bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-07-2013, 07:33   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kantitatif araştırma yöntemleri nelerdir?

Kantitatif araştırma yöntemleri nelerdir?- Kantitatif araştırma yöntemleri hakkında bilgi


Önceden hazırlanmış bir soru formuna bağlı kalınarak sayısal yorum ve genelleme yapılabilen araştırma türüdür. Niceliksel araştırma yönteminde araştırılan konuya ilişkin evreni temsil edecek örneklemden sayısal sonuçlar elde edilmektedir elde edilen sonuçlar üzerinde gerekli istatistiki ve matematiksel analizler yapılabilmektedir. Nicel araştırma yönteminde araştırma evreninin araştırma konusu hakkındaki fikrinin yönü sorgulanmaktadır. Yani konu hakkında yoğun bir analiz değil aksine daha yüzeysel daha çok sayısal ve çoğunluk/azınlık temsiliyetleri saptanmaktadır. Nicel araştırmalarda sayısal temsiliyet söz konusu olduğu için araştırma evrenini temsil edecek örneklemin hatasız tespit edilmesi ve bu örnekleme doğru soruların sorulması önemlidir.
Son yirmi beş yıl içinde klasik yöntemlerin yerine geçmeyi değil de onların bazı noksan yanlarını tamamlamayı amaç edinen kantitatif (nicel) analiz yöntemleri geliştirilmiş bulunmaktadır. Bu yöntemlerin üstün bir tarafları vardır:
Objektif olmaları.
Bu yöntemler metinlerin yorumlanmasındaki subjektif öğelerin ayıklanması ve yorumlayıcının kişiliğinden özgür bir yorumlama yapabilmesi için kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin uygulamalarında belgeler bir araştırmacı grubu tarafından incelenebilmekte ve hesap makineleri de kullanılabilmektedir.
Anketlerin kitlelerin süreç içinde ortaya çıkan değişkenlerin etkisiyle tutum ve kanaatlerinde ne gibi farklılıkların ortaya çıktığını ya da belirli bir zamandaki tutum ve kanaatleri tespit etmeye yaradıkları ortadadır. Anket özellikle sosyal bilim araştırmalarında başvurulan bir yöntemdir. Önceden hazırlanan anket formlarına bağlı olarak araştırma yapılır. Bu formların hazırlanması uygulanması analizi ve yorumlanması uzmanlık gerektirir. Bunların yanı sıra gelen kültür ve insan davranışlarını değerlendirme yetenekleri anketlerin hazırlanması ve uygulanmasında etkili olur. Anket araştırması özel olarak belirlenmiş bir ana kütlenin (evren) içinden örneklem seçilerek gerçekleştirilen çalışmadır. İstatistik ilkelerine uygun yapılırsa belirli ölçüde güven verebilen bir örneklemden hareketle ana kütle hakkında genelleme yapılabilir.
Anket basit bir bilgi toplama süreci değildir. Anket sistematik ve planlı çalışmayı gerektirir. Elde edilen verilerin doğruluğu büyük ölçüde kullanılan yöntemlerin seçimine ve uygulamasına bağlıdır. Bu yöntemler potansiyel hata kaynaklarından bağımsız oldukları sürece anket sonuçlarının doğruluğu artacaktır. Araştırmada karşılaşılan hata kaynakları kapsam örnekleme ölçüm ve cevaplanmama hatalarıdır.
Araştırma evrenine tamamen ulaşmak mümkün olmadığı için bu evreni temsil etme özelliğine sahip belirli sayıda belirli yöntemle daha az bir kitle olan örneklem seçilir. Anket bu örnekleme üzerine yapılır. Böylece araştırmanın hem maliyeti hem de uygulama tarihi daha net ve kısa sürede biter.

Nicel Araştırma Yöntemlerinde Hipotezlerin Tanımlanması
Nicel araştırmalarda kullanılan anketler hazırlanırken ilk aşamada araştırma-nın hipotezi ve alt problemleri çok iyi bilinmelidir. Araştırmanın amacının ne olduğu açık ve net biçimde tanımlanmalıdır. Bu aşamada araştırmanın amacı ve cevabı aranan sorular sıralanmalıdır. Araştırmayı şekillendiren temel unsur anket çalışmasında amacın ne olduğudur. Amacı açık ve net bilinmeyen bir araştırma sırf araştırma yapmış olmak için yapılamaz ve hiçbir bilgiye de ulaşamaz.
Araştırmada hipotez deneyle kanıtlanmamış olmakla birlikte kanıtlanabileceği umulan kurumsal düşünü ya da varmış ve gerçekleşmiş gibi kabul edilerek bir şeyde dayanak olarak kullanılan bir olayı açıklamada yararlanılan ilke olarak tanımlanabilir.

Bir başka deyişle bir hipotezin (varsayım) sadece “doğru sorulmuş bir soru” içermesi tek başına yeterli değildir. Bir varsayımın kullanılabilir bir varsayım olması da gerekmektedir. Toplumbilimde kullanılabilir bir varsayımın özellikleri şu başlıklar altında toplanabilir.
Varsayım belirgin olmalıdır.
Varsayım sağlam bir mantığa dayanmalıdır.
Varsayımda kullanılan kavramlar açıkça tanımlanmalıdır.
Varsayımın deneyle elde edilen anlamları olmalıdır.
Varsayım bir kurama dayanmalıdır.
Varsayımın onu sınayacak tekniklerle bağı kurulmalıdır
Varsayım gerçeklenmeye açık olmalıdır.
Varsayım somut bir gereksinmeden kaynaklanmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kantitatif araştırma yöntemleri nelerdir?

Kantitatif araştırma yöntemleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilimsel araştırma yöntemleri problem örnekleri Я Soru Cevap 14 29-11-2016 08:39
Kantitatif nedir? Я Soru Cevap 0 31-01-2013 01:18
Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 04:31
Bilimsel Araştırma Yöntemleri nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 26-02-2012 07:37
Araştırma ve İnceleme Yazıları Nelerdir?-Araştırma ve İncelem Yazıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats