bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 04:45   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milli kültür unsurları nelerdir?

Milli kültür unsurları nelerdir?-Milli kültür unsurları hakkında bilgi
Atatürk'ün ortaya koyduğu bu iki mühim tesbit bakımından kültürü meydana getiren unsurları şöyle tasnif etmek mümkündür.


1 - Genel kültür unsurları: Toplumun yaygın olarak benimsediği temel düşünce sistemi (ideoloji) dil din bilim tarih entellektüel kültür ve teknoloji sanat (klasik çağdaş halk müziği mimarî edebiyat tiyatro) örfler adetler gelenekler -folklor- hukuk anlak devlet anlayışı devlet yapısı basın yayın ve kitap ziraat ekonomi askerlik spor.


2 - Milli kültür unsurları: Genel kültür unsurlarının toplumlarda nesilden nesile kalan toplumun özelliğini oluşturan ve bu özelliği yansıtan şekilleri "millî kültür unsurları" olarak kabul edilmektedir. Meselâ "dil" bizini için bir genel kültür unsuru "Türkçe" ise bir millî kültür unsurudur11.


BOYUTLARI
Kültür unsurlarını insanî millî ve milletlerarası olmak üzere üç temel boyutta ele almak gerekir.
İnsanî boyut; Bu boyutta insan aile(yapışı) sosyal çevre eğitim biyokültürel ve sosyal değerler ile insan ilişkilerine yer verilmektedir.


Millî Boyut; Bayrak millet vatan dil din tarih örf adet gelenek bir milletin üyesi olması inancı gibi hususlar temel değişkenler olarak belirlenmektedir.
Uluslararası (evrensel) boyut ise bilim teknoloji güzel sanatlar fizikî ve sosyal çevre gibi bütün ülkelerde ortak olan kültür unsurlarını kapsamaktadır12. Millî boyutta ele alınan unsurlar (kavramlar) millî kültürü oluşturmakta ve millî boyutun temel unsuru da "milliyet" olmaktadır. Kısaca "Ben Türküm" diyen bir kişi milliyetinin özüne sahiptir. Ancak bu özün geliştirilmesi yani şuurlandırılması bayrak millet vatan dil din tarih örf adet ve gelenekler konusunda eğitilmesine bağlıdır. Çünkü milliyet kalıtım yoluyla babadan oğula geçmez. Öğrenilir Doğuştan gelen bir özellik de değildir. Bir milletin üyesi olma inancıdır O


Millî kültür şuuruna ermiş ve "Ben Türküm" diyen kişi eğer;


-Ayyıldızlı al bayrak benim bayrağımdır diyebiliyorsa; diğer bayraklara saygı duymakla birlikte kendi bayrağına karşı içinde bir sevgi bir sıcaklık duyabiliyorsa ve nihayet gerektiğinde bayrağı için severek canını verebiliyorsa "Milliyet-Bayrak-Millî Kültür" bağı kurulmuş demektir.


- Eğer
Türk Milletinin varlığını biliyorsa bu milletin dünya milletleri içinde saygın bir yeri olduğuna inanıyorsa kendi milletinin insanına bir ayırma ve kayırma halinde öncelik verebiliyorsa milleti için fedakarlık yapabiliyorsa; "Milliyet-Millet-Milli Kültür" bağı kurulmuş demektir.


- Eğer
Atalarınızın kanlarıyla yuğrulmuş bu toprağı "vatan" biliyorsa havasını suyunu toprağını taşını çiçeğini ağacını kendi öz malı olarak görüyor seviyor ve koruyorsa gerektiğinde vatanı için ölebiliyorsa; "Milliyet-Vatan Milli Kültür" bağı kurulmuş demektir.


- Eğer
Kendisini tarihi bir perspektif içinde görüyor; tarihini örf adet ve geleneklerini biliyor ve onlara saygı duyabiliyorsa; "Milliyet-Tarih-Gelenek" ilişkisinin anlamına ulaşmış demektir.

SONUÇ
Büyük fikir adamlarımızdan Ziya Gökâlp'in herhangi bir cephesiyle ilgili olarak yapılan araştırmalar ve incelemeler esnasında eserlerinin yazılarının ve hakkında yazılanların taranması sonucunda O'nun uzun müddet lâyıkı veçhile tanınıp anlaşılamadığı görülmektedir» Bunun sebebini O'ndan bahsedenlerin anlamayı sağlayan şartlara kayıtsız davranmış olmalarında bulabiliriz» Bu yüzden Gökâlp iki türlü talihsizliğe uğramıştır HKİH anlaşılmaksızın çok sevilmiştir. Sonra yine anlaşılmamakla beraber çok yerilmiştir. Bunda tek cepheliliğin tesiri inkâr ***ürmez. Ancak tek cephelilikten şikâyet etmekle de iş bitmez. Tek cepheliliğin motifleri hesaba katılmalıdır. Onların başında ideolojik rekabet ve hınçlar gelir. Ziya Gökâlp siyâsî ihtiras ve hırsların müdahalesinden tecrit olunamadığından ilmî hüviyetinin teşhisi de gecikmelere maruz kalmıştır.


Nitekim Ziya Gökâlp bizde bünyevî ibtisal (bünye değişikliği) ve tarihî temadi (süreklilik) aksaklığının zararlarını (muhafazakârlık-cezrîlik) radikalizm çekişmesi ve alternatifliği zemininde izah etmiştir. An'ane (görenek = routine) ile örfün (geleneğin) tradition'ın kavram muhtevalarını tahlîl ve mukayese etmiştir. Bu tahlîl ve mukayeselerinde Kur'an-ı Kerîm'in ısrar etmek durumunda olduğu Ma'ruf ve münker nosyonlarından faydalanmıştır13. Şu halde örf kavramının İslâmî kültür özelliğine de önem verilmesi gerekmektedir.


Gökâlp1in ilmî ve millî değerini muhafaza etmekte olan Türkleşmek islâmlaşmak Muasırlaşmak tezinin tefrika edilmiş olduğu “ Türk Yurdu1” dergisi başta olmak üzere İslâm Ictimaiyyât İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi Hayat İktisat Fakültesi Dergisi Kadro Kopuz Ocak gençlik Gök-Börü Gündüz Oluş Sosyoloji Şair Türk Dili Türkiyyât Ülkü Varlık gibi daha bir çok süreli yayında konumuzla ilgili kıymetli incelemeler ve araştırmalar yer almaktadır Ayrıca Ziya Gökâlp'e hayranlık ve saygısını medeni cesaret örneği ittihaz olunabilecek tarzda ispat etmiş çeşitli ilim ve fikir adamlarımızın eserlerinin büyük kısmı birer araştırma mahsulü olarak hedefine ulaşmıştır.


Bu ilmî toplantı da benzer müsbet çalışmalar yolunda atılmış yeni bir adımdır. 1950 yılından beri Gökâlp'in daha iyi anlaşılmasını hedefleyen nazarî cehitler (çaba gayret) amelî ve fiilî kadirbilirlik örnekleriyle verimlenmektedir. Ankara'da bir cadde O'nun adını taşımaktadır. D.T.C. Fakültesinde O'na büyük bir salon tahsis edilmiştir. Diyarbakır Lisesi O'nun adıyla anılmaktadır. Doğduğu ev (Diyarbakır'da) kendi adını taşıyan bir müze haline getirilmiştir. Adına keza dernek enstitü ve akademi gibi tüzel kişiliği hâiz kurumların ihdas ve ihyasına çalışılmaktadır. Bu manevî ve ilmî vefakarlık örneklerine başkalarının eklenerek devam ettirileceğine dâir işaretler görülmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milli kültür unsurları nelerdir?

Milli kültür unsurları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milli güç unsurları nelerdir kısaca, milli güç unsurları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkçü Düşüncede Milli Güç Unsurları Nelerdir? elif Tarih 2 14-05-2014 04:50
Milli güç nedir?-Milli devlet nedir?-Milli güç unsurları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 02:05
Doğa Kültür Unsurları Nelerdir-Doğa Kültür Unsurları Hakkında Bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 01:33
Milli Kültür ve Unsurları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 31-01-2012 03:46
Milli güvenlik ve milli güç unsurları nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-02-2011 04:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats