bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-07-2013, 02:02   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ekonomik faliyetlerin türleri nelerdir?

Ekonomik faliyetlerin türleri nelerdir?-Ekonomik faliyetlerin sınıflandırılmasıEkonomik coğrafyanın çeşitli tanımları arasından kısaca “mal ve hizmetlerin üretimi değiş-tokuşu (mübadelesi) ve tüketimin çeşitli ekonomik faaliyetlere göre durumu karşılıklı ilişkileri ve mekânsal farklılık ve benzerlikleri”nin incelenmesi olarak yapılan tanımdan yürünürse burada üretim tüketim ve mübadelenin neler olduğuna bakmak gerekir. Bununla birlikte ekonomik faaliyet hiçbir zaman tek başına alınamaz: insan maddi ihtiyaç ve arzularını tatmin etmek için tüketir; tüketmek için ise önce üretmesi gerekir; tüm bunlar da birbirleriyle ilişkili çok çeşitli faaliyetler dizisini ilgilendirir. Şimdi bu faaliyetlerin neler olduğu üzerinde duralım.
Üretim

Mal ve hizmetlerin doğrudan sağlanmasını ifade eder. İnsanın çok büyük boyutlara varan ve çok geniş bir çeşitlilik gösteren faaliyetleri geçmişte üç tür üretim başlığı altında ele alınıyordu. Fakat günümüzde erişilen teknoloji ve üretim düzeyi özellikle hizmetlerde çeşitlenme nedeniyle üretici ekonomik faaliyetlerin dört hatta beş büyük gruba ayrılmasına yol açmıştır.

1. Primer Faaliyetler: Temel maddeleri doğrudan doğruya ya da dolaylı biçimde doğal çevreden almaya dayanan bu üretim şekli öteden beri benimsenen beş faaliyeti içine almaktadır: (a)Avcılık ve toplayıcılık; (b)tarım ve hayvancılık; (c)ormancılık ve kerestecilik; (d)balıkçılık (e)madencilik ve çıkarım tümü bu birincil gruba giren faaliyetlerdir. Burada yer alan faaliyetlerde insan doğal çevre ile doğrudan temas halindedir; istediklerini doğadan doğrudan temin eder ama bu süreçte çoğu kez zarar görende çevre olur. Çok iyi bilinmekle birlikte bu faaliyetler şöyle tanımlanabilir:

Avcılık ve toplayıcılık insanın yaşamını sürdürme yollarının en eskisidir ve biyolojik ortamdan doğrudan yararlanma demektir. Tarım insanın denetimi altında bitki ve hayvan yetiştiriciliğidir. Bilinen geleneksel faaliyetlerine ek olarak bahçecilik ağaç tarımı balık tarımı(çiftlik havuzlarında) mink gibi kürk hayvanları yetiştiriciliği derisi için timsah yetiştiriciliği gibi faaliyetleri de içine alır. Ormancılıkla ilgili üretim faaliyetleri insanın doğal ormanlardan kendisine yararlı ürünleri almasıdır. Odun elde edilmesi yanında kütük lâteks kauçuk Akçaağaç şurubu zamk vb. gibi sayısız madde bu şekilde elde edilmektedir. Burada söz konusu bitkiler doğada var olanlardır; insan tarafından düzenli yetiştirilip ticareti yapılanlar değil. İnsanın kullanmak üzere yetiştirdikleri ağaç toplulukları (örneğin çam plantasyonları) tarım içinde kabul edilirler. Balıkçılık su kütleleri (deniz ve göl) ve akarsulardan buralarda yaşayan canlıların alınmasıdır. Çiftlik havuzlarında balık üretimi tarım içinde kabul edilir. Maden çıkarımı ve taş ocakları ile ilgili faaliyetler ise topraktan maden ve kayaçları almaktır. Bununla birlikte bazı madensel maddeler su ve havadan da elde edilmektedir.

2. Sekonder Faaliyetler:
En ilkelinden en gelişmişine kadar her toplumda doğadan elde edilen hammaddeleri insanın kullanacağı şekillere sokan faaliyetlerdir. Sekonder faaliyet ya da sekonder üretim enerji üretimiyle inşaat dahil tüm imalat sanayi sektörünü içine alır. Bu üretim tek tek maddelerin daha yararlı daha arzulanan ürünler haline dönüştürmek üzere birleştirilmesi işlemidir. Orijinal malzemenin imalat işlemi sırasında böylece biçimi değiştirilmiş olur; bu yolla aynı zamanda da bir artı değer kazanır. İmalat aslında taş ve kemiklerin alet haline dönüştürülmesiyle başlamıştır denilebilir. Tarihteki birçok dönem bu tür dönüştürmelerin adını taşımaktadır Bronz Çağı Demir Çağı gibi. Günümüzde ise sekonder ya da ikincil olarak anılan faaliyetler en basitten en karmaşık malların yapımına kadar sonsuz sayıdaki üretim şekillerinden gelmektedir. Oyuncaklardan savaş aletlerine seramik çanak- çömlekten kimyasal maddelere çeliğe ve dev inşaatlara kadar tüm imalat faaliyetleri bu kategoriye girerler.

İmalat sanayisini oluşturan faaliyetlerin birbirinden çok farklı olması sınıflandırmada da güçlükler yaratmaktadır. İmalat faaliyetleri için en sık rastlanan ayırım üretimin özelliğine göre yapılan “ağır sanayi” ve “hafif sanayi” şeklindeki ikili ayırımdır. Çok büyük miktarlarda hacimli ham maddelerin büyük tesislerde geniş çaplı ağır makineler kullanılarak işlenmesi (çelik gemi inşa demiryolu ekipmanları çimento petrol işleme vb.) ağır sanayi faaliyetlerini oluştururken; daha sınırlı miktarda ham madde ve daha küçük çapta makineler kullanan imalat kolları (elektrikli aletler dokuma oyuncak sigara giyim eşyası vb.)da hafif sanayi olarak kabul edilirler. Bir başka ayırımda “tüketimde” belirtildiği gibi üretim (temel) malları imalatı ile tüketim malları imalatı şeklinde yapılandır. Üretim (temel) malları imalatı genellikle imalatçılara başka ürünleri üretebilmeleri için yapılan malları kapsar; makineler el aletleri ve yarı mamul başka mallar –bir başka deyişle fabrika yapan mallar bu gruba girerler. Buna karşılık tüketim malları da giyim eşyası ev eşyaları ve gıda maddeleri gibi tüketicinin kullanımına hazır durumdaki maddelerdir. Bu mallar daha sonra dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları şeklinde alt gruplara ayrılabilirler.

3. Tersiyer faaliyetler:
Bu üretim tarzı mallardan çok hizmetlerin ticari yönünü içine almaktadır. Günümüzde milyonlarca kişi hizmet faaliyetleri denilen işlerde çalışmaktadır. Günümüzün modern şehirlerinde gökdelen büro bloklarında bankalarda hastanelerde dükkânlarda çalışan tersiyer –üçüncül- sektörü temsil ediyordur. Bunlar üreticilerle tüketicileri birbirine bağlar. Böylece de ticareti ve değiş-tokuşu kolaylaştırırlar; yargıç doktor avukat dişçi düz büro memuru öğretmen ya da kütüphaneci olarak karmaşık toplum için hayati önem taşıyan görevleri yerine getirirler.
4. Kuaterner Faaliyetler


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ekonomik faliyetlerin türleri nelerdir?

Ekonomik faliyetlerin türleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ekonomik faaliyetler kaça ayrılır, ekonomi kaça ayrılır, ekonomik faaliyetler kaca ayrilir, ekonomik faaliyet kaça ayrılır, türkiye de ekonomik faliyet türleri neler dir, ekonomik faliyetler kaça ayrılır, ekonomik faaliyet türleri kaça ayrilir, ekonomik faaliyetler kaca ayrılır, ekonomi faaliyetler kaca ayrılır, ekonomik faaliyet türleri kaça ayrılır, ekonomik faliyetler kaca ayrilir, ekonomi kaca ayrilir, ekonomik faaliyet nedir kaça ayrılır, ekonomik faaliyet türleri vikipedi, agir sanayikacaayrilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Birincil ekonomik faaliyetler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 03:32
Türkiye'nin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 09:58
Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 3 11-01-2012 03:14
Cümle Türleri Nelerdir?-Cümle Türleri Kaça Ayrılır? elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 03:59
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats