bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-07-2013, 08:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Görelilik Teorisi nedir?-İzafiyet Teorisi nedir?

Görelilik Teorisi nedir?-İzafiyet Teorisi nedir?-Görelilik Teorisi hakkında bilgiBirçok kavram bütünüyle göreli bir karakterdedir. Meselâ birine bir evin yolun solunda mı yoksa sağında mı olduğu sorulduğunda bu soruyu yanıtlamak imkânsızdır. Bu kişinin eve göre hangi yönde ilerlediğine bağlıdır. Diğer taraftan bir nehrin sağ kıyısından bahsetmek mümkündür çünkü nehrin akışı nehrin yönünü belirler. Benzer şekilde arabaların yolun solundan gittiğini (en azından İngiltere’de!) söyleyebiliriz çünkü arabanın hareketi yoldaki iki olası yönden birindedir. Ne var ki tüm bu örneklerde “sol” ve “sağ” kavramlarının ancak kendisiyle tanımlandıkları yön gösterildikten sonra bir anlam kazanmalarından ötürü göreli oldukları görülür.

Aynı şekilde “gece mi gündüz mü?” diye sorduğumuzda yanıt nerede olduğumuza bağlıdır. Londra’da gündüzdür ama Avustralya’da gece. Gece ve gündüz göreli kavramlardır yerküre üzerindeki konumumuz tarafından belirlenirler. Bir cisim verili bir gözlem noktasından uzaklığına göre daha büyük ya da daha küçük görülecektir. “Yukarı” ve “aşağı” da dünyanın düz değil de yuvarlak olduğu keşfedildikten sonra değişen göreli kavramlardır.


Aynı şekilde bir gezegenin konumu zorunlu olarak diğerlerinin konumuna göredir. Diğer cisimlerinkine atıfta bulunmaksızın bir cismin konumunu belirlemek mümkün değildir. Bir cismin uzayda “yer değiştirmesi” kavramı o cismin diğerlerine göre kendi konumunu değiştirmesinden başka bir anlam ifade etmez. Doğanın bir dizi önemli yasası göreli bir niteliğe sahiptir meselâ hareketin göreliliği ilkesi ve eylemsizlik yasası. Bu sonuncusu üzerine herhangi bir dış kuvvet etkimeyen bir cismin ya durgun bir durumda ya da düzgün doğrusal hareket durumunda olabileceğini ifade eder. Fiziğin bu temel yasası Galileo tarafından keşfedilmişti.


GörelilikMutlak bir hareket bulunmaz.
Hersey görelidir.
İki kişinin uzayda yalnız kaldığını ve birbirlerine doğru hareket ettiklerini kabul edelim
- Hangisi hareket etmektedir?
- Bunu söyleyemezler!

Özel Görelilik Teorisi


Hareketten bağımsız olarak ışığın hızı bütün gözlemciler için aynıdır.
Fiziğin yasaları gözlemcinin hızından bağımsız olarak her yerde geçerlidir.


Einstein 1905’te İsviçre patent bürosunda bir sekreter olarak çalışırken boş zamanlarında kendi özel görelilik teorisini geliştirdi. Yeni kuantum mekaniğinin keşiflerinden yola çıkarak ışığın uzayda bir kuantum biçiminde (enerji paketleri olarak) hareket ettiğini gösterdi. Bu yaklaşım daha önceleri kabul edilmiş ışığın dalga teorisiyle açıkça çelişikti. Aslında Einstein eski ışığın parçacık teorisini bütünüyle farklı bir tarzda yeniden canlandırmıştı. Burada ışık çelişik bir karaktere sahip aynı anda hem parçacık hem de bir dalga özelliği gösteren yeni tip bir parçacık olarak görülüyordu.
Özel görelilik ışığın boşluktaki hızının ışık kaynağının gözlemciye göre hızı ne olursa olsun her zaman aynı sabit değerde ölçüleceği kabulünden hareket eder. Bundan ışığın hızının evrendeki her şey için sınırlayıcı bir hızı temsil ettiği sonucu çıkarılır.

Göreliliğe Örnek


Bir trenin 65 km/saat ile ray üzerinde hareket ettiğini düşünelim.
Eğer trenin içinde bulunan insanlar dışarıyı göremiyorlarsa ve trende çok düzgün gidiyorsa yolcular hareket ettiklerini söyleyemezler.!
Dünya Güneş etrafında 30 km/sn hızla dolanmaktadır. Bunu söyleyebilirmisiniz?


Einstein’ın kütle ve enerjinin eşdeğerliliği yasasını keşfi onun ünlü E = mc2 denkleminde ifade edilir bu denklem atomda hapsolmuş muazzam enerjiyi dile getirir. Evrendeki yoğunlaşmış tüm enerjinin kaynağı budur. Einstein bütün hareketlerin göreli olduğunu bütün ölçebildiğimizin bir başka şeye göre ne kadar hızlı hareket ettiğimiz olduğunu gösterdi. Hareket eden nesnelerin kütlesi ile enerji arasında E=mc² denklemiyle dile getirdiği bir ilişki vardır.

Bu denklem bir madde parçacığının sağladığı enerjinin (E) o madde parçacığının kütlesinin (m) ışık hızının karesiyle(c²) çarpımına denk olduğunu söyler. Bu formül bütün nükleer enerji elde etme yöntemlerinin temelidir.
Bu denklemde E enerjiyi (erg olarak) m kütleyi (gram olarak) ve c de ışığın hızını (santimetre/saniye olarak) temsil eder. c2 nin gerçek değeri 900 milyar kere milyardır. Yani bir gram maddede hapsolan enerjinin açığa çıkması hayrete düşürücü bir büyüklük olan 900 milyar kere milyar erglik bir enerji üretecektir. Bunun ne anlama geldiğine dair somut bir örnek verelim; bir gram maddede içerilen enerji 2000 ton petrolün yakılmasıyla üretilen enerjiye eşittir.


Einstein 1915'de Görelilik konusunda ikinci bir makale yayımladı (Genel Görelilik kuramı). Burada bir nesne hızlanıp yavaşlarken neler olduğunu ele aldı.Yazısında ışığın bir kütlesi olduğu bunun için de yerçekimden etkilendiği düşüncesini ortaya attı. Bu kuram 1919'daki güneş tutulması sırasında iki yıldızdan gelen ışığın fotoğrafı çekildiğinde ışığın yer çekimiyle büküldüğü fark edilince doğrulanmış oldu


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Görelilik Teorisi nedir?-İzafiyet Teorisi nedir?

Görelilik Teorisi nedir?-İzafiyet Teorisi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Piaget Teorisi Nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:10
İzafiyet teorisi hakkında bilinmeyenler elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:24
Poincare Teorisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:11
İzafiyet Teorisi - Görecelik Teorisi Nedir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 10:43
Domino Teorisi Nedir? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-04-2010 04:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats