bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-07-2013, 06:35   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Asfalt nedir?

Asfalt nedir?-Asfaltın kullanım alanları nelerdir?-Asfalt hakkında bilgi
Asfalt; kum kireçtaşı ve granit gibi ufalan*mış mineral parçaları ile bitümün doğal ya da yapay kanşım olan siyah renkte bir madde*dir. Isıtıldığında yumuşar ve plastik gibi es*neklik kazanır. Bu yüzden ısıtılıp kalıba dökülerek kolayca biçimlendirilebilir.Erime noktalı 32°C ile 37°C arasındadır. Çevre sıcaklığına ve içindeki katışkılara bağlı olarak sıvı ile katı arasında değişik biçimlerde bulu*nabilir. Asfaltın temel bileşeni olan vekatra-na benzeyen bitüm bir karbon ve hidrojen bileşiğidir. Bu nedenle kimyada hidrokarbon*lar denen kalabalık bir sınıfın üyesi sayılır.

İki Tür Asfalt Vardır

Doğal asfalt ve petrol asfaltı. Doğal asfalt ya yerkabuğundaki tortul kayaçların çatlakları arasında çökelmiş olarak ya da damarlar halinde bulunur. Bu asfalt birikintileri ve damarları kayaçlardaki petro*lün uçucu bileşenlerinin buharlaşması sonu*cunda çökelmiş olan petrol artıklarıdır. Petrol asfaltı ise ham petrolün damıtılmasıyla elde edilir.
Bir petrol yatağında doğal asfaltın çökel*mesi milyonlarca yıl gerektiren uzun bir süreçtir. Yataktaki petrol yeraltındaki basın*cın etkisiyle kum yataklarından ve gözenekli kayaçların arasından geçip yerüstüne çıkar. Petrolün uçucu bileşenleri ayrıldıkça kayaçla*rın arasında hiç katışıksız bir asfalt birikintisi kalır.

Daha sonra bu bileşik hemen hemen katışıksız bir sıvı halinde kayaçtan dışarıya sızar. Dünyanın en ünlü doğal asfalt ya da doğal bitüm yatağı Sir Walter Raleigh'in 1595'te Batı Hint Adaları'ndan Trinidad'da bulduğu asfalt gölüdür. Raleigh sonradan bu gölü anlattığı bir yazısında bulduğu maddenin gemilerin kalafatlanmasında yani ek yerleri*nin su sızdırmaz yapılmasında kullanılabile*cek en iyi madde olduğunu yazmıştı. 40 hektardan daha geniş bir alanı kaplayan bu asfalt gölünün orta kesimdeki derinliği yakla*şık 87 metredir. Asfalt blokları kazmalarla parçalanarak çıkarılır. Bütün gün çalışarak büyük miktarda asfalt çıkarıldığı halde göl her gece yeniden dolar. Gölün yüzeyine döşenmiş raylar üzerinden vagonlarla taşınan bu gerçek asfalt Trinidad'da arıtılır ve varillere dolduru*larak bütün dünya ülkelerine satılır.

Bazı asfalt yatakları da tarihöncesi hayvan*ların fosillerini barındırdığı için ünlüdür. Ör*neğin ABD'de Los Angeles yakınındaki La Brea asfalt yataklarında soyu tükenmiş hay*vanların fosilleri bulunur. Irak'ta da bazıları çok eski çağlarda oluşmuş birçok asfalt kay*nağı vardır.
Doğal asfalt başka maddelerle karıştırıla*rak yapılardaki dış cephe kaplamalarının ve akümülatör kutularının sızdırmazlığını sağla*mak için kullanılabilir.

Geçen yüzyılda cadde yolların asfaltlanmasında da doğal asfaltan yararlanılıyordu. Bugün yol kaplamacılı*ğında daha çok petrol asfaltı kullanılır.

Yol kaplamacılığında kullanılan asfaltın an-:ak 12'de biri bitüm geri kalan bölümü ince aneler halinde ufalanmış mineraller ve kırma caştır. Bu gereçler 325°-350°C arasında ayrı ayn ısıtıldıktan sonra asfalt karıştırma maki*nesiyle kanştmlır. Asfaltlanacak yolun yüze*yine yayılan bu kanşımın üzerinden silindir geçirilerek sıkıştırılır. Asfalt soğuduğu anda yol kullanıma hazırdır.

Asfalt suyu geçirmediği için yapıların çatı kaplamalarında da çok kullanılan bir gereçtir.
Çatıların su yalıtımı için kiremitlerin altına asfalt emdirilmiş keçe onun üstüne de ince kırma taş yayılır. Yapılarda toprak düzeyinin altında kalan temel duvarları da su sızıntılan-nı ve nemi önlemek için gene asfaltla kapla*nır. Tünellerin tavanları kanalların ve su depolarının içi bazı köprülerin tabanlan as*faltlanarak sugeçirmez duruma getirilebilir.

Yapay asfalt genellikle bitüm ve kireçtaşı karışımıdır. Doğal asfalta çok benzeyen bu asfalt da yol kaplamalannda yapıların çatı ve temellerinde su kulelerinde ve su depoların*da yalıtım amacıyla kullanılabilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Asfalt nedir?

Asfalt nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Dil dil değil mübarek asfalt gibi:))) nurküllü Guinness Dünya Rekorları 3 13-05-2011 08:28
Asfalt - Suat SEYMEN nimlahza Şiir 0 13-03-2011 11:25
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52
Asfalt Dünya Biyografi-Asfalt Dünya Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 05:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats