bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 12:57   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnci avcılığı hakkında bilgi

İnci avcılığı hakkında bilgi-Sedef hakkında bilgi


İstiridye midye ve salyangoz gibi yumuşakçalar kabuklarının iç yüzeyini sedef denen beyazımsı parlak bir maddeyle kaplar. İstiridye ve midyeler içlerine giren tanecikleri sedefle örterek incileri oluşturur. Ama değerli inciler yalnız inci istiridyeleri ya da midyelerinden elde edilir. Bir yerdeki inci istiridyelerinin tümünde inci*ye rastlanırken başka bir yerdeki istiridyeler*den tek bir inci bile çıkmayabilir. Ayrıca bazı yerlerde gelişen inci istiridyelerinin kabuk iç yüzeyini örten sedef inciden daha değerlidir. İstiridye ve midyelerin içine yabancı bir mad*de girmezse inci oluşmaz. Kum gibi örseleyici bir taneciğin etkisinden kurtulmak isteyen bu hayvanlar taneciği sedefle kuşatarak inciyi oluşturur.
İstiridyeler genellikle çamurlu kumlu de*niz diplerinde ya da dipteki mercanlar üzerin*de bulunur. İnci istiridyesi 16 yıl kadar yaşar; ama en değerli inciler çoğu kez genç istiridye*lerin içindedir. İnci üreten tatlı su yumuşakça*ları Unio cinsinden midye türleridir.
İnciler damla ve yumurta biçiminde yassı ya da yuvarlak olabilir. Düzgün bir biçimde gelişmemiş olanlara barok inci denir. Bazı inciler kabuğa yapışık durumda geliştiğinden yarım küre biçiminde olur. İncinin değeri ağırlığıyla birlikte artar. Ağırlık birimi ola*rak miskal (1 miskal=480 gr) ya da kırat (1 kırat=02 gr) kullanılır. İncinin değeri yalnız ağırlığına değil parlaklığına ve rengine de bağlıdır.
İnci çok eski tarihlerden bu yana değerli sayılmış bazen elmastan bile üstün tutulmuş*tur. Üstelik değerli taşlar arasındaki bu yerini dış etkenlere karşı oldukça dirençsiz olmasına karşın kazanmıştır. Bilinen en güzel inciler*den biri 1917'de Batı Avustralya'da Broome yakınlarında çıkarılan "Batı Yıldızı" adlı damla biçimli ve serçe yumurtası iriliğindeki incidir. Ünlü inciler arasında daha iri olan*lar ve 20 miskal ağırlığına ulaşanlar da var*dır.
İnci istiridyelerinin bol bulunduğu yerler inci yatakları olarak bilinir. En önemli inci yataklarından bazıları Ateşkes Kıyısı açıklarında ve Basra Körfezi'ndeki Bahreyn Adası çevresinde yer alır. Doğu incisi adıyla tanınan en değerli incilerin büyük bölümü Basra Körfezi ve Umman Körfezi'nden çıkarılır. Hindistan ile Sri Lanka (Seylan) arasındaki Manar Körfezi'nde de zengin yataklar bulu*nur. Buradaki inci avcıları kayıklarla denize açılır dibe dalmalarını kolaylaştıran ipe bağlı ağır bir taşla denize atlarlar. Yanlarına aldık*ları zıpkınlar köpekbalıklarına karşı kendile*rini savunmaya yarar. İnci avcısı görebildiği tüm istiridyeleri toplayıp bir sepete doldurur ve sepet iplerle yukarıya çekilir. İnciler yuvarlaksa kolye ve benzeri süs eşyalarının yapı*mında kullanılmak üzere ortalarından deline*rek yeryüzünün dört bir yanına gönderilir. Beyaz incileriyle ünlü Avustralya çevresinde*ki inci yatakları günümüzde en önemli inci merkezleri arasındadır. Burada genişliği 30 santimetreyi bulan istiridyelerin oluşturduğu inciler çok iri olmakla birlikte Doğu incileri kadar güzel değildir. Bu istiridyelerin sedefle*ri incilerinden daha değerlidir.
Güney Çin Denizi ve Borneo'nun kuzeydo*ğusundaki Sulu Denizi'nden Filipin Adaları Tahiti ve öbür Büyük Okyanus adaları çevre*sinden yeşilimsi ya da pembemsi beyaz renkte inciler çıkar. Panama Körfezi'ndeki İnci Ada*ları çevresinde ve California Körfezi'nde de inci yatakları vardır.
Tatlı su midyelerinin oluşturduğu inciler daha beyaz olmakla birlikte deniz incilerinin parlaklığından yoksundur. Bu incileri gelişti*ren midyelere ABD İskoçya Almanya ve Ruya'daki ırmak yataklarında rastlanmak*tadır.
Yeryüzünün birçok yerinde inci veren yu*muşakçalar yaşar. Ama inci avcılığı son dere*ce güç midye ve istiridyelerden elde edilen inci sayısı çok sınırlıdır. Bu nedenlerle çok eski yıllardan bu yana inci midyeleri ve istiridyeleri sığ sularda özel olarak yetiştiril*miş çeşitli yöntemlerle içlerinde kültür incile*rinin gelişmesi sağlanmıştır.
Kültür incileri istiridyenin içine bir tanecik yerleştirilerek elde edilir. 1900'lerin başında Japonya'da geliştirilen bir yöntem sayesinde çok başarılı kültür incileri üretilmiştir. Bu yöntemde istiridyenin içine bir sedef tanesi yerleştirilirken başka bir istiridyeden alınmış canlı dokusu da aşılanır. Aşılanan canlı doku taneciğin çevresinde gelişerek onu bir kılıf
gibi tümüyle sarar. Daha sonra bu öz ya da çekirdek üstünde biriken sedeften bir kültür incisi doğar. 13. yüzyılda Güney Çin'de başla*dığı sanılan kültür incisi üretimi 20. yüzyılda Japonya ve Avustralya'da önemli bir sanayi durumuna gelmiştir.
Kültür incileri doğal incilerden renklerinin ve parlaklıklarının farklılığı ile ayrılır. Doğal inciler daha uzun süre dayanır ve çok daha değerlidir. İncinin yapay bir çekirdek içerip içermediği X ışınları ya da özel aygıtlarla anlaşılabilmektedir.

Sedef
Yalnız inci istiridyelerinin değil öbür yumu*şakçaların kabuklarını da kaplayan ve inciyle aynı kimyasal yapıyı paylaşan maddeye sedef denir. Sedef düğme ve kama kabzası gibi çeşitli eşyaların yapımında kullanılır.
Sedef düğmeler için ABD'de tatlı su midye*lerinden elde edilen sedef kullanılmakta Av*rupa'da ise genellikle Trochidae familyasın*dan deniz salyangozlarının sedefinden yarar*lanılmaktadır. Bu deniz salyangozları Queensland kıyıları açıklarında Malakka Yarım*adası Endonezya Yeni Gine Filipinler ve Pasifik Adaları çevresindeki sığ sularda yaşar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnci avcılığı hakkında bilgi

İnci avcılığı hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: inci istiridyesi kültürü hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tatlı Sularda Yaşayan Ve Avcılığı Yapılan Balık Türleri elif Soru Cevap 0 20-03-2013 07:51
Bilal İnci Biyografi-Bilal İnci Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 05:00
İnci Çayırlı biyografi-İnci Çayırlı Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 09:40
İnci Aral Biyografi-İnci Aral Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 02:58
İnci Resimleri Ve İnci Hakkında Herşey CooLKadin Doğa, Manzara Resimleri 20 12-06-2008 02:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats