bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 01:29   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sanskritçe nedir?

Sanskritçe nedir?-Sanskritçe hakkında bilgi


Etimolojisi
Sanskrit sözcük olarak cilalanmış düzenlenmiş kusursuzlaştırılmış manalarını taşımaktadır.

Sanskritçe nedir?

Tarihçesi
Tarihçiler Sanskritçeyi ilk konuşanların Hindistan Hazar Denizi ve Ortadoğu'ya kadar yayılan çok geniş bir topluluk olduğunu öne sürer; bazıları da bu lisanın hiçbir zaman dini ve ilmi çevre sınırlarını aşıp halk tarafından kullanılmadığını iddia etmektedirler.
Sanskritçeyi konuşanların ilk vatanları Pencap (Yukarı İndus Vadisi)tır. Burada Sanskritçenin en eski şekli olan Veda lisanı ortaya çıkmıştır. M.Ö. 2. bin yılın ilk yarısına tekabül eden dönemde Veda dili gelişmiş esneklik kazanmıştır. M.Ö. 1. bin yılda Ganj Vadisine kadar yayılan Hint- Ari topluluğu bu lisanı iyice benimsemiş ve daha sonra da Prakrit denilen dil ortaya çıkmıştır. Bu arada komşu kültürlerden birçok sözcük ve kullanılış şekli de Sanskritçeye karışmıştır.
İlk gramer çalışmalarını ise M.Ö. 5. yüzyılın edip ve bilginleri yapmıştır. Araştırmacılar Sanskritçeyi hakiki zenginliğine kavuşturanların Panini adlı edebiyat bilgininin başını çektiği bir grup olduğunda ittifak halindedirler. Ancak Panini'nin kurduğu gramer kuralları o devirde halkın hemen hemen tamamının konuştuğu Sanskritçenin Veda ve Prakit kollarından birçok yerde ayrılan bir Sanskritçeydi.

Sanskritçenin Yayılması
Devrin aydınları önlerine çıkan bu intizamlı lisânı memnuniyetle kabullenmişlerdir. Buna rağmen halk hiçbir zaman Panini'nin gramerini benimsememiştir. Sanskritçe'nin asıl olarak ehemmiyet kazanması Hint kutsal metinlerinin yazılmasıyla başlar. Genellikle Devanagari harfleriyle yazılan bu metinlerin Brahmi ve Haroşti harfleriyle yazılmış olanları da vardır. Ancak hepsinde de lisan olarak Sanskritçe kullanılmıştır.
Sanskrit lisânı yapı bakımından hem çekime hem de eklemelere imkân tanıyan bir dildir. Birçok dilden farklı olarak sözcüklerin birbirlerine defalarca eklenmeleri mümkündür. Bu lisânda sözcük kombinasyonları nihâyetsizdir. A sözcüğü B sözcüğü ve C sözcüğüyle ABC AABC BCA vb. şeklinde türetilebilecek yüzbinlerce sözcük vardır ve hepsinin manaları birbirinden farklıdır. Bu yüzden Sanskritçe sözcük bakımından yeryüzünün en zengin birkaç dilinden biridir.

Benzer Diller
Veda Prakrit ve Sanskritçe'nin diğer lehçeleri yapı olarak %90 oranında gramer ve sözcük hazînesi olarak en çok Avesta Eski Farsça ve Medce olan en eski belgeli İrani dillere sonra da Eski Yunanca ve Latinceye çok benzemektedirler. Bu benzerlik sözcüklerde görüldüğü gibi sıfat fiil zamirlerde de mevcuttur. Yine çoğullandırma cisimlerin tasnifi (dişil eril nötr); nominatiflik akkusatiflik vokatiflikte yardımcı fiillerde (pasif aktif kozatif desideratif) ve zamanlarda da çok büyük bir paralellik görülmektedir.
Sanskritçenin en son halinde 15'i ünlü 37'si ünsüz olmak üzere toplam 52 harf vardır. Bunlar da kendi aralarında genizden çıkma bükümlü vs. gibi bölümlere ayrılmaktadırlar.
Günümüzde halk tarafından kullanılmayan Sanskritçeyi bilenler bu dilden Hint tarih ve dinini araştırma alanında faydalanmaktadırlar.

Türkler ve Sanskritçe
Türkler sık sık Hindistan'a girip çıkmışlardır. Türklerin bölgeye ilk inişleri Sakalar devrine denk gelmektedir. Buda'nın yani gerçek adıyla Sidharta Sakyamuni'nin soyadı ile Saka hükümdâr ailesinin adı olan Sakyamuni ile aynı olması ilginçtir.
Sakalardan sonra Hunlar Gazneliler Timurlular dönemlerinde de Hindistanla ilgisini kesmeyen Türkler Timur soyundan Babür Şah zamanından sonra bütün Hindistan'a egemen olmuştur. Bu dönemde Türkçe ile Sanskritçe arasında iletişim olmuştur.
Türkçe'de bugün kullanılan sözsel ifâdeler olan "bir iki üç" gibi sayma sayıları Sanskritçe'de kullanılan sayma ifâdelerinin birebir aynısıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sanskritçe nedir?

Sanskritçe nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sanskritçe nedir, sanskritçe, prakriti nedir, sanskirt ne demek, sanskritce nedir, prakrit nedir, sanksritce, sanskritçe ne demek, prakriti ne dir, sanskritçe ne demektir, sanskritçe yapisi, sanskritce, sansrıtce,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnterfaz nedir?-Kromatid nedir?-Profaz nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 02:00
Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 03:21
Hoşgörü nedir?-Sevgi nedir?-Saygı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:45
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats