bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 04:57   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeokimya nedir?

Jeokimya nedir?-Jeokimya hakkında bilgi
Jeokimya Dünya'nın kimyasal yapısını inceleyen bilim dalıdır. Dünya kayaçlardan kayaçlar minerallerden mineraller de kimya*sal elementlerden ya da bu elementlerin karışım ya da bileşimlerinden oluşur. Mine*raller Dünya'da çok uzun dönemler boyunca gerçekleşen kimyasal tepkimelerin sonucunda oluşmuştur. Jeokimyacılar minerallerin ve kayaçların kimyasal bileşimlerini araştırırlar ve çözümlerler. Bu çözümlemelerden elde edilen bilgilere dayanarak minerallerin olu*şumu sırasında ne tür değişikliklerin gerçek*leştiğini ve kimyasal elementlerin Dünya'yı oluşturan kayaçlarda nasıl bir dağılım göster*diğini saptarlar. Bu araştırmalarıyla Dünya' nın ve onun içinde yer aldığı Güneş sisteminin oluşum tarihini aydınlatmaya çalışırlar.
Kıyılarda ve denizlerin dibindeki kum ve çamur tortullarının kimyasal bileşiminin incelenmesi de jeokimyanın kapsamı içinde*dir. Bu çalışmalar tortul kayaçlar oluşurken gerçekleşen kimyasal değişikliklerin anlaşıl*masını sağlar.
Jeokimyacılar ayrıca deniz akarsu göl bataklık kaynarca ve kuyu sularının kimyasal çözümlemesini de yaparlar. Bütün bu doğal sular erimiş halde çeşitli kimyasal bileşikler içerir; örneğin tuz deniz suyunda çözünmüş halde bulunan bir bileşiktir.
Doğada yalın ya da bileşik halde bulunan 92 kimyasal element vardır. Dünya'nın üzerinde yaşadığımız dış kabuğunun yüzde 99'undan fazlasını bu 92 elementten 12'si
oluşturur.

Jeokimya nedir?

Jeokimya tarihinin en önemli bilim adamla*rından biri Norveçli jeokimyacı Victor M. Goldschmidt'tir (1888-1947). Goldschmidt yalnızca mineral ve kayaçların kimyasal çözümlemesini yapmakla yetinmedi. Bazı mine*rallerde o minerali oluşturan asıl kimyasal elementlerin yanı sıra her zaman az miktar*larda da olsa belirli bazı başka elementlerin de bulunduğunu saptadı. Bir mineralde az miktarlarda bulunan bu yabancı element ya da bileşiklere katışkı denir. İşte Goldschmidt bu sorunu araştırmaya yöneldi ve değişik elementlerin atomlarının değişik boyutlarda olduğunu saptadı. Ayrıca bir elementin atomlarının başka elementlerin atomlarıyla birleş*me değerlerinin de farklı olduğunu belirledi. Katışkıların varlığını da bu iki olgunun yardı*mıyla açıkladı.
Örneğin olivin minerali magnezyum de*mir silisyum ve oksijen elementlerinden olu*şan bir bileşiktir. Ama olivinde hemen her zaman yaklaşık 03 oranında nikel bulunur. Nikel atomları büyüklük ve birleşme değe*ri açısından demir atomlarına benzer. Eri*miş haldeki kayacın katılaşması sırasında oli*vin minerali oluşurken bazı demir atomla*rının yerini nikel atomları kolayca alabilir. Ama bazı başka atomlar örneğin krom ato*mu büyüklük ve birleşme değeri açısından demir atomundan çok farklıdır. Bu nedenle krom atomları olivin mineralinin içine giremez. Buna karşılık bazı minerallerde örne*ğin piroksenlerde katışkı halinde bulunabi*lir.

Jeokimya Araştırmaları
****l yataklarının aranması sırasında çevre*deki kayaçlarda ve minerallerde belirli ele*mentlerin bulunup bulunmadığına bakılır. Kayaçlar yağmur rüzgâr buz ısı değişiklikle*ri gibi bazı etkenlerle yavaş yavaş parçalana*rak ufalanır ve toprak haline gelir. Bu arada mineraller de ufalanarak erir ve yapılarındaki bazı elementler ana kayacın üstünü örten toprağa karışır. Bu toprak katmanında yeti*şen bitkiler kökleriyle bu elementlerin bir bölümünü emer. Böylece jeokimyacılar top*rak ve bitki örneklerini çözümleyerek içerdik*leri elementleri belirleyebilir ve alttaki ana kayacın yapısına ilişkin bilgi edinebilirler.
Örneğin gümüş yatağı arayan bir jeokimya*cı galen gibi bazı kurşun minerallerinde az miktarda da olsa gümüş bulunduğunu bildiği için bir bölgeden topladığı yaprak kök ve toprak örneklerini inceleyerek yapılarında kurşun ve gümüş bulunup bulunmadığına bakar. Bu arada örnekleri topladığı yerleri ve bu örneklerin içerdiği gümüş ve kurşun yüzdelerini bölgenin haritası üzerinde işaret*ler. Daha sonra aynı yüzdeyi veren yerleri bir çizgiyle birleştirir; harita üzerindeki bu çizgi*lere jeokimyasal çevre çizgileri denir. Bu çalışmaları sırasında kurşun ve gümüş yüzdesi çok yüksek bir yere rastlarsa o noktadan ana kayaca kadar ulaşan bir delik açar. Eğer kayaçtan kopardığı parçadaki kurşun minera*linin gümüş yüzdesi yeterince yüksekse ka*yaçtan hem gümüş hem kurşun çıkarmak için kazı çalışmaları başlatılabilir demektir. Ama mineral çok az gümüş içeriyorsa yalnızca kurşun için kazı yapmaya değmeyebilir çün*kü kurşun gümüşten çok daha değersiz bir elementtir.
****l yataklarının yukarıda anlatılan jeo*kimyasal yöntemle araştırılması kalın bir toprak örtüsünün altında kaldığı için sıradan arama çalışmalarıyla bulunması hemen he*men olanaksız olan pek çok cevher yatağının saptanmasını sağlar. Kanada Avrupa ve ABD'de birçok büyük çinko ve bakır yatağı bu yöntemle bulunmuştur. Ama cevher ana kayacın çok derinlerindeyse yüzeydeki top*rak ve bitki örtüsünde bu cevherlerin izine rastlanamayacağından yatağın yerini bu yön*temle bulmak olanaksızdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Jeokimya nedir?

Jeokimya nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yer kabuğunda bulunan bileşikler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnterfaz nedir?-Kromatid nedir?-Profaz nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 02:00
Yoğuşma nedir?-Kaynaşma nedir?-Buharlaşma nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 15-04-2013 10:49
kızılay nedir lösevi nedir tema nedir kayıtsız üye Soru Cevap 1 08-03-2013 04:35
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats