bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 03:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden Nedir?

Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden Nedir?

Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin özellikleri
Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden ve özellikleri
Türkiyede En Çok Çıkarılan 5 Maden
Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin Kullanım Alanları


Türkiye maden rezervi açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alırken adeta büyük bir servetin üzerinde oturuyor. Türkiye yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28’inci maden çeşitliliği itibariyle 10’uncu sırada yer alıyor.

Türkiye’de günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’sinin varlığı Türkiye’de saptanırken halen 60 civarında farklı maden ve mineral üretimi yapılıyor. Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 04’ü endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 25’i kömür rezervlerinin yüzde 1’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 08’i Türkiye’de bulunuyor.

Zengin olunan madenler arasında ilk sırayı 3066 milyar ton ile dünya rezervlerinin yüzde 72’ini oluşturan bor mineralleri alıyor.

Türkiye’nin teorik altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor. Türkiye bu potansiyelle dünyada ikinci potansiyel durumunda bulunuyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla 600 ton altın varlığı görünür hale getirilirken mevcut potansiyelin yüzde 10’u bulundu ve altın yataklarından şu ana kadar 50 ton civarında altın üretildi.

Takı mücevher tasarımında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de yılda 300 ton altın ithal ediliyor. İthal edilen altının 100-150 tonu Türkiye’de işlendikten sonra ihraç ediliyor kalanı ise yurt içinde tüketiliyor.


JEOTERMALDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Teorik jeotermal enerji potansiyeli 31 bin 500 MWt (megavat termal) olan Türkiye bu potansiyeli ile dünyada 7’inci Avrupa da ise birinci konumda bulunuyor. Türkiye’nin bugün jeotermal enerjiyi doğrudan kullanım kapasitesi bin 229 MWt. Doğrudan kullanım açısından ise Türkiye dünya sıralamasında 5’inci konumda.

KÖMÜR REZERVİ 23 MİLYAR TON ARTTI

Son 3 yılda yapılan kömür aramalarında özellikle derin sondajlar uygulandı. 20-25 yıldır değişmeyen 83 milyar ton kömür rezervi 300 bin metre sondaj yapılarak ve 23 milyar ton yeni kömür rezervi bulunarak yüzde 28 oranında arttı. Toplam linyit rezervi de 106 milyar tona yükseltildi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-02-2015, 09:46   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face0 Ülkemizde çıkarılan madenler nelerdir ?

Bakır =
Bakır kolay işlenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri) Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir. Rize Çayeli'nde bulunan bakır yatakları ise 1994 yılından itibaren işletilmeye başlanmıştır.

Bor =
Kullanım alanı yaygın olan bor madeni boraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır. Türkiye bor minerallerinde dünyanın en zengin ülkesidir.

Boksit =
Konya'nın Seydişehir ilçesi Antalya'nın AksekiGaziantep'in İslâhiye ve Muğla'nın Milas ilçesinde çıkarılan boksit madeni alüminyumun ham maddesidir.

Demir =
Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar. Balıkesir'de Eymir ve Çarmık Ege Bölgesinde Ayazmand ve Torbalı Kahramanmaraş ile Kayseri arasında Faraşa ve Karamadazı Sivas Hekimhan arasında Hasan çelebi ve Doğu Marmara'da Çam Dağı önemli demir alanlarıdır. Demir endüstride en çok kullanılan maden cevheridir.

Krom =
Sert paslanmaz ve iyi parlatılan bir maden olan krom kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ'da Guleman Batı Akdenizde (Fethiye Marmaris arasında) Dalaman havzası Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir'in doğusundaki Seyitgazi'de yer alır. Adana'nın kuzeyindeki Aladağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Aladağ krom yatakları Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlanır

Kükürt =
Kükürt Türkiye'de Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunur.Kükürt barut kibrit üretiminde kullanılmaktadır.Ayrıca tarım ilacı ve gübre yapımında da kullanılır

Manganez =
Manganez Türkiye'de Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılan bir madendir. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur.Çeliğe sertlik kazandırmak ve direncini artırmak için kullanılır.

Cıva =
İzmir'in Ödemiş ve Karaburun Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.

Tuz =
Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz Gölü'nden de elde edilir. En fazla tuz üretimi İzmir'deki Çamaltı tuzlasında deniz suyundan elde edilir. Çankırı Erzurum Kars Nevşehir Kırşehir Yozgat ve Konya'da işletilmektedir. Türkiye birçok madende zengin bir ülkedir. Bu madenlerden bazıları turistlik eşya yapımında kullanılır. Lületaşı (Eskişehir'de) ve oltutaşı (Erzurum'da) bu özellikte olanların en önemlileridir.

Taş Kömürü =
Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir. Başlıca taş kömürü yataklarımız; Zonguldak ve çevresindedir. Burası Türkiye'nin tek maden kömürü havzasıdır. Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.

Linyit =
Yaygın olarak Türkiye'nin her bölgesinde çıkarılmaktadır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma Kütahya'da Tavşanlı Tunçbilek ve Değirmisaz Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir. Kahramanmaraş'ın Elbistan Muğla'nın Yatağan ve Milas linyitlerinin kalori değeri düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde kullanılır.

Asbest =
14 bin derece sıcaklığa dayanır. Isıya dayanıklı araç ve gereç yapımında kullanılır.Kansorejen madde bulundurması nedeniyle kullanımı sınırlandırılmıştır. Eskişehir Bursa Erzincan Hatay Kars Ağrı Malatya Sivas İskenderun Uşak ve Konya'da çıkarılır.


 

Alt 23-03-2015, 11:56   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

türkiyede en az olan maden hangisidir?


 
Alt 30-03-2015, 08:07   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşerkürler araştırmam için faydalı :)


 
Alt 14-07-2015, 04:56   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
türkiyede en az olan maden hangisidir?
Ülkemizdeki madenler arasında en az bulunan maden rezervi altın'dır.

Ülkemizdeki tüm madenlerin rezerv miktarlarını Türkiye'deki madenleri miktarları başlığında bulabilirsin.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 07-05-2016, 09:41   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

odevim icin cok yararlı


 
Alt 04-04-2017, 05:12   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Evet bebeğim rica ederim 💕


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden Nedir?

Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ülkemizde en çok çıkarılan 5 maden, türkiye de en çok çıkarılan 5 maden, ülkemizde çıkarılan 5 maden, ülkemizde en çok çıkarılan madenler, ülkemizde en çok çıkarılan 5 maden nelerdir, türkiyede çıkarılan 5 maden, türkiyede en çok çıkarılan 5 maden, ülkemizde çıkarılan en az 5 maddenin özellikleri, ülkemizde en çok çıkarılan 5 maddenin özellikleri, türkiyede en çok çıkarılan madenler, türkiyede en çok çıkarılan maden, ülkemizde en çok çıkarılan 5 madenin isimleri, ülkemizde çıkarılan en az 5 madenin özellikleri, turkiyede en cok cikarilan maden, ülkemizde çıkarılan madenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizde Nüfüs ve Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 23 16-11-2016 11:27
Ülkemizde adrese dayalı nüfus sayımı hangi tarihte başlamıştır? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 12-07-2015 02:33
Maden Mühendisliği Bölümü Nedir? - Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:27
Maden Bölümü Nedir? - Maden Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:26
Harita ve Maden Ölçme Bölümü Nedir? - Harita ve Maden Ölçme Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 02:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats