bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-07-2013, 09:34   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gelişmekte olan ülkelerde teknoloji

Gelişmekte olan ülkelerde teknoloji
LONDRA 9 Ocak 2008- Gelişmekte olan ülkelerdeki hızlı teknolojik ilerleme gelirlerin artmasını ve yoksulluk içinde yaşayan insanların 1990’da %29 olan oranının 2004’te %18’e düşmesini sağlamıştır. Global Economic Prospects 2008 [Global Ekonomik Beklentiler 2008Ü bu iyiye gidişe rağmen zengin ve yoksul ülkeler arasındaki teknoloji uçurumunun hala çok büyük olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kapasitelerinin yeni teknolojiye uyum sağlamada zayıf kaldığını bildirmektedir.

Önde gelen Ekonomistlerden ve raporun ana yazarı Andrew Burns “1990 ve 2000’li yıllar arasında teknolojik ilerleme gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere kıyasla %40-%60 daha fazla artmistir” diye konuşmuştur. “Yine de ülkelerin önlerinde alacağı uzun bir yol var. Düşük gelirli ülkelerin teknoloji seviyelerindeki ilerleme yüksek gelirli ülkelerin seviyelerinin dörtte birine eşdeğer gelmektedir.

“Gelişmekte olan Dünyada Teknolojinin Yayılması” başlıklı yazıda Dünya Bankası yakın zamandaki ilerlemenin yabancı teknolojilere artan ilgiyi yansıttığını bildirmektedir. GSYİH olarak teknoloji ithalatı ve direk yabancı yatırım seviyeleri 1990’lardan itibaren iki katına çıkmıştır.

Dünya Bankası Gelişim Beklentileri Grubu Direktör Uri Dadush “Genellikle göçmenler tarafından kolaylaştırılan yüksek gelirli ülkelerin artan ticaret ve yatırım temasları gelişmekte olan ülkelerin teknolojik gelişimlerine büyük katkı sağlamıştır. Fakat sadece açıklık yeterli değildir. Gelişime ayak uydurabilmek için ülkelerin eğitim idare temel altyapılar ve göçmenlerle ilgili bağlantılarını güçlendirmeleri gerekmektedir” diye konuşmuştur.

Rapor ayrıca ülkelerdeki teknolojinin yayılma azlığının çoğu ülkede toplam teknoloji rakamlarını gerilettiğini de belirtmektedir. Brezilya Hindistan ve Çin’deki büyük merkezler ve önde gelen şirketler global teknoloji sınırına yakın çalışırken bu ülkelerdeki çoğu şirket yüksek üretim seviyesinin beşte birinin altında çalışmaktadır.

Rapora göre yabancı teknolojiye tamamen hakim olmak için artan kapasite güçlendirilmiş dahili yetkinlikten ziyade düşük ücretleri istismar eden orta gelir düzeyindeki ülkelerde olduğu gibi düşük gelirli ülkelerde de kritik seviyededir.

Diğer Önemli Noktalar· Gelişmekte olan birçok ülke global teknolojik sınırına minimal seviyede katılım göstermektedir. Bu ülkelerin hızlı ekonomik ilerlemeleri hale hazırda var olan teknolojiyi edinmeleri ve uyarlamaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Büyük teknoloji paylaşımına paralel olarak bu durumun devam edeceği sanılmaktadır.


· Günümüzde teknoloji ülkeler arasında daha hızlı yayılmaktadır. 1900’lü yılların başında yeni teknolojinin çoğu ülkeye ulaşması 50 yıl almıştı; bugün ise yaklaşık 16 yıl alıyor.


· Teknoloji ülkeler dahilinde daha yavaş yayılıyor. Birçok şehir ve önde gelen sektörler ekonominin diğer alanlarıyla kıyaslandığında teknoloji alanında daha teferruatlı teknolojiler kullanmaktadır. Örneğin Hindistan’ın kentsel kesiminde IT tabanlı hizmet sektörü son model teknoloji kullanırken ülkenin kırsal halkının %10’dan daha az bir bölümü 2007’de telefon kullanımına geçmiştir.


· Cep telefonları kullanımı gibi yeni teknolojilerin kullanımı hızlı bir artış göstermiştir. Yine de bazı teknolojiler yavaş bir şekilde yaygınlaşmıştır. Düşük gelir düzeyindeki ülkelerin dörtte üçünde 1000 kişiye 15 veya daha az bilgisayar düşmektedir. Diğer üçte birlik bölüm ise beşte birden daha düşük seviyeye eşdeğerdir.


· Hükümetler yurtiçi teknolojiyi yayma kanallarının geliştirilmesine birinci derecede öncelik tanımalıdırlar. Bunlar ulaşım altyapısı ve R&D şubeleri kapasitesinin ileri yardım test ve pazarlama vasıtasıyla pazarlara yönelmelerini de kapsamaktadır.


· Zayıf temel altyapı sistemleri birçok ülkede uygulanabilecek teknoloji alanlarını kısıtlıyor. Politikalar özel veya kamu sektörü tarafından yapılacak yollar ve elektrik gibi kritik etkileşim hizmetlerinin geniş çaplı mevcudiyetini garanti etmelidir. Africa Sahara’sında kırsal nüfusun sadece %8’ine elektrik ulaştırılabilmiştir.


· Verimsiz veya düzensiz eğitim de ülkelerin teknolojiye ulaşımını kısıtlamaktadır. Basit teknolojilerin bile büyük etkileri vardır. Örneğin ishal vakalarını önleyerek çocuk ölümlerini azaltmak ve temiz içme suyuna ulaşmayı sağlayan yağmur suyu toplama sistemlerinin inşası için oldukça basit yöntemler gerekmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gelişmekte olan ülkelerde teknoloji

Gelişmekte olan ülkelerde teknoloji konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teknoloji ne demek?-Teknoloji sözlük anlamı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 21-11-2013 09:13
Gelişmekte olan ülkelerin ortak özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-05-2013 12:29
Gelişmiş Gelişmekte Olan Ve Geri Kalmış Ülkeler Arasındaki Fark Nedir elif Soru Cevap 0 09-05-2013 04:10
Nano Teknoloji Nedir? Nano Teknoloji Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 14-03-2013 02:26
Ulkelerde Vize Uygulamasi mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 08:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats