bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 04:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ünlü Türk Filozoflar Kimlerdir?

Ünlü Türk Filozoflar Kimlerdir?

Türk Filozoflarının isimleri
Türk Filozoflar kimlerdir
Ünlü Türk Filozofların sözleri


İbrahim Ethem Dirvana

İbrahim Ethem Dirvana ya da İbrahim Ethem Mesut Bey (d. 1864- ö. 29 Nisan 1959) filozof yazar ve Osmanlı Devleti'nin son yıllarında yüksek kademelerde görev yapmış bir devlet adamıdır.

İbrahim Ethem Bey 1864 yılında İstanbul'da doğdu. Gülhane askeri Rüşdiyesi ve Mekteb-i Mülkiye'yi bitirdikten sonra Paris'e gitti ve Sorbonne Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu.

Paris'te bulunduğu sırada Fransız filozofu René Descartes'ın Discourse de la Méthode (Metod Üzerine Konuşma) adında eserini Hüsn- i İdare- i Akl ve Taharr- i Hakikate Dair Usul Hakkında Nutuk adları altında 1895 yılında Türkçeye çevirdi. Bu kitap 2005 yılında tekrar latin alfabesiyle yayınlanmıştır.

İbrahim Edhem Bey Dec 1908 - May 1910 tarihleri arasında Beyrut Valiliği yaptı[5]. Ayrıca mütareke yıllarında (1918 yılındaki Mondros Ateşkes Antlaşması'yla 1923 yılındaki Cumhuriyet'in İlanı arasındaki dönem) 15 ay kadar bir süreyle Şura-yı Devlet (günümüzdeki Danıştay) başkanlığı yaptı (15 Haziran 1920-31 Temmuz 1920).

İbrahim Edhem Dirvana 29 Nisan 1959 tarihinde İstanbul'da vefat etti ve Küçüksu Mezarlığı'nda defnedildi.

Hüseyin Nihal Atsız


Hüseyin Nihal Atsız (d. 12 Ocak 1905 Kasımpaşa - ö. 11 Aralık 1975 İstanbul Türk yazar şair tarihçi ve ideologdur. Nejdet Sançar'ın ağabeyidir.Yağmur Atsız ve Buğra Atsız'ın babasıdır. Rıza Nur'un mânevî oğludur. Kendini Türkçü ve Turancı olarak tanımlar.

Atsız'ın babası Gümüşhane'nin Torul kazasının Midi köyünün Çiftçioğulları ailesinden Deniz Güverte Binbaşısı Mehmet Nail Bey annesi Trabzon'un Kadıoğulları ailesinden Deniz Yarbayı Osman Fevzi Bey'in kızı Fatma Zehra Hanım'dır.

Çiftçioğulları ailesinin tesbit edilen ceddi 19. asrın başlarında yaşadığı tahmin edilen Ahmed Ağa'dır. Ahmet Ağa'nın İsmail Süleyman Hüseyin ve Şakir adlı dört oğlu olmuştur. İsmail Ağa'nın çocukları Midi'den Yozgat'ın Akdağ Madeni kazasının Dayılı köyüne göçmüşlerdir. Şakir Ağa'nın evladı olup olmadığı bilinmemektedir.

Ahmet Ağa'nın üçüncü çocuğu olan Hüseyin Ağa (1832 - 1894) ise 1850-1852 şıralarında Deniz eri olarak Istanbul'a gelmiş okumayı ve yazmayı asker ocağında öğrenmiş askerliğinin nihayetinde de teskere bırakarak Donanma-yı Hümayun' da kalmış ve makina önyüzbaşlığına Çarkçı Kolağalığı'na terfi etmiştir.

Hüseyin Ağa'nın eşi Emine Hayriye Hanım'dır. İki çocukları olmuştur. Nevber Hanım ile Mehmet Nail Bey (1877- 1944). Mehmet Nail Bey de Osmanlı Donanması'na girmiş ve Deniz Kuvvetlerinde Deniz Güverte Binbaşılığı'ndan emekli olmuştur.

Mehmet Nail Bey'in ilk eşi 1903 yılında Yüzbaşı iken evlendiği Fatma Zehra Hanım (1884 - 1930)'dır. Fatma Zehra Hanım Deniz Yarbayı (Bahriye Kaymakamı) Osman Fevzi Bey ile Tevfika Hanım'ın kızıdır. Osman Fevzi Bey Trabzon'lu olup ailesi Kadıoğulları namı ile maruftur.

Mehmet Nail Bey'in ilk eşinden üç çocuğu olmuştur. 12 Ocak 1905'de Hüseyin Nihal (Atsız) 1 Mayıs 1910'da Ahmet Nejdet (Sançar) ve Aralık 1912'de Fatma Nezihe (Çiftçioğlu) dünyaya geldi.

1930 yılında ilk eşinin damar sertliğinden vefatı üzerine Mehmed Nail Bey 1931 yılında yeniden evlenmiştir. İkinci eşinin adı da Fatma Zehra'dır. İkinci eşinden 1932 yılında Necla (Çiftçioğlu) adlı bir kızı olan Mehmed Nail Bey ikinci eşiyle geçinememiş ve iki yıl sonra ayrılmıştır.


Beyaz Arif Akbaş

Beyaz Arif Akbaş (d.1979 İstanbul) Türk eleştirmen şair/yazar. 2005 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. İlk şiirini 1995 yılında yayımladı. 1998-2000 yılları arasında arkadaşlarıyla birlikte Şahdamar dergisini çıkardı. Çeşitli gazetelerde (Radikal Birgün Yenişafak Star) kitap eleştirileri yapmaktadır.1995 ile 2010 arasında yedi kitabı yayımlandı:

Kayıp Ülke Hakasya (Alaş Orda Yayınları 1995)
Sevgilim Sibirya (Calameo Yayıncılık 1997)
Trakya (Art Kitaplar 2008)
A Special Album of Davetname (Sanat Yazıları 2002)
Bir Ayşekadın Masalı Kadı Bedrettin (Edirne 2008)
Sagalassos: City of Fairies (Edirne 2010)
Aşk Defterleri (Yalnızgöz Yayınları 2010).
Şiir kitabı için bkz: Amerika Portland Devlet Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü (Portland State Center for Turkish Studies)

Ayrıca “Virgül”dergisinde de bir süre yazmıştır

Celal Yalınız

Celal Yalınız (ölüm 6 Haziran 1962) düşünür ve filozoftur. Sakallı Celal olarak bilinir; yazılı bir eser bırakmamış ama her biri birer eser olan insanlar bırakmıştır arkasında. Yakın arkadaşları arasında Yusuf Ziya Ortaç Ahmet Haşim "öğrencim" de dediği Nazım Hikmet Ordinaryüs Matematik Profesörü Ali Yar Haldun Taner ve Ali Sami Yen; çevresindekiler arasında Nurullah Ataç Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Kazım Taşkent gibi çeşitli isimler ile Melih Cevdet Anday Orhan Veli gibi pek çok şair ve yazar yer alır.

Bugün dilimizde yer etmiş kaynağını bilmeden kullandığımız pek çok deyiş de onundur. Birkaç Sakallı Celal deyişi örneği:

"Bir kızın tıraşlı bir erkeği güzel zannetmesi hazindir..."
"Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur."
"Bu ülkede ilgililer bilgisiz bilgililer de ilgisizdir."
"Türkiye'de aydın geçinenler Doğu'ya doğru seyreden bir geminin güvertesinde Batı yönünde koşturarak Batılılaştıklarını sanırlar."
"Evinde yapılan arama esnasında polis duvarda duran Karl Marx portresini sorunca "Rahmetli Babam" diye cevaplamıştır".'
"Meşrutiyeti getirdik olmadı cumhuriyeti kurduk olmadı. Biraz ciddiyete ne dersiniz?"
Sakallı Celal'den günümüze kalan ne kadar bilgi belge ve tanıklık varsa a'dan z'ye bulunabilecek " tek kaynak " ; gazeteci - yazar Orhan Karaveli tarafından yazılmış olan " Sakallı Celal - Bir 'Bilinmeyen Ünlü'nün Yaşam Öyküsü " adlı belgesel - ve harika fotoğraflarla bezeli - 230 sayfalık değerli kitaptır.( Pergamon 1.baskı Mayıs 2004 4.baskı Haziran 2004 )
Galatasarayı Sultanisi'nden öğrencisi ve hayranı olduğu Tevfik Fikret'in " Hak bellediğin bir yola yalnız ( yalınız ? ) gideceksin " dizesinde ifade edilen prensibe ne pahasına olursa olsun hayatı boyunca sadık kalmıştır.


Nermi Uygur

Prof. Dr. Nermi Uygur (d. 15 Ocak 1925 İstanbul - ö. 21 Şubat 2005 İstanbul) felsefe profesörü yazar.

Galatasaray Lisesi'nin Latince Bölümü'nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Felsefe Bölümü'nden ve Köln Üniversitesi'nden mezun olan Profesör Nermi Uygur 1950 yılının Ocak ayında İstanbul Üniversitesi'nde asistan olarak göreve başladı. 1952'de Kültür Bilimlerinin Varlık Yapısı teziyle doktor oldu. Almanya Fransa Belçika'ya görevli olarak gönderilerek bisikletle dolaştığı bu ülkelerde fenomenoloji üzerine araştırmalar yaptı. Türkiye'ye dönüşte ‘Husserl'de Başkasının Ben'i' teziyle doçent oldu.

‘Filozof denemeci gibi çalışırsa başarıya ulaşır' düşüncesiyle edebiyata yöneldi. 1962'de ‘Dilin Gücü'yle başlayıp dünyayı felsefeyi kültürü sorgulama serüvenini denemeler şeklinde kitaplaşırdı. 1960'lardan itibaren yazıları yurt dışında yayımlanarak tanınmaya başladı. 1966'da bursla Almanya 1970'te Fransa ve İngiltere üniversitelerinde çalıştı. 1979 - 1981 arasında Almanya'da Wuppertal Üniversitesi'ne konuk profesörlük yaptı. Almanya'nın Wuppertal Üniversitesi'nde Mantık Dil Sanat Kültür Felsefesi ağırlıklı dersler verdi.

1992 yılındaki emekliliğinin ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Felsefe tarihi dersleri vermeye başladı. 2002 yılında YÖK tarafından yeniden üniversiteyle ilişiği kesildi.

PEN (Dünya Yazarlar Birliği) Türk Dil Kurumu ve Türk Fizik Derneği'nin üyeliklerinde de bulunmuş olan Nermi Uygur Dağcılık Kulübünün ilk üyelerinden olup felsefede denemeci anlayışın öncüsü sayılmaktaydı.

Nermi Uygur'un Türkçe dışında Almanca İngilizce ve Fransızca yapıtları da bulunmaktadır.

Vikipedi özgür ansiklopedi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ünlü Türk Filozoflar Kimlerdir?

Ünlü Türk Filozoflar Kimlerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk filozoflar, türk filozofları kimlerdir, türk felsefeciler, günümüz filozofları kimlerdir, türk filozoflar kimlerdir, yaşayan türk filozoflar, günümüz filozofları, günümüz türk filozofları, ünlü türk felsefeciler, ilk türk filozof kimdir, türk filozofların isimleri, turk filozoflar, turk filozoflari, ünlü türk felsefecileri, günümüzde yaşayan filozoflar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 08-03-2017 04:26
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Kimlerdir? elif Tarih 13 01-01-2017 12:58
Ünlü Türk Düşünürleri Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:38
Ünlü Müslüman Bilim Adamları Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:01
Tarihe yön veren Türk kadınları kimlerdir? Я Dünyayı Değiştiren Kadınlar 0 13-08-2010 02:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats