bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Siyaset Felsefesi Hakkında Bilinmeyenler

Siyaset Felsefesi Hakkında Bilinmeyenler

Siyaset Felsefesi
Siyaset Felsefesi Konu Anlatımı
Siyaset Felsefesi Konusu
Siyaset Felsefesinin Temel Kavramları


Siyaset Felsefesi Nedir?

Siyaset (Politika Latince) dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür ve devlet ve toplum yönetimi ile ilgili tüm etkinlikleri ifade eder. Bu alanı hem siyaset bilim hem de siyaset felsefesi inceler. Siyaset bilim devlet biçimlerini siyasi olguları ve süreçleri ele alır betimler ve olanı olduğu gibi inceler. Siyaset felsefesi ise var olan siyaset üzerine bir sorgulama ve akıl yürütme etkinliğidir. Siyaset felsefesi ideolojiler üstü bir tutumla olması gerekeni araştırır.

Siyaset felsefesi; devlet hükümet siyaset özgürlük mülkiyet meşrutiyet haklar hukuk gibi konular hakkındaki bu kavramlar nedir neden ihtiyaç vardır bir hükümeti ne meşru kılar devlet hangi özgürlükleri ve hakları neden korumalıdır hangi biçimde kurumsallaşmalıdır kanun nedir vatandaşın devlete karşı yükümlülükleri nelerdir bir hükümet yasal olarak neden ve nasıl görevden çekilmelidir gibi temel sorulara cevap arayan ve bu konuları felsefeden faydalanarak inceleyen sosyal bilim dalıdır.

Siyasetin problemlerini siyasi sistemleri siyasal hayvanlar olarak tanımlanan insanların belli bir siyasi sistem içindeki davranışlarını felsefeye özgü yöntemlerle ele alan felsefe dalı daha çok normatif bir nitelik arz eden kavramsal araştırma türü; felsefenin siyasi yaşamı konu alan özellikle de devletin özü kaynağı ve değerini araştıran dalıdır.

Siyaset felsefesinin ele aldığı belli başlı konular şunlardır:

1. İnsanın gelişme süreci içinde yönetimin ya da devletin kaynağı doğası amacı ve önemi.

2. Var olan var olmuş olan devletlerin sınıflanması ve bu devletlerin oluşumunda etkili olan felsefe ya da görüşlerin incelenmesi.

3. İdeal düzen arayışları.

4. Ütopyaların yapısı ve bunların gerçekleşme şansları.

5. Bireyle devlet itaat etmeyle özgürlük arasındaki ilişki baskı sansür ve yönetimin gücü.

6. Adalet eşitlik özgürlük haklat ve mülkiyet gibi temel kavramların analizi.

Eski Yunan'da doğmuş olan siyaset felsefesi günümüzde siyasi otoritenin gücünü doğasını ve kaynağını siyasi otoriteyle birey arasındaki ilişkileri ele alır. Siyasi kurumların ve bu arada devletle birey arasındaki ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği konusunu inceleyen siyaset felsefesi günümüzde daha çok ‘demokrasi’ kavramı üzerinde durur. Başka bir deyişle demokrasi problemini sivil toplum-devlet kavram çiftiyle özgürlük ve eşitlik ideallerinin oluşturduğu temel üzerinde ele alan siyaset felsefesinin temel problemi kamusal gücün siyasal iktidarın insan yaşamının niteliğini korumak ve geliştirmek için nasıl kullanılması ve ne ölçüde sınırlanması gerektiği problemidir.

Siyaset felsefesinin uzun tarihi içinde Platon Aristoteles Cicero Aziz Augustinus Aquinalı Thomas Dante Machiavelli Spinoza Locke Burke Rousseau Mill BenthamTocqueville Saint-Simon Comte Hegel Marx ve Engels gibi düşünürlerin önemli katkılarından söz edilebilir. Buna karşın 20. yüzyılda siyaset felsefesi alanındaki katkılar sırasıyla siyasi pragmatizm dini ve varoluşçu yaklaşım ve nihayet devrimci yaklaşım diye kabaca üç başlık ya da yaklaşım altında toplanabilir.

1. Dewey Russell ve Popper gibi düşünürler tarafından temsil edilen Siyasi pragmatizm toplumun halihazırdaki yapısını ve kapitalizmi eleştirmekle birlikte düşüncelerini söz konusu yapının oluşturduğu genel çerçeve içinde ifade eder ve siyaset alanındaki amacın insan kişiliğinin geliştirilmesiyle yaşam düzeyinin en yüksek noktaya çıkartılması olduğunu savunur. Örneğin siyaset felsefesinde aristokratik bir bireyciliğin savunuculuğunu yapan Russell hoşgörü cinsel özgürlük ve sağduyunun yanında olurken materyalizme bürokrasi ve savaşa şiddetle karşı çıkmıştır.

2. Dini ve var oluşçu yaklaşım insanlığın topyekün bir yıkıma doğru gittiğini savunurken zaman zaman dini ya da yarı dini değerleri zaman zaman da bireyin bizzat kendisini ön plana çıkartmıştır.

3. Lenin Gramsci Marcuse Lukacs gibi düşünürlerin temsil ettiği yaklaşım ise bireyin nihai bir özgürlük ve mutluluk haline ulaşabilmesi için kapitalizmin ve burjuva devletinin şiddet veya demokratik yollarla yıkılmasını öngörür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Siyaset Felsefesi Hakkında Bilinmeyenler

Siyaset Felsefesi Hakkında Bilinmeyenler konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: felsefede bilinmeyenler, siyaset hakkında bilinmeyenler, siyasette bilinmeyenler, bilinmeyenler siyaset, sıyaset hakkında bılınmeyenler, siyasi bilinmeyenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Parfüm Hakkında Bilinmeyenler elif Güzellik Önerileri 0 06-06-2011 03:10
Siyaset Felsefesi Nedir? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-04-2010 03:17
Siyaset Bilimi Bölümü Nedir? - Siyaset Bilimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:30
Akrepler Hakkında Bilinmeyenler Bkmlyz Hayvanlar Alemi Genel 1 27-09-2008 10:21
Kafein hakkında bilinmeyenler Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 15-05-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats