bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-07-2013, 11:56   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Klor hakkında bilgi

Klor hakkında bilgi-Klor gazı nedir?-Klor hakkında bilgi-Klorun özellikleri nelerdir?


Klor VIIA grubunda bulunan en hafif keskin kokulu yeşilimsi sarı renkli tahriş edici ve zehirleyici bir gaz. Havadan 25 kat ağır olan klor ilk zamanlar bir bileşik olarak kabul ediliyordu. Klor ilk olarak 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. 1810 yılında ise bugünkü ismi Humphry Davy tarafından verildi.

Özellikleri

Boğucu kokulu yeşilimsi sarı renkli gazdır. Periyodik çizelgenin 17. grubunda öbür halojenlerle birlikte yer alan klorun simgesi Cl atom sayısı 17 atom ağırlığı 35453'tür. Havadan yaklaşık 25 kat ağırdır; suda az çözünür (bir litre suda 2-3 litre klor); "Klor suyu" adı verilen bu çözelti altını bile etkileyecek güçte bir yükseltgeyicidir.
-34 °C sıcaklığa kadar soğutulduğu ya da sıkıştırıldığı zaman kolayca sıvılaşan klor flor brom iyot ve astatla halojenler grubunu oluşturur; halojenlerin son yörüngelerinde yedi elektron vardır ve öbür maddelerden sekizinci bir elektron alma eğilimi gösterirler.
Mangandioksit sodyum klorür ve sülfürik asitin tepkimeye girmesi sonucu klor açığa çıkar ve bu tepkime laboratuvarda klor elde etmek için kullanılabilir. Sanayi de ise klor mutfak tuzunun (sodyum klorür) elektrolizi yoluyla üretilir ve yan ürün olarak hidrojen gazı ve sodyum hidroksit açığa çıkar.


Klor aşağı yukarı bütün ****lleri etkiler. İnce bir demir çubuk ısıtılıp içinde az miktarda su olan bir klor tüpüne daldırıldığında akkor hale gelerek kahverengi demir klorür dumanları yayar. Tepkime sırasında sıcaklık aşırı yükseldiğinden demir eriyerek akar; ama tüpün dibindeki su erimiş demirin cama değerek kırmasını önler. Bakır alüminyum kalay kurşun ve gümüş de klorla tepkimeye girer. Bir klor tüpüne bir miktar cıva dökülürse hemen cıva klorür oluşarak billurlaşır ve tüp çeperine yapışır. Altın ve platine sıcakta klor gazı soğuktaysa klor suyu etki ederek çözünmelerine yol açar.
Klor a****llerle de etkileşir. Sözgelimi beyaz fosfor klora dokunduğunda erimeye başlar ve tutuşarak beyaz renkte fosfor klorür dumanları verir. Kırmızı fosforsa klorla sıcakta tepkimeye girer. Hidrojen ve klor karışımı güneşe tutulursa patlayarak hidroklorik aside dönüşür. Klor kükürt iyot ve broma etki edebilir; ama bütün a****llerle sözgelimi karbonla etkileşmez. Bu yüzden karbon sodyum klorürün hidrolizinde anot olarak kullanılır.


Klorun bileşiklere etkisi


Brom ve iyottan daha güçlü bir yükseltgeyici olması nedeniyle klor bu maddelerin bileşikleriyle karşılaştığında onların yerini alır: Sözgelimi bromhidrik ya da hidroiyodik asit şişesi üstüne klor şişesi kapatılırsa kırmızı renkte brom buharları ya da mor iyot buharları açığa çıkar; bu durumda klor brom ve iyodun yerini almıştır. Klor suya etki ederek yükseltgeyici özellikleri bulunan klor suyunu oluşturur. Sodyum karbonatla etkileştiğinde javel suyu ortaya çıkar.

Üretimi ve Kullanımı

Klor sanayide çoğunlukla doymuş tuz çözeltisinin elektrolizi yoluyla üretilir. Kimi zaman da erimiş sodyum klorürden elde edilir. Klor ve bileşikleri kâğıt ve dokuma sanayinde ağartma işlemlerinde ve kent içme sularının dezenfekte edilmesinde kullanılır. Ayrıca evlerde kullanılan ağartıcıların mikrop öldürücülerin çok sayıda organik ve inorganik maddelerin üretilmesinde yararlanılır. Klorlu eriticilerden plastik maddelerin eiastomerlerin (yapay kauçuk) üretiminde yararlanılır. Türevleri soğutucular için freon transformatörler için yağ ve zararlı...!!!

Doğada klor

Doğada klor serbest halde bulunmaz ama bol miktarda HCI içeren volkanik gazlarda serbest klora rastlanmıştır. Klorür iyonu Hazar denizi Lut gölü Utahdaki Büyük tuz gölü gibi iç denizlerin ve okyanus sularının başlıca eksi yüklü iyonudur. Ayrıca örneğin sodyumla birleşmiş halde halit (kayatuzu) biçimde evaporit minerallerinde yer alır. Klor üstün yapılı hayavanların vücut sıvılarında iyon halde mide sindirim sıvılarında ise hidroklorik asit yer alır.

Etkileri

Klor ilk defa I. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından kullanılmıştır. Berlinde açılan bir kimya enstütüsünde üretilmiştir. Klor gözü ve ciğerleri tahriş eder solunum güçlüğüne boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 25 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Klor hakkında bilgi

Klor hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.



Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Klor nerelerde kullanılır? Я Soru Cevap 9 22-12-2015 10:12
Klor Nedir-Klor Hakkında Bilgi elif Kimya 0 06-06-2013 10:43
klor un kemiklere ne faydası var nisanur şahin Soru Cevap 0 29-03-2012 07:39
Klor alerji yapabilir Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 20-08-2008 04:28
Havuzlardaki klor saçlara zararlı Bakimliyiz Saç Bakımı 0 01-04-2008 10:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats