bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-06-2011, 05:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Su olmasaydı hayatta neler olurdu?

Su olmasaydı hayatta neler olurdu?

Yeryüzünde en bol bulunan Maddelerden biridir ve yaşamın temelidir. Eğer su olmasaydı yaşam da olmazdı. Denizler ve Okyanuslar yeryüzünün yaklaşık onda yedisini kapla; toprakta atmosferde ve bütün canlı varlıklarda su vardır. İnsan vücudunun yaklaşık üçte ikisi Sudan Oluşu; ayrıca yiyeceklerin özelliklede sebze ve meyvelerin büyük bir bölümü de sudur.

Güneşinısısı deniz suyunun yüzeyinde buharlaşmaya neden olur ve su buharlaşıp öbür mineraller kalır ve bu mineraller altaki suya karışır. Denizlerin buralara dökülen ırmaklardan çok daha tuzlu olmasının sebebi budur.

içme sularının kolayca içilebilmesi için de suyun belirli ölçülerde çözünmüş gaz ve mineralleri içeriyor olması gerekir.

Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Güneş ısısı suyu buharlaştırır; buharlaşan su damlacıklardan oluşan bulutlar halinde atmosferde kümelenir. Bu kütleler yeterli bir büyüklüğe ulaşınca yağmur dolu ya da kar halinde yeryüzüne iner ve yaşamın sürmesini sağlar. Buna yağış denir; suyun toprağa işlemesi de bu süreçte olur. Bitkiler suyu topraktan soğurur ve bunun belirli bir bölümünü terleme denen bir süreç sonucunda tekrar atmosferde bırakır. Buharlaşma yağış ve terleme su çevrimini oluşturur.

Yağan yağmur ve akan sular yeryüzünü zaman içinde değişikliğe uğratır. Dev barajların yardımıyla suyun bir bölümü denize dökülmeden önce tutulabilir. Bu yapay depolarda toplanan sudan yararlanılarak elektrik üretimi için kullanılan su Türibinleri Çalıştırılabilir kasaba ve kentlerin su gereksinimi karşılanabilir.

İNSAN suyun varlığına o kadar alışmıştır ki su olmasaydı ne olurdu pek düşünmez. Oysa su Dünya’nın yaşam sürülebilen bir yer olmasının temel şartıdır. Yaşam için gerekli olan dengeler su sayesinde devamlılığını korur.


Yeryüzünün dörtte üçü suyla kaplıdır. Suyun önemli bir bölümü de gökyüzündedir; bulutların her birinde milyonlarca ton su bulunabilmektedir. Bunların bir kısmı zaman zaman yağış halinde yere iner. Şu an solumakta olduğunuz havanın içinde de belirli miktarda su buharı vardır.

Tüm bunların yanı sıra insan vücudunun yaklaşık %75'i sudur. (Bu oran kişiye vücut bileşimine yaşa cinsiyete ve diğer bazı faktörlere göre değişebilmektedir.) Bütün vücut dokuları su içerir. Örneğin kanın %83'ü ve çok sert görünmelerine rağmen kemiklerin %22'si sudur. Hayvan ve bitkilerde ise su %90 gibi yüksek bir oranda bulunabilmektedir. Kısacası susuz bir hayatın var olabilmesi mümkün değildir.

Sudaki eşsiz fiziksel ve kimyasal özellikler

TÜM sıvılar ısıları azaldıkça hacimlerini kaybederler. Bu durumda yoğunlukları artar ve soğuk olan kısımlar ağırlaşır. Bu nedenledir ki sıvı maddelerin katı halleri sıvı hallerine göre daha ağırdır. Bu kurala tek uymayan sıvı sudur. Su ısısı düşüp hacim kaybedince diğer sıvılardan farklı olarak genleşmeye başlar. Donduğunda daha da genleşir. Bu yüzden suyun katı hali sıvı halinden daha hafiftir. Fizik kurallarına göre buzun suyun dibine batması gerekirken su üstünde yüzmesinin sebebi budur. Suyun bu özelliği Dünya’daki yaşam açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer suyun bu özelliği olmasaydı Dünya üzerindeki suyun büyük bölümü tamamen donacak göllerde ve denizlerde yaşam kalmayacaktı. Suyun bu mucizevi özelliği Dünya üzerindeki canlı yaşamının sürekliliğinde önemli bir rol oynamaktadır.

Isı kaybı olduğunda suyun yoğunluğu diğer sıvılarda olduğu gibi artsaydı ne olurdu?

BU SORUYU şöyle de sorabiliriz: Buz suyun dibine batsaydı ne olurdu? Bu durumda okyanuslar denizler ve göllerde donma üstten değil alttan başlayacaktı. Yüzeyde soğuğu kesen bir buz tabakası da olmayacağı için alttan başlayan donma yukarı doğru devam edecekti. Bunun sonucunda okyanusların denizlerin akarsu ve göllerin büyük bölümü dev birer buz kütlesi haline geleceklerdi. Hiç şüphesiz bu da sularda hiçbir canlının yaşayamamasına yol açacaktı. Bu durum kara canlılarının varlığını da olumsuz etkileyecek Dünya ölü bir gezegen haline gelecekti.

Suyun bir başka önemli özelliği ise “gizli ısısı” ve “termal kapasitesi”dir. Buz eridiğinde ya da su buharlaştığında etraftan ısı çekilir. Bunun tersi gerçekleştiğinde ise dışarıya ısı verilir. Bu gizli ısı olarak bilinir. Bütün sıvılar bir gizli ısıya sahiptirler. Suyun gizli ısısı olağanüstü yüksektir. Bunun yanı sıra suyun ısısını bir derece artırmak için gereken ısı miktarı yani termal kapasitesi de diğer sıvılarınkinden çok daha yüksektir. Suyun termal kapasitesi ile gizli ısısının yüksek değerlerde olması denizlerin karalara göre daha geç ısınıp daha geç soğumalarına yol açar. Bu da kara üzerindeki ısı farklılıklarının yaşanabilir oranda seyretmesine neden olmaktadır.

Suyun bir diğer özelliği olan “termal iletkenliği” sayesinde ise penguen fok gibi kutup hayvanları denizin üzerindeki buzları delip aşağıdaki suya ulaşabilmektedirler. Termal iletkenlik ısıyı iletebilme gücüdür. Suyun termal iletkenlik gücü diğer sıvılardan en az dört kat daha yüksektir. Buzun ve karın termal iletkenlikleri ise düşüktür. Bu şu demektir: Hava -50°C bile olsa buz altındaki su tabakasına soğuğu çok az iletir. Bunun sonucunda denizin üstündeki buz tabakası 1-2 metreyi geçmez. Böylece kutup hayvanları yüzeydeki buz tabakasını kolayca kırabilirler.

Suyun tüm bu özellikleri sayesinde yaz ile kış veya gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkları hep canlıların yaşamlarını devam ettirebilecekleri sınırda kalmaktadır.

Dünya üzerindeki su miktarı daha az olsaydı ne olurdu?

GECE ile gündüz sıcaklıkları arasındaki fark aşırı derecede artarak karaların büyük kısmı çöle döner yaşam imkansız hale gelir ya da en azından çok zorlaşırdı.

Vücut için en gerekli besin öğesi

SU aynı zamanda vücudumuzdaki birçok işlevin yerine getirilmesi için de olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Hücre içinde ve dışında vücutta gerçekleşen tüm fonksiyonlarda suya ihtiyaç vardır. Hücrelerde oksijen ve besin öğelerinin taşınması gerek duyulmayan unsurların vücuttan atılması su ile mümkün olabilmektedir. Su aynı zamanda eklemlere ve organlar ile dokuların korunmasına destek sağlar.
Vücut fonksiyonlarının düzenli olabilmesi için vücuda sürekli su takviyesinde bulunmak gerekir. 0.5-1 kilogramlık su kaybı hemen susama hissini oluşturur. Susama hissi Rabbimizin insanlara verdiği çok önemli bir nimettir. Nitekim vücuttaki sıvı miktarının azalması hayati risk oluşturmaktadır. Bizler bu uyarının yaşamsal öneminin farkına bile varmadan belki sırf susama hissimizi gidermek için su içerken vücudumuz ihtiyaç duyduğu besine ulaşmaktadır.

İnsanlar vücutlarındaki proteinlerin yarısını ya da karbonhidratların tamamını yitirseler bile hayatlarına devam edebilirler. Ama % 10'luk bir su kaybı vücutta büyük aksaklıklara % 20'lik su kaybı ise ölüme yol açmaktadır.
Suyun sahip olduğu tüm özellikler bu sıvının canlılık için özel olarak yaratılmış olduğunu göstermektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-11-2013, 06:24   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Harika bir site


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Su olmasaydı hayatta neler olurdu?

Su olmasaydı hayatta neler olurdu? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hayatımızda su olmasaydı ne olurdu, hayatımızda su olmasaydı neler olurdu, su olmasaydı hayatımızda neler olurdu, su olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu, hayatimizda su olmasaydi ne olurdu, su hayatımızda olmasaydı neler olurdu, hayatta su olmasaydı ne olurdu, hayatımızda su olmasa ne olurdu, su olmasaydı neler olurdu şiir, su olmasaydı neler olurdu kısa, hayvanlar olmasaydı hayatımızda neler değişirdi, hayatımızda su olmasaydı, su olmasaydı hayatta neler olurdu, hayatımızda su olmasa neler olurdu, su olmasaydı neler olurdu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kesir Olmasaydı Ne Olurdu? elif İlköğretim 0 10-06-2011 02:41
Ve Keşkeler Olmasaydı Seninle daywest Şiir 3 03-08-2010 09:55
internet olmasaydı şu an ne yapıyo olucaktın? dseda14 Anketler 23 19-05-2010 04:59
Butun insanlar dunyayi terk etseler neler olurdu mormavi Karışık Resimler & Fotoğraflar 0 25-06-2009 05:47
Ay Olmasaydı bayrak_007 Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-01-2009 01:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats