bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-07-2013, 06:49   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri nelerdir?
Teknolojinin oluşturulması ve kullanılması insan yaşamına olumlu ve olumsuz birçok etkiler yapmıştır.
İnsanın kendini tanıma yolunda dur durak bilmeyen çabaları ile birçok keşif ve icatlar gerçekleşmiştir. Elde edilen bu yeni değerler ilk aşamada lâboratuar ortamında kullanılırken daha sonra günlük hayatın da parçası olmuştur. Bu teknolojik gelişim tarih boyunca yaşanılan ölçekleri sürekli büyütmüştür. Bunlar insanlığın gelişimi için yararlı olmakla beraber bir kısmı da zarar anlamında kullanım bulmuşlardır.

Teknolojik gelişmelerle yaşam koşulları gittikçe iyileşirken diğer taraftan da dengeler değişmeye başlamıştır. ÖrneğinTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri insanlar küçük topluluklar halinde yaşarlarkenTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri kullandıkları basit silâhlarla ancak yerel boyutta kalan savaşlar yapabiliyorlardı. Bu savaşlarda da kayıplar az oluyordu. Teknoloji ile birlikte bölgesel ve hatta tüm dünyayı saran boyuta geldiler. Nükleer başlıkla yüklenmiş füzelerTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri bunlara enerji sağlayan atom santralleriTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri füzelere kumanda olanağı tanıyan radyo frekansıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri laser kontrol devreleriTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri bilgisayar kontrollü savaş sistemleri ve buna benzerleri ile artık savaşlarda yüzlerle ölçülen kayıplar milyon*larla ölçülmeye başlanmıştır.

M.Ö. 5000 yılında saatte 2 - 3 kilometre hızla gidebilen kızaklarla taşımacılık yapılmaktaydı. 20. yüzyılda jet motorunun yapılması ile saatte 1000 km’ lik hızın üzerine çıkılmıştır.
Teknolojinin gelişmesi ile doğadan ve dünya nimetlerinden daha çok yararlanılmışTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri ancak denetlenemeyen denge değişiklikleri sonucu aynı oranda da kirlilik ön plâna çıkmaya başlamıştır. Yani doğal gelişim hızının aşılması ile doğal denge bozulmuş ve yaratılan atıkların kendi kendini temizleyemediğiTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri mutlaka insan müdahalesinin gerektiği bir yapı oluşmuştur. Ekolojik denge kontrol dışı bir şekilde bozulmaya başlamıştır. Belirtildiği gibi Rönesans’la birlikte insanların aya kadar gidebilmesini sağlayan bir süreç başlamıştır. Bu sürecinTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri teknolojinin kötü ve kötüye kullanımları sonucu içinde yaşadığımız dönemde Hiroşima ve Çernobil'e de vardığı düşünülmektedir.

Teknolojik gelişmeTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri çıkrık makinesi ile beraber işsizliğeTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri ilâçlarla beraber yeni hastalıklaraTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri tarımın modernleşmesi ile beraber toprağın fakirleşmesineTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri çamaşır - bulaşık makinesiTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri buzdolabı gibi yaşamı kolaylaştıran cihazlarla beraber çevre kirliliği ve endüstriyel atıkların oluşmasına yol açmıştır.Teknolojik ilerleme sonucu doğal bir dünya ve yaşamdanTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yapay bir yaşama ve sanal bir dünyaya geçiş olmaya başlanmıştır.
Endüstri devrimi ile bilimin tüm alanlarındaki gelişmeler de ivmelenmiştir.

Canlı varlıkların denizlerden karalaraTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri sürünmekten ayağa kalkışa geçirdiği evrimTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yazının bulunuşundan endüstri devrimine kadar geçen süredeki gelişmeler ile son yüzyıldakiTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri hatta 1950 yılında elektronik ve bilgisayar teknolojisinde transistörün bulunmasından bu yana geçen süre içinde insanlığın elde ettiği gelişmeler karşılaştırıldığında eksponensiyal bir hızdaki gelişme görülmektedir.

Günümüz insanı teknolojinin bu baş döndürücü gelişmesi içinde iletişim olanaklarım sonuna kadar kullanabilmekte veüzerinde yaşadığımız gezegenin tüm yerleşim noktalarına evinde kurulu bir bilgisayar aracılığı ile gidebilmekteTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yerkürenin öbür ucundaki bir olayı canlı olarak izleyebilmektedir. Bu hızlı gelişme ve Evrenin gizemlerinin keşfedilmesi yönündeki bu olağanüstü yarışTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri insanları belirli kalıplar içinde kalmaya ve bu hızlı akışa ayak uydurmaları için de hızlı yaşamaya zorlamaktadır. Endüstri toplumunun insanı önceki yüzyılların insanı ile karşılaştırıldığındaTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yaşam biçimiTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri sanat ve kültür anlayışıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri dış görünüşü ve alışkanlıkları ile farklılıklar gösterir. Duyguya hitap eden bir klâsik müzik ya da halk müziğiTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yerini yaşamın hızlı akışını ifade eden pop müziğeTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri undergroundTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri rock vb. müzik akımlarına bırakmıştır. Giyimde renk ve estetik kavramlarıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yerini marka kavramına bırakmaktadır.

Fotoğraf tekniğinin bulunmasıyla gözleme dayalı bir sanat anlayışı yerini düşünmeyeTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri gözlem ötesindeki hayal gücünü ön plâna çıkartan bir sanat anlayışına terk etmiştir. Empresyonizm yerini ekspresyonizmeTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri o da soyut sanat anlayışına ve daha sonra da performansa bırakmaya başlamıştır. Güneşin batması ile uykuya yatan insan elektrikli aydınlatma düzeninin kuruluşu ile artık 24 saat yaşamaktaTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri üretmekte ve var olan tüm sınırları hızla aşmaktadır.

Üretimin hızlı temposu ile teknolojinin insan üstü yeteneklerini kullanan insanTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri günlük yaşamın kısır döngüsü içinde duygularından uzaklaşmışTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri daha çok başarıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri daha hızlı yaşamTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri daha çok üretim gibi bir yarışa girmiştir. İnsanın hızlı yaşamı teknolojideki gelişme hızını arttırmaktaTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri teknolojik gelişmeler de yaşamı daha da hızlandırmaktadır. İnsan ve makine yarış halindedir. İnsan makineleşmekteTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri duygusallığından uzaklaşmaktadır. DuygusalTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri dünyanın değerleriniTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yani insanî değerleri doyasıya yaşayamayan insanTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yerini robotlaşmış bir nesneye bırakmaktadır.

Endüstriyel üretim monoton bir düzende olupTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri disiplinsizlik ve sistemsizliği kabul etmemektedir. İşlerin otomatik olarak yapılmasıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri kişileri monoton bir yaşamın içine itmektedir. Endüstrileşmenin dayattığı robotlaşmış yaşam insanların bireyselleşmesine de neden olmuştur. Bu yaşam insanların duygusal iç yaşamlarını da etkilemişTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri onları kullandıkları makinelere benzeterekTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri günden güne yetkinleşmesineTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri ancak aynı oranda da sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden olmuştur. Toplumsal ve bireysel değişimler hızlı iletişim ile geniş kitlelere anında ulaşmaktadır. Toplumun değer verdiği çoğu şey önemini yitirmeye başlamıştır. İdealizm yavaşTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri yavaş misyonunu tamamlamaktaTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri rasyonalizm hızla ön plâna çıkmaktadır. Günümüz endüstri toplumu insanıTeknolojik Gelişmelerin İnsan Yaşantısına Etkileri içinde yaşadığı bilimsel ve teknolojik yaşam düzenini tüm başkaldırmalarına karşın benimsemek zorunda kalmıştır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-05-2015, 06:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok uzun arkadaş


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri, teknolojinin insan hayatına etkileri, gelismelerin insan hayati üzerindeki etkileri, çağımızdaki teknolojik gelişmelerin hayata etkileri nelerdir konuşma hazırla, teknolojik gelişmelerin yaşantımıza olumlu ve olumsuz etkileri, teknoloji insan hayatını nasıl etkiler, bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını nasıl etkiler, teknolojinin insan hayatına etkisi, teknolojik gelişmeler nelerdir, teknolojideki gelişmelerin insan yaşamına etkileri, teknolojik gelişmelerin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, teknolojik gelişmelerin insan hayatına olan etkisi, teknolojik gelişmelerin yaşantımıza olumlu etkileri, teknolojinin insan hayatın etkileri nelereir, teknolojinin gelişmesi insan hayatını nasıl etkiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin İnsan Hayatına Zararları Nelerdir ? elif Soru Cevap 2 17-03-2014 08:43
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan sağlığı üzerindeki etkileri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 3 13-03-2014 10:03
Teknolojik gelişmelerin olumlu etkileri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 11-06-2013 09:23
Bilimsel teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerinde etkisi Я Soru Cevap 0 08-03-2012 09:43
Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin İnsan Hayatına Zararları elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats