bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2013, 02:05   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyedeki çığ problemi hakkında bilgi

Türkiyedeki çığ problemi hakkında bilgi-Çığdan önce ve sonrasında yapılacaklar

Çığ genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli dağlık ve eğimli arazilerde vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu (tetiklenen) yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır.

Çığ kısaca kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çığ bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.

Türkiye’de Çığ Problemi

Türkiye’nin özellikle kuzey-kuzeydoğu ve doğu kesimlerinde çığ olayına uygun topografik ve meteorolojik koşullara sahip dağlık alanlar mevcuttur. Ortalama yüksekliği 1000 m’yi geçen ve çığ oluşumuna uygun alanların yüzölçümü bu bölgeler içinde çok yüksek bir yüzdeye sahiptir. Dağlık alanların Türkiye yüzölçümünün yaklaşık 1/3’ünü oluşturduğunu düşünecek olursak çığ olayının meydana geldiği alanların yayılımının ne kadar büyük olduğu anlaşılır. Bu bölgelerde meydana gelen çığlar yerleşim yerlerini yolları turistik tesisleri ve diğer bütün devlet yatırımlarını tehdit etmektedir. Çığ olayının yerleşim yerlerine etkisi her afet türü gibi sosyal ve ekonomik açıdan olmaktadır. Ülkemizde çığ afetinin sosyal etkileri hakkında fikir vermesi açısından; 1958 yılından beri Türkiye’de AFET kayıtlarına geçmiş 448 adet çığ olayındaki can kayıplarının miktarı verilebilir. Bu kaybın en çarpıcı örneği 1991-1992 kış mevsiminde 328 kişinin hayatını kaybetmiş olmasıdır. Çığın sosyal etkisi sadece can kayıpları ile sınırlı değildir. Çığdan etkilenen alanlardaki maddi kayıpları karşılayamayan insanların bölgeden göç etmesi de bir sosyal sonuçtur. Ekonomik açıdan bakıldığında ise bölgede çığların verdiği hasarların kısa sürede telafi edilememesinin getirdiği zorluklar nedeni ile oluşan üretim ve iş gücü kayıpları giderek artmakta ve bazı bölgelerin turizm potansiyeli dahi dolaylı olarak etkilenmektedir.

Çığ Oluşması Sırasında Alınabilecek Tedbirler
Eğer Çığa Yakalanırsanız?
Çığ genellikle çok hızlı gelişir ve hareket eder. Bu nedenle çığın oluşması fark edildikten sonra mümkün olduğunca hızlı ve soğukkanlı olunmalıdır. Çığın başlangıç anından sonra eğer bina içinde değil dışarıda bulunuyor iseniz;

Çığ başladığında çığın büyüklüğüne hızına patikanın genişliğine etrafta bulunan araçlara (araba kayak kar aracı veya hiçbir şey) ve var olan daha güvenli yerlere (büyük ve sabit kayalar yamaç aşağı girintiler vb.) bağlı olarak o alandan çok hızlı bir şekilde ayrılmaya karar vermek gerekir.
Çığın daha yavaş ve yüksekliğinin az olduğu kenar kısımlarına ulaşmaya çalışmak
Bağırarak veya başka ses kaynaklarını (korna çan ıslık siren) kullanarak diğer insanları uyarmak
Eğer çığa yakalanmamız kesin ise veya o anda kayak yapıyor iseniz kayak sopalarını (batonlar bileğe bağlı olmamalıdır) ve kayakları çıkarıp atmak sabit bir ağaç (yeterince güvenilir olmasa da çığın büyüklüğüne göre çare olabilir) kaya veya başka bir cisme tutunmaya çalışmak
Kırılmış ağaç ve kaya parçalarından uzak kalmaya veya korunmaya çalışmak
Yerden de destek alarak yüzme hareketi yaparak akan karın üstünde kalmaya çalışmak
Ağzı sıkıca kapatmak eğer mümkünse kafa karın altında kaldığı anda uzun süre nefesi tutmaya çalışmak
Önerilen diğer bir yöntem de akış sırasında oturma pozisyonu almaktır. Bu yöntemde bacaklar ve kollar birbirlerine yapıştırılır ve çığ durmadan kısa süre önce bacaklar ile yeri sertçe iterek (eğer zemin altta ise veya zemin üzerindeki kar sertleşmeye başlamış ise) kalkmaya çalışmak. Çünkü çığ durduktan sonra betonumsu bir özellik kazanacak olan kar içinde değil kalkmak parmağımızı oynatmak bile imkansızdır!!!
Çığ durmadan önce mutlaka bir el yüzün önünde (ağız ve burnu kapatacak şekilde) diğer el de başın üstünde (yüzeye doğru uzatarak) tutmak ve kar altında kalınan zaman boyunca bizim için hayati önem taşıyacak olan nefes alınan boşluğu (hava kesesi) genişletmek ve bu arada başı sağa sola çevirmeye çalışmak da fayda vardır. Bu hava kesesi çok küçük olsa bile ağız ve burnun kar ile dolmaması demektir. Kesenin varlığı kazazedenin her zaman kurtulma şansının olduğunu ümit etmesini sağlar.
Karda ses iletimi az olmasına rağmen eğer yüzeye yakın olunduğu hissedilirse ya da öyle olabileceği varsayımını ihmal etmemek için bağırmak faydalı olabilir.
Bazı olaylar ve araştırmalar göstermiştir ki sırt çantası taşıyan insanların çığın topuğu civarında yüzeyde kalma şansları taşımayanlardan daha fazladır.
Eğer bir aracın içinde bulunuyorsanız;

Motoru durdurup ışıkları söndürmeli
Araçtaki oksijen miktarını korumak için sigara içmemeli ve kibrit yakmamalı
Eğer telsiz varsa çağrı yapmalı ve telsizi alıcı konumunda sürekli açık tutmalı
Dışarı ses (korna) ve ışık verecek herhangi bir alet (fener gibi) faydalı olabilir
Eğer araçta bir çubuk veya benzeri bir alet var ise bunu kar içine yukarı doğru batırıp kurtarmaya gelecek olanların çubuğu görmelerini ümit etme şansımız da olabilir
En son olarak da çevreleyen karı kazmaktır. Ancak kazarken kişi kendini kesinlikle güvende hissetmiyorsa araç içinde kalmanız daha emniyetlidir.

Çığdan Sonra?

Çığ olduktan sonra en kısa zamanda ilgili kişi ve kuruluşlara haber verilmelidir. Ancak afet olduktan sonra ilgili kişilere ulaşılamıyor ise aşağıda verilen telefonlara haber verilmesi size en kısa zamanda yardımın ulaşmasını sağlayacaktır. Bu numaralar sizde yok ise hemen şimdi kolay erişebileceğiniz bir yere not ediniz! Bu numaralar;

155 Polis
156 Jandarma
179 Alo Valilik

Ayrıca ikamet ettiğiniz yerleşim yeri civarında bir orman örtüsü varsa ormanda oluşabilecek yangınların kısa zamanda yetkili kuruluşa bildirilmesi ve acilen söndürülmesine başlanılması orman içinde yeni çığ patikalarının oluşmasını engelleyebilir. Bu nedenle olayın; 177 Orman yangını nolu telefona bildirilmesi faydalı olacaktır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyedeki çığ problemi hakkında bilgi

Türkiyedeki çığ problemi hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyedeki akarsular hakkında bilgi ebush Coğrafya 0 24-07-2013 07:59
Türkiyedeki barajlar hakkında bilgi ebush Coğrafya 0 19-07-2013 07:54
Türkiyedeki iş kazaları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 27-05-2013 08:54
Türkiyedeki kaplıcalar hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 03:29
Türkiyedeki ulaşım sistemleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 06:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats