonomik ve siyasi gelişmeyi uzun süreli gerçekleştirmek mümkün değildir"
"Gelir dağılımının adil olmadığı toplumlarda toplumsal barış bozulur"
"Kuraklık sonucu insanlar açlık ya da susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda açlık ve susuzluklarını giderebilecekleri başka yerler arayıp bularak varlıklarını sürdürebilecekleri yeni yerlere göç ederler" vb toplumsal yasalara örnektir.

Kur'an'da toplumsal yasalar

Yüce Allah Kur'an'da toplumsal yasalara da işaret etmekte bu yasalar üzerinde düşünmeye ders ve ibret almaya çağırmaktadır. Bu konu ile ilgili ayetlerden bazıları şunlardır:

"Sizden önceki milletlerin başından nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalancıların sonunun nasıl olduğuna bir bakın" (Ali İmran suresi 137. ayet)

"Onlar yeryüzünde gezip kendilerinden öncekiler sonunun nasıl olduğuna bakmazlar mı?"(Fatır suresi 44. ayet)


Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.

Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir. Toplumlar Allah'ın ortaya koyduğu toplumsal yasaya göre doğar gelişir geriler ve yok olurlar. Bu durumda her toplumun bir ömrü vardır. Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "Her toplumun belirlenmiş bir eceli vardır. Ecelleri geldiğinde onu ne bir an erteleyebilirler ve ne de bir an öne alabilirler." (Araf suresi 34) Anlatım: Osman Ay


Biyolojik Yasalar

Biyolojik yasa ne demektir?


Biyoloji canlıların doğması gelişimi üremesi canlılığın devam etmesi canlılığın sona ermesi gibi yaşayış evrelerini yapı ve işlev bakımından canlıların özelliklerin inceleyen bilim dalıdır. Biyolojik yasalar biyoloji bilimin canlıların oluşumu gelişimi üremesi ve canlılık özellikleriyle ilgili koyduğu yasalardır.

Biyolojik yasaların özellikleri nelerdir?

Biyolojik yasalar fiziksel yasalar gibi evrenseldir deney gözlem ve araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Evrendeki biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir kaderdir.
Yüce Allah Kur'an'da bazı biyolojik yasalara dikkat çekmekte canlıların yapısı büyümesi üremesi gelişmesi korunması gibi konularda bilgiler vermektedir. Bu konularla ilgili ayetlerden bazıları şunlardır:
"Biz rüzgârları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık..." (Hicr suresi 22)
"Yeryüzüne bakmazlar mı? Orada her güzel çiftten nice bitkiler yetiştirdik." (Şuarâ suresi 7)
"Allah her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karın üstünde sürünür kimi de iki ayağı üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. (Nur suresi 45)
"Size tohumlar bitkiler( ağaçları) sarmaş dolaş olmuş bağlar bahçeler yetiştirmek için üst üste yığılıp sıkışan bulutlardan şırıl şırıl akan sular indirdik" (Nebe suresi 14-16)


Biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir kaderdir.

Evrendeki biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir kaderdir. Biyolojik yasalar doğadaki mükemmel dengenin bir sonucudur ve Allah'ın sonsuz güç sahibi olduğunun bir göstergesidir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-10-2014, 07:22   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

EVRENDEKİ BİYOLOJİK YASALAR:

Allah (c.c) evrende bulunan her bir maddeyi bazı yasalara uygun olarak yaratmıştır.Bunlardan biri de biyolojik yasadır.Biyolojik yasalar hayatımızda bulunan canlıların belli bir düzende durmasını sağlar.Ağaçlarıhavayıhayvanları vb. varlıkları incelediğimiz zaman hepsinin belli bir düzende yaratıldığını görürüz.Bu Allah'ın (c.c) bir kudretidir.


 

Alt 22-11-2014, 03:57   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kimyasal yasa nedir ve ne demektir?


 
Alt 22-11-2014, 03:59   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face32 Berkk

Az çok yardımcı oldu


 
Alt 23-11-2014, 04:36   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yüce Allah'ın gökten su indirip ölü toprağı canlandırması fiziksel yasa mıdır biyolojik mi?


 
Alt 24-11-2014, 07:08   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face36 Nmahyukjukı

Anladım çok teşşekür ederim


 
Alt 14-10-2015, 10:12   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok yardımcı olmadı


 
Alt 15-10-2015, 10:44   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Aynn kanka


 
Alt 21-10-2015, 04:12   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

biraz daha kısa olsaydı keşke ama işe yaradı ellerinize sağlık


 
Alt 21-10-2015, 04:14   #10 (permalink)
FENERBAHÇEM
Avatar Yok
 
Face43 Eyidir eyi

Harika ama biraz daha kısa olsaydı keske


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojik yasalar nelerdir?

Biyolojik yasalar nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojik yasalar, biyolojik yasa nedir, biyolojik yasalar nedir, biyolojik yasalar nelerdir, biyolojik yasa, evrendeki biyolojik yasalar, biyolojik yasa ne demektir, biyolojik yasalarla ilgili ayetler, biyolojik yasalar ile ilgili ayetler, evrendeki biyolojik yasalar hakkında kısa bilgi, biyolojik yasa nedir kısaca, biyolojik yasalar nedir kısaca, biyolojik yasa ne demek, biyoloji yasalar, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 127387 biyolojik yasalar nelerdirhtml,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-05-2015 07:45
Ülkemizin Biyolojik Zenginlikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 06-05-2013 07:03
Türkiyenin biyolojik sorunları nelerdir?-Türkiyenin biyolojik sorunları hakkında yazı ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 10:15
Evrendeki Fiziksel ve Toplumsal Yasalar Nelerdir elif Soru Cevap 0 27-03-2013 06:17
Yasalar Neden Önemlidir-Yasalar Hakkında elif Soru Cevap 0 22-03-2013 01:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats