bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 05:48   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ücretlendirme nedir?

Ücretlendirme nedir?-Ücretlendirme hakkında bilgiÜcret Nedir?
Ücret geniş anlamıyla bir kişinin çalışması karşılığında kendisine para ya da mal cinsin*den yapılan ödemedir. Bu tanım içine işçilere ve memurlara yapılan ödemelerin yanı sıra serbest meslek sahiplerinin kazançları da gi*rer. Dar anlamıyla ücret ise işçilere gördük*leri iş karşılığında yapılan ödeme ya da işçinin emeğinin fiyatı olarak tanımlanır ve genellikle bu anlamda kullanılır. Memurlara aydan aya yapılan ödemelere ise aylık ya da maaş denir.
Ücretler genellikle para olarak ödenir. Tüm kesintiler çıktıktan sonra işçinin eline geçen ücrete "çıplak ücret" denir. Ama veri*len öğlen yemekleri lojman ya da işçinin işe gidiş gelişini sağlamak üzere konan servisler gibi parasal olmayan ödemeler de ücret kap*samı içinde değerlendirilebilir. İşçiye yapılan parasal ya da parasal olmayan ödemelerin ve ücretli izin emeklilik hakları gibi sosyal hakların tümü "giydirilmiş ücret" olarak ad*landırılır.
Belirli bir ücret ödeyerek çalıştırılan kişiler çok eski dönemlerden beri var olmuştur. Ama ücretle geçinen işçilerin toplum içinde önemli bir sayıya ulaşması sanayinin gelişimi ile başladı. Sanayi Devrimi'nden sonra hızla çoğalan işçi sayısı ücretin toplumsal yaşam ve ekonomideki etkisini artırdı. Günümüzde özellikle sanayileşmiş ülkelerde nüfusun önemli bir bölümünü oluş*turan işçilerin aldıkları ücret gerek geniş bir halk kesiminin refahı gerek ekonominin gidi*şi üzerinde önemli bir etkendir.

Ücretlendirme
Ücretler çalışma süresine ya da verimliliğe göre belirlenebilir. Çalışma süresine yani zamana göre belirlenen ücret saatlik günlük haftalık ya da aylık olabilir. Saptanan süre dışında fazla çalışma (mesai) ücreti ayrıca ödenir. Verime göre uygulanan ücret ise daha çok "parça başına ücret" biçiminde olur. Parça başına ücret işçinin ürettiği mal miktarına göre belirlenir. Bu yöntem işçiyi daha fazla üretmeye zorlar. Ücretin belirlenmesinde bazen karma bir yöntem de kullanı*labilir. Buna göre önce işçinin belirli bir süre çalışmasının karşılığı olan ücret belirlenir. Eğer işçi bu süre içinde saptanan miktardan daha fazla üretim yaparsa fazla ürettiği parça başına ek ücret ödenir. Ücret hangi yöntemle saptanırsa saptansın işçiye en kısa sürede ödeme yapmak zorunludur. Türkiye'de ücre*tin en geç bir ay içinde ödenmesi gerekir. Yapılan toplu iş ya da hizmet sözleşmeleriyle bu süre bir haftaya kadar indirilebilir.
Ücretler artık yalnızca çalışılan zamanın karşılığı olmaktan çıkmıştır. Sanayi Devrimi'nin başlarında düşük ücretlerle uzun saatler boyunca çalıştırılan işçiler sendikalarda ör*gütlenerek ekonomik mücadeleye giriştikten sonra yalnızca çalıştıkları günler için ücret alma uygulaması da son buldu. Günümüzde hafta ve bayram tatilleri yıllık ücretli izinler evlenme ve ölüm yardımları gibi ek ödemeler*le ücret çalışılan zamanın karşılığı değil işçinin insanca yaşamasını sağlaması gereken gelir olarak düşünülmektedir.
İnsanın uygun koşullarda yaşamak gibi yalnızca insan olmaktan doğan bazı hakları*nın bulunduğu düşüncesinin gelişimi ile birlik*te işçiye ödenebilecek en az ücretin belirlen*mesine de başlandı. İşçilere asgari ücret denen ve genellikle hükümet tarafından ya da toplusözleşmelerle saptanan bu ücretten daha düşük ücret verilemez. Asgari ücret uygula*ması ilk kez 19. yüzyılın sonunda başladı ve 20. yüzyılda sanayileşmiş ya da sanayileşmek*te olan birçok ülkede yaygınlaştı. Gelişmiş ülkelerde asgari ücret genellikle sendikalar ile işverenler arasında yapılan toplusözleşme*lerle belirlenirken sendikal örgütlenmenin henüz yeterince güçlenmediği azgelişmiş ül*kelerde hükümetlerce saptanır. Asgari ücre*tin saptanmasında ülkenin toplumsal koşulla*rı gelişme hızı genel ücret düzeyi fiyat artışları ve geçinme endeksleri gibi ölçütler temel alınır.
Türkiye'de ülke çapında asgari ücret uygu*laması 1968'de başlatıldı. Asgari ücreti Çalış*ma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gözetimin*de hükümet işçi ve işveren temsilcilerinin katılmasıyla toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu saptar. Bakanlığın çağrısı üzeri*ne toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyo*nu en geç iki yılda bir asgari ücreti yeniden belirler.
Türkiye'de ücretler İş Kanunu ile yasal güvence altına alınmıştır. "Eşit işe eşit ücret" ilkesini kabul eden İş Kanunu'na göre aynı işi yapan işçilere kadın ya da erkek olmalarına yani cinsiyetlerine göre farklı ücret uygulana*maz. İş Kanunu'nda ücretlere ilişkin düzenle*meler arasında işçi ücretlerinin dörtte birin*den fazlasının haczedilemeyeceği ve yasayla ya da toplusözleşmelerle belirlenen nedenler dışında işverenin işçiye ücret kesme cezası veremeyeceği hükümleri de yer alır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ücretlendirme nedir?

Ücretlendirme nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ücret ve ücretlendirme hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 27-07-2013 12:15
Hoşgörü nedir?-Sevgi nedir?-Saygı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:45
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats