bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2013, 12:08   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göç etmek ve seyahat etmek arasındaki farklar nelerdir?

Göç etmek ve seyahat etmek arasındaki farklar nelerdir?


Göç dini iktisadi siyasi sosyal ve diğer sebeplerden dolayı insan topluluklarının bir yerden bir başka yere gitmesi. Kişisel nedenlerle yer değiştirmeye ve bu esnada nakledilen eşyaların hepsine de göç denmektedir. Ayrıca kuşların balıkların ve bazı hayvan türlerinin belli mevsimlerde dünyanın çeşitli yerlerine gitmeleri de göç adıyla anılır. Tarih nazariyesine göre M.Ö. 3000-4000 yıllarında Orta Asya'da yaşayan kavimlerin şiddetli ve uzun süren kuraklık sebebiyle doğuya kuzeye batıya ve güneye gitmelerine; Kavimler Göçü6. yüzyıldan itibaren başlayan ve asıl ağırlığı batı istikametinde olan Türk göçleri 17. yüzyıla kadar devam etmiş; İran Anadolu ve Balkanlardan geçerek Avrupa ortalarına ulaşmıştır. Türkler geçtikleri yerlerde birbirlerinin devamı olan devletler kurmuşlar böylece Orta Asya içlerinden Avrupa ortalarına uzanan kültür ve medeniyet mirasları ve yerleşik Türk boyları ile bir Türk dünyası meydana getirmişlerdir. Bu göçler sırasında Türklerin bir kolu Karadeniz'in kuzeyinden geçerek Avrupa ortalarına gelmiş burada Avrupa Hun Devletini kurup bir müddet yaşadıktan sonra diğer yerli kavimlerin arasında Hristiyanlaşarak özünden uzaklaşmıştır.Ortadoğu üstünden Mısır'a doğru yol alanlar da kurdukları çeşitli devletlerden sonra Osmanlı Devleti içinde yer almışlardır. Gerek bunların ve gerekse Anadolu'ya gelen Türk boyları İslamiyeti kabul ettiler. 9. ve 10. yüzyıllardan itibaren boylar ve kitleler halinde Müslüman olan Türkler; bugünkü İran Azerbaycan Hindistan Irak ve Anadolu'da kurdukları güçlü devletlerle hem kendi hayatiyetlerini korumuşlar hem de kazandıkları zaferlerle İslam dünyasına yeni bir çehre kazandırmışlardır. Böylece başlayan Türk-İslam devletleri devri Osmanlı Devleti bünyesinde bütün İslam dünyasının en büyük devleti haline gelerek 20. yüzyıl başlarına kadar devam etmiştir. Osmanlı Devletinin son zamanlarında Doksanüç Harbi adıyla meşhur 1877-78 Osmanlı-Rus savaşları esnasında Tuna boylarında Balkanlarda ve Kırım'da yaşayan Türklerin eşi görülmemiş Rus ve Hristiyan zulmü vahşeti karşısında Anadolu'ya yaptıkları toplu göç 93 Muhaceratı olarak bilinir ve teessürle hatırlanır. 1950'li yıllarda Müslüman Türklerin Balkan ülkelerinden (Romanya YugoslavyaBulgaristan) ve Rusya'dan Türkiye'ye toplu olarak yaptıkları göçler de son yılların hafızalarda yaşayan en önemli göç hadiselerindendir


Afganistan'ın Rusya tarafından işgali ile 25 milyon Afganlının başta Pakistan olmak üzere çeşitli İslam ülkelerine göçü Filistinlilerin İsrail tarafından göçe mecbur bırakılması Bulgaristan'da yaşayan Türklerin (1989) ve Kuzey Iraklıların vatanlarından çıkarılarak göçe zorlanmaları (1991) olayları da siyasi göçlerin en manidar örnekleridir.


İşsizlik daha iyi şartlarda yaşama gibi sebeplerle ülkeler arasında ve bir ülkenin kendi içinde de çeşitli göçler olmaktadır. Bunlar zamanla çözümü zorlaşan büyük problemler ortaya çıkarmakta ve ülkelerin siyasi sosyal ekonomik kültürel dengelerini bozmaktadır. Türkiye köyden şehre büyük oranlara ulaşan göçler sebebiyle bu problemleri en çok yaşayan ve halletmeye çalışan ülkeler arasındadır.


Bir de kıtalararası göçler vardır. Bunun en tipik misali Amerika kıtasına yapılan göçtür. 16. yüzyıldan itibaren bu yeni kıtaya önce Avrupa milletlerinden başlayan göçler gittikçe azalmasına rağmen halen devam etmektedir. Önceleri serseri başı bozuk kanun kaçağı ve maceraperest Avrupalıların itibar ettikleri bir ülke olan Amerika kıtası 19. yüzyılın ikinci yarısında gene bu ülkelerden şiddetli göç dalgalarına sahne oldu. Kıtanın iskan ve imarı tamamlanıp ilmi teknik ve ticari zenginlikler ortaya çıkınca bütün milletler için en cazip ülkelerden biri oldu. Bu durum dünyanın her yerinden ve her seviyede insanların buraya göç etmelerine sebep oldu.


Seyahat etmek ise geçici bir süre için insanların yeni yerleri görüp tanımak için yapılır. Keyfidir ve geçici bir üreyi kapsar. Bilgilenmek ve güzel vakit geçirmek amacını taşır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Göç etmek ve seyahat etmek arasındaki farklar nelerdir?

Göç etmek ve seyahat etmek arasındaki farklar nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hamileyken seyahat etmek zararlı mıdır? Я Gebelik 0 25-06-2013 08:36
DNA ve RNA Arasındaki Farklar Nelerdir elif Biyoloji 0 03-06-2013 06:56
Tebcil Etmek Ne Demektir-Tebcil Etmek Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-06-2013 04:21
Anı Ve Günlük Arasındaki Farklar Nelerdir elif Soru Cevap 0 26-03-2013 04:24
Kış ve Yaz Mevsimi Arasındaki Farklar Nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 25-02-2012 04:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats