bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 12:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paragraf Bilgisi Nedir?

Paragraf Bilgisi Nedir?

Paragraf Anlam Yapısı ve Bölümleri
Paragraf Konu Anlatımı ve Örnek Çözümler
Paragraf Bilgisi Soru ve Cevapları

Paragraf Konu Anlatımı [/B]
Paragraf herhangi bir yazının bir satırbaşından öteki satırbaşına kadar olan bölümüne denir.
Paragraf bir olayın bir durumun bir duygunun sadece bir yönünü ele alır. Paragraf uzun bir yazıya yapı olarak benzer. Paragrafta da uzun yazılarda olduğu gibi giriş gelişme sonuç bölümleri vardır.
Her paragrafta bir düşünce savunulur. Paragrafı oluşturan cümlelerin anlam ve yapı yönünden bir uyum içerisinde olması gerekir.

A)Paragrafın Anlam Yönü

1)Paragrafın Konusu:

Her paragrafta yazar bir şeylerden söz ederek okura mesaj ulaştırmak ister.Paragrafta üzerinde durulanhakkında söz söylenen düşünceolay ya da duruma �konu� denir.
Bir paragrafı çözümlerken yapılacak ilk iş konuyu doğru olarak saptamaktır.Konusu bilinmeyen paragrafın anlaşılması güçtür.
Konuyu bulmak için �Parçada neden söz ediliyor?� �Üzerinde durulan nedir?� �Hakkında söz söylenen nedir?� sorularını paragrafa yöneltiriz aldığımız cevap bize paragrafın konusunu verir.

NOT: Konunun belirlenmesi ana düşüncenin belirlenmesi için ilk aşamadır.Konugenellikle paragrafın ilk cümlesinde yer alır.Kimi zaman da ikinci cümlede yer alır.

ÖRNEK: Sabun köpüklerinde gökkuşağının renklerini lapa lapa yağan karda uçuşan serçeleri görebildiğimiz için Tanrı�ya şükredelim. Eğer bize verilen nimetleri ve bütün güzellikleri göremeyecek kadar kör isek utanalım. Elimizdeki nimetleri sayalım. Ufak tefek çabalarla ortadan kaldırılabilecek sıkıntıları değil.

Şimdi bu paragrafı dikkatlice okuyup anladıktan sonra paragrafa şu soruyu soralım: �Parçada neden söz ediliyor?� Bu sorunun cevabı �Mutlu olabilmek için hayatın kötü yönlerini değil güzel yönlerini görmeye çalışmak gerekir� cevabını alıyoruz.

Örnek: Herkes mesleğinde ve hayatında birçok karanlık yoldan geçmeye mecburdur. Ancak bu yolları elinde bir ışık olmadan geçmeye çalışmaktansa başkalarının tecrübe meşalelerinden faydalanarak yürümek daha kolay ve karlı değil midir?

Bu parçada aşağıdakilerin hangisinden bahsedilmektedir?

A) Gelecekte başarılı olmak için genç yaşta bir mesleğe atılmak gerekir.
B) Hayat uzun ve zor bir yoldur.
C) Hayatı daha kolay bir hale getirmek için başkalarının tecrübelerinden yararlanmak gerekir
D) Herkes mesleğinde ve hayatında birçok karanlık yoldan geçer.

Çözüm: Paragrafın bütününü dikkatlice okuduktan sonra �paragrafta neden söz ediliyor?� sorusunu paragrafa yönelttiğimizde �hayatı kolay bir hale getirmek için başkalarının tecrübelerinden yararlanmak gerekir .� cevabını alırız. Cevap: C

2)Paragrafın Başlığı:

Bir paragrafın başlığı konu ve ana düşünceyle doğrudan ilgilidir. Başlıkkonu ve ana düşüncenin bir çeşit özetidir.Başlık paragrafın tamamını kapsar.
Paragrafın başlığını bulurken paragraf okunduktan sonra ilk ve son cümle tekrar okunmalıdır.Bu cümleler genellikle konuyu ve ana düşünceyi verir.Başlık ana düşünceyle özellikle de konuyla ilgilidir.

ÖRNEK:

Sözü uzatmak büyütmek dallandırmak gereksiz kelimelerle doldurmak yoktur onda. Ne diyecekse en açık en doğru biçimde söyler. Ama bu sözler bir araya geldi mi bir derinlik bir anlam çoğalması üzerinde uzun uzun durmak incelemek düşünmek gerekliliği yaratır.

Bu paragrafın ana düşüncesi �Söyleyeceği sözü uzatmadan açıkça söylemek .� olduğuna göre başlık da düşüncenin özeti olan �özlü anlatım� olmalıdır.

Örnek:

Para gerçek zenginlik değildir. O sadece ihtiyaçların giderilmesine vasıta olduğu için değerlidir. Bir çölün ortasında hararetten yanan bir insan için birkaç damla soğuk su bir torba altından çok daha değerlidir.

Bu paragrafın başlığı aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A) Gerçek Zenginlik
B) Çöl ve Su
C) Soğuk Su
D) İhtiyaçların Giderilmesi

Çözüm: Paragrafın ana düşüncesi �Para gerçek zenginlik değildir.� Bu ana düşünceyi kapsayan başlık �Gerçek Zenginlik� olmalıdır. Cevap: A

3)Paragrafın Ana Düşüncesi:

Yazarken veya konuşurken karşımızdakine bir şeyler aktarmak isteriz. İster bir olay aktaralım isterse bir konudaki düşüncemizi aktaralımbunların hepsini bir amaç için ortaya koyarız.Bu amacaaktarmak istenilen bu mesaja �ana düşünce� denir.
� Bu parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir? Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?� sorularına cevap verir.
Ana düşünce paragrafın başında ortasında sonunda olabileceği gibi paragrafın geneline sindirilmiş de olabilir.

ÖRNEK: �Kışın beyaz güzelliğinin de yazın sıcak ve nemli günlerinin de zevkine var. Her mevsim her gün her an gelir geçer ve hiçbiri asla birbirinin aynı ya da tekrarı değildir. Kış soğuğunun ortasında yazı yazın bunaltıcı sıcağında kışı özlemek yerine her mevsimi kendi güzelliğiyle kabul et.�

Parçada her mevsimin her anın kendine göre bir güzelliğinin olduğu bir mevsimi yaşarken bir başka mevsimin hayalini kurarak yaşamamak ve içinde bulunduğumuz mevsimin tadını çıkararak yaşamak gerektiği anlatılıyor. Öyleyse bu paragrafın ana düşüncesi: � Hayatın her mevsiminin tadını çıkarmak gerekir.� olmalıdır.

4)Paragrafın Yardımcı Düşünceleri:

Ana düşünceyi inandırıcı bir duruma getirmekdesteklemek amacıyla çeşitli düşünceleregörüşlere de yer verilirbunlara �yardımcı düşünce� denir.
Bir paragrafta ana düşünce bir tane iken yardımcı düşünce sayısı birden fazla olabilir.Yardımcı düşünceler ana düşünceyle bağlantıları ölçüsünde önem kazanır.
Yardımcı düşünceyle ilgili sorular çoğu zaman �olumsuz� biçimdedir.

�����. hangisine değinilmemiştir?�
�����. hangisi çıkarılamaz?�
�����. hangisi söylenemez?�
�����.. hangisine yer verilmez?�
�����.. hangisi yoktur?�
�����.. hangisine ulaşılamaz?�

biçimdeki olumsuz sorular yardımcı düşünceleri sorar. Seçeneklerin dördünde söz edilenler parçada bulunmalıdır.Bu yüzden bu tip olumsuz sorularda paragraflar dikkatlice okunmalıyardımcı düşünceler iyi belirlenmelidir.

Örnek: Hislerimizi etkileyen yüz ifadeleri üzerinde yapılan çalışmalar iyi durumdayken bile pek fazla gülmediğimizi ortaya çıkarmıştır. Oysa gülümseme ve gülme biyolojik süreci etkileyerek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Onlar beynimize giden kan ve oksijen miktarını sinir taşıyıcılarının uyarı düzeyini artırır.

Bu parçadan aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Yapılan araştırmalar pek fazla gülmediğimiz ortaya çıkarmıştır.
B) Gülümseme kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.
C) Gülümseme insan biyolojisini etkiler.
D) Sağlıklı insanlarda beyne giden kan ve oksijen miktarı daha fazladır.

Çözüm: Parçada A B C seçeneklerinde verilenlere ulaşılabilir. Parçada beyne giden kan ve oksijen miktarının artması sağlıklı olmaya değil gülümsemeye bağlanmıştır; bu yüzden D seçeneğinde verilen yargıya ulaşılamaz.Cevap: D


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paragraf Bilgisi Nedir?

Paragraf Bilgisi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paragraf bilgisi nedir, paragraf bilgisi, parağraf bilgisi nedir, parafgaf bilgisi nedir, paragrafta bilgisi, paragraf bılgısı, paragrafta tekrar ne demek, paragraf bilgisi uzun, paragraf bilgisi neder, cümle bilgisi ve paragraf bilgisi nedir, paragraf nedir uzun bilgi, paragraf nedir paragraf hakkında bilgi, paragta bilgisi, parağraf bilgisi hakkında bilgi, paragraf bilgisi arastir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Harita Bilgisi Nedir?-Harita Çeşitleri elif Coğrafya 0 03-02-2011 04:57
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:28
Cümle Bilgisi Nedir?-Cümle Bilgisi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:17
Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Nedir? - Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:26
Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats