bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-07-2013, 08:26   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün Türk diline yaptığı hizmetler nelerdir?

Atatürkün Türk diline yaptığı hizmetler nelerdir?


“Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkişafında (gelişmesinde) başlıca müessirdir(etkendir). Türk dili dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”

Diyerek Harf İnklabı yapmış ve ardından da Dil İnkılabı ve Türk Dil Kurumu‘nun Kurulması için talimat vermiştir.

Harf İnkılabı

Bu eğitim hamlesinin önemli bir aşaması da harf inkılabıdır. Bu inkılapla Arap alfabesi terk edilmiş ve Batı medeniyetine açılımı sağlayan Latin harfleri kullanılmaya başlanmıştır.

Arap alfabesi yüzyıllardır kullanılmasına rağmen Türk dilinin tam olarak ifade edilmesinde yeterli olmamaktaydı. Örneğin Türkçede sekiz sesli harf varken bu sayı Arapçada üçtür.

Türkçenin Latin harfleriyle yazılması için çeşitli girişimler başlatılmışsa da bu çabalar tepkiler yüzünden yarıda kalmıştır. II. Meşrutiyet’ten sonraki ciddi çalışmalar Atatürk tarafından esas anlamıyla hayata geçirilmiştir.

Harf devrimine ilk olarak 1923′teki İzmir İktisat Kongresi’nde temas edilmiş Mustafa Kemal‘in direktifleriyle 1927 yılından itibaren ciddi bir hazırlık dönemi başlamıştır. Atatürk 9 Ağustos 1928′de yeni Türk harflerinin kabul edileceğini açıklamıştır. Bu konuda: “Vatandaşlar yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz… Bütün millete köylüye çobana hamala sandalcıya öğretiniz. Bunu bir yurtseverlik ve milliyetçilik görevi biliniz” diyen Mustafa Kemal sözlerine şöyle devam etmiştir:

“Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki bir milletin bir heyet-i içtimaiyenin yüzde onu yirmisi okuma yazma bilir yüzde sekseni doksanı bilmezse bu ayıptır. Bundan insan olanların utanması lazımdır. Bu millet utanmak için yaratılmış bir millet değildir. İftihar etmek için yaratılmış tarihini iftiharla doldurmuş bir millettir. Fakat milletin yüzde sekseni okuma yazma bilmiyorsa bu hata bizim değildir. Türk’ün seciyesini anlamayarak kafasını bir takım zincirlerle saranlarındır.

Artık mazinin hatalarını kökünden temizlemek zamanındayız. Hataları tashih edeceğiz. Bu hataların tashih olunmasında bütün vatandaşların faaliyetini isterim. En nihayet bir sene içinde bütün Türk heyet-i içtimaiyesi yeni harfleri öğrenecektir. Milletimiz yazısıyla kafasıyla bütün medeni dünyanın yanında olduğunu gösterecektir.”

Atatürk harf devrimi konusundaki gelişmeleri görmek için gezilere çıkmış halkın yeni harfleri öğrenmesi için bir öğretmen olarak onlara öncülük etmiş ve “Başöğretmen” olarak anılmıştır.

Yeni harflerin kullanımıyla ilgili yasa 3 Kasım 1928′de yürürlüğe girmiş böylece Türkçe Latin harfleriyle yazılmaya başlanmıştır. Atatürk devrimin başarısını şu sözleriyle belirtmiştir:
“Arap harfleriyle hiç yazmak okumak bilmeyenlerin Türk harfleriyle derhal ünsiyet etmiş olduklarını gördüm…Yüce Türk milletinin hayırlı olduğuna kanaat getirdiği bu yazı meselesinde bu kadar yüksek şuur ve intikal bilhassa istical göstermekte olduğunu görmek benim için cidden büyük bir saadettir. Az zaman sonra yeni Türk harfleriyle gözler kamaştırıcı Türk manevi inkişafını vasıl olabileceği kudret ve itibarın beynelmilel seviyesini gözlerini kapayarak şimdiden o kadar parlak görüyorum ki bu manzara beni kendimden geçiriyor.”

Dil İnkılabı ve Türk Dil Kurumu’nun (T.D.K.) Kuruluşu

Misak-ı Milli’yle belirlenen vatan topraklarında yaşayan Türk Milletini birleştiren unsurlardan birisi de dildir. Dil milli yapıyı oluşturan ve sağlamlaştıran bir bağdır. Yeni Cumhuriyet’in tam bağımsızlığının sağlanması ve korunması için dilinin yabancı dillerin etkisinden kurtarılması gerekmektedir.

Türk dili konusunda Selçuklulardan bu yana sorunlar yaşanmaktaydı. Yazım diliyle konuşma dili arasında büyük bir fark bulunuyor; bilim dili olarak da Acemce veya Arapça kullanılıyordu. Ayrıca çeşitli etnik gruplar günlük konuşmada farklı dilleri kullanıyorlardı.

Cumhuriyet kurulduktan sonra Türk dili konusunda önemli çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu amaçla bir kurum oluşturulmasına karar verildi. Atatürk dil konusunun Türk halkı için ne kadar önemli olduğunu şu sözleriyle belirtmiştir:

“Türk demek dil demektir. Milliyetin çok bariz vasıflarından birisi dildir. Türk Milletindenim diyen insanlar herşeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk harsına camiasına mensubiyetini iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.”

Atatürk Türk dilini milli benliğine kavuşturmak ve zenginleştirerek bir kültür dili haline getirmek için Semih Rıfat Ruşen Eşref (Ünaydın) Celal Sahir (Erozan) Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) ile birlikte 12 Temmuz 1932′de Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni (Türk Dil Kurumu) kurmuştur.

Atatürk Türk Dili Tetkik Cemiyetini kurduğu 1932 yılında TBMM’nin dördüncü dönem ikinci toplanma yılının açılış konuşmasında; “Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyeti’nin temel dileği olarak temin edeceğiz. Türk dilinin kendi benliğine aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet teşkilatımızın dikkatli alakalı olmasını isteriz.” diye konuşmuş bu konuda devletin de üzerine düşen vazifeleri yerine getireceğini belirterek hassasiyetlerini bildirmiştir.

26 Eylül 1932′de Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayı kurumun çalışma programını kapsayan şu maddeleri tespit etti:

1. Türk dilinin başka dil aileleriyle karşılaştırılması

2. Türk dilinin tarihi ve karşılaştırmalı gramerlerinin yazılması

3. Anadolu ve Rumeli ağızlarından olan kelimelerin derlenmesi Osmanlıca kelimelere Türkçe karşılıklar bulunması

4. Türkçe bir sözlük hazırlanması

5. Kurumun organı olarak bir derginin yayımlanması

6. Türk dili üstüne yazılmış yerli ve yabancı eserlerin toplanması ve gerekenlerin çevrilmesi

7. Terimlerin Türkçeleştirilmesi.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün Türk diline yaptığı hizmetler nelerdir?

Atatürkün Türk diline yaptığı hizmetler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün türk milletine yaptıgı hizmetler nelerdir, atatürkün yaptığı hizmetler nelerdir, atatürk ün hizmetleri, atatürk ün insanlığa hizmetleri, atatürk ün hizmetleri nelerdir, atatürk ün yaptığı hizmetler, atatürk ün insanlığa yaptığı hizmetler, ataturkun hizmetleri nelerdir, atatürk ün insanliga hizmetleri nelerdir, atatürk ün yaptığı hizmetleri araştırınız, atatürk ün hizmetleri nedir, atatürk insanlığa yaptığı hizmetler, atatürkün hizmetleri, atatrkün insanlığa yaptığı hizmet nedir, atatürkün yaptığı hizmetler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Türk milletine yaptığı hizmetler nelerdir? Я Soru Cevap 120 17-05-2017 01:09
Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? elif Soru Cevap 3 16-12-2015 05:58
Türk Milletinin İnsanlığa Yaptığı Hizmetler Nelerdir? elif Soru Cevap 3 26-11-2013 08:35
Atatürk'ün Yönetim Alanında Yaptığı Hizmetler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 04-04-2013 03:07
Atatürkün Geometri Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 13-03-2013 11:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats