bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-07-2013, 11:59   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye denizcilik tarihçesi

Türkiye denizcilik tarihçesi-Türkiye denizcilikİstanbul Marmara Denizi Haliç ve Boğaz kıyılarına yayılmış olan konumu nedeniyle bugün olduğu gibi Osmanlı döneminde de bir deniz kenti olmuştur. 15. 16. 17. yüzyıllarda deniz ulaşımı kayık pereme (Yolcu ve miktarı az yükleri taşımakta kullanılan küçük deniz teknesi) ve mavnalarla sağlanmaktaydı.


Fatih Sultan Mehmet döneminde 1455 yılında gemi yapımı amacıyla Tersane–i Amire kurulmuştur.


Osmanlı dönemi gemileri Osmanlı tarafından kurulan İzmit Gelibolu Gemlik Sinop ve Kasımpaşa tersanelerinde (Bugünkü adıyla Taşkızak Tersanesi Haliç Tersanesi Camialtı Tersanesi) yapılırdı.


Bugünkü Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin ilk temel taşı olan bu gemiler Tersane-i Amire’nin malıydı.Osmanlı döneminde ilk buhar makineli BUĞ adlı gemi 1827 yılında satın alınmıştır. 1837 yılında bugünkü Taşkızak Tersanesinin bulunduğu Aynalıkavak’tan denize indirilen ESER-İ HAYIR ise tersanelerimizde inşa edilen ilk buharlı yolcu gemisidir.


Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin ilk nüvesini 1843 yılında kurulan Fevaid-i Osmaniye teşkil eder. İşletme Kadıköy ve Adalar’a yolcu taşımacılığı ile faaliyetlerine başlamıştır. 1870 yılında ise İrade-i Şahane ile İdare-i Aziziye unvanını almıştır.


1878 yılında İdare-i Aziziye unvanı İdare-i Mahsusa olarak değiştirilmiştir. İdare-i Mahsusa 1851 yılında Fuad ve Cevdet Paşaların gayretleriyle Boğaziçi’ne vapur işletme amacıyla kurulan Şirket-i Hayriye (Bu günkü Şehirhatları) ve Şark Şimendiferleri şirketleriyle yaptığı anlaşmalar gereğince yolcu ulaşım hatlarını genişletmiştir. Galata Köprüsü’nden Haydarpaşa’ya Beşiktaş’tan Üsküdar ve aydarpaşa’ya olmak üzere iki hat açmıştır.


1909 yılında siyasi ve ekonomik sebeplerden gemi işletme imtiyazı bir İngiliz şirketine devredilmiştir. Ancak İngiliz şirketi yükümlülüğünü yerine getirmeyince 1910 yılında İdare-i Mahsusa’nın unvanı değiştirilerek Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi olmuştur.
Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi 1925 yılında 597 sayılı Kanunla Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi haline getirilmiştir. Bu dönemde filoya ilave edilen gemilerle Köprü - Pendik ile Köprü - Yeşilköy arasında hatlar oluşturulmuş ve seferler konmuştur. Daha sonraki yıllarda İstanbul - İzmit ile İzmit Körfezi hattı açılmış ve bu hat Yalova’ya kadar uzatılmıştır.


1933 yılında 2248 sayılı Kanun’la Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi üç işletme durumuna getirilmiştir.


Bu işletmeler;
1- AKAY (İstanbul ve civarı iç hatlar ile Yalova)
2- Denizyolları (Marmara Akdeniz ve Karadeniz dış hatlar)
3- Fabrika ve Havuzlar Müdürlükleri


isimlerini almıştır.
AKAY İşletmesi Ülev ve Suvat gemilerini inşa ettirmiş ayrıca Şirket-i Hayriye’den Göztepe Erenköy Anadolu Bağdat Denizyolları’ndan Bağdat Halep Basra gemilerini alarak filosunu genişletmiştir.
1937 yılında 3295 sayılı Kanun’la Denizyolları AKAY Fabrika ve Havuzlar Müdürlükleri İstanbul İzmir Trabzon Liman İşletmeleri Tahlisiye Müdürlüğü ve Van Gölü İşletmesi İktisat Vekaletine bağlı olarak kurulan Denizbank’a bağlanmıştır.
Ancak faaliyetini 15 yıl sürdüren Denizbank 1939 yılında 3633 sayılı Kanunla kaldırılarak yerine Devlet Limanları İşletme Umum Müdürlüğü ile Devlet Denizyolları ve İşletmeleri Umum Müdürlüğü olarak iki umum müdürlük kurulmuştur.
1944 yılında 4571 sayılı Kanunla Devlet Limanları İşletme Umum Müdürlüğü kaldırılarak görevleri Devlet Denizyolları ve Limanları İşletme Umum Müdürlüğüne verilmiştir.


1944 yılında 4571 sayılı Kanunla yeni bir hüviyet kazanan Devlet Denizyolları ve Limanları İşletme Umum Müdürlüğü Kıyı Emniyeti İşletmesi ismi altında Fenerler ve Cankurtaran Teşkilatı’nı bünyesine almış ve Şirket-i Hayriye’nin de 94 yıllık müstakil faaliyetine son verilmiştir. Ayrıca1945 yılında Şehirhatları İşletmesi de bu Umum Müdürlüğe dahil edilmiştir.
Denizcilik Bankası T.A.O. 1951 yılında 5842 sayılı Kanun’la kurularak 01.03.1952 tarihinden itibaren faaliyete geçmiştir.
Denizcilik Bankası T.A.O.’nın Ana Sözleşmesinde yer alan faaliyet konuları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;


- Bankacılık
- Türkiye kıyılarında ve yabancı denizlerde nakliyat
- Şehirhatları
- Liman işleri
- Denizde can ve mal güvenliği işleri (Kıyı Emniyeti)
- Denizde gemi kurtarma işleri
- Fabrika ve havuzlar (Tersanecilik )
Denizcilik Bankası T.A.O.’nın ismi 1983 yılında 117 sayılı KHK ile Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.
Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğü’nün adı 1984 yılında yürürlüğe giren Kamu İktisadi Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili 233 sayılı KHK gereği Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün faaliyetleri arasında bulunan tersanecilik hizmetleri 1985 yılında bünyeden ayrılarak Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. ‘ne bağlanmıştır.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri T.C. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam ederken özelleştirme kapsamına alınarak 24.11.1994 tarihinde kabul edilen 4046 sayılı Kanun gereği kurulan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanmış ve adı TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. olarak değiştirilmiştir.
TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. bünyesinde bir müdürlük olarak yer alan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Müdürlüğü 1997 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 97/12 sayılı Kararıyla 393 personeli ile birlikte bila bedel olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’na devredilmiştir.
Son olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 08.02.2002 tarih ve 1206 sayılı yazıları doğrultusunda Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’nin tüzel kişiliği sona ermiş ve TDİ Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. bünyesine


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye denizcilik tarihçesi

Türkiye denizcilik tarihçesi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Binali Yıldırım-Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakını ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-04-2013 05:22
Denizcilik Lisesi Bölümleri - Denizcilik Alanı Bölümleri elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:47
Denizcilik Hukuku elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:16
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:14
Denizcilik Bölümü Nedir? - Denizcilik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats