bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 01:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ünlü Simyacılar Kimlerdir?

Ünlü Simyacılar Kimlerdir?

Ünlü Simyacılar
Ünlü Simyacıların isimleri
Ünlü Simyacılar kimlerdir?Isaac Newton

Isaac Newton (Gregoryen takvimi d. 4 Ocak 1643 � ö. 31 Mart 1727)(Jülyen takvimi için: 25 Aralık 1642-20 Mart 1726) İngiliz fizikçi matematikçi astronom mucit filozof. En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.

Başlıca eserleri
Method
De Motu Corporum in Gyrum (1684)
Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)
Opticks (1704)
Arithmetica Universalis (1707)
The System of the World Optical Lectures The Chronology of Ancient Kingdoms (Amended) and De mundi systemate (published posthumously in 1728)
An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)

Robert Boyle

25 Ocak 1627 yılında dünyaya gelmiş 1691 yılı 30 Aralık günü hayata gözlerini yummuştur. İrlandalı doğa filozofu kimyager fizikçi kâşif ve bir bilimadamıydı. En çok matematik ve fen alanında yaptığı çalışmalarla hatırlanmaktadır. Araştırmalarının ve de kişisel düşüncelerinin açık bir şekilde simyacılıkla bağlantısı olsa da genellikle ilk modern kimyager olarak görülür ve simyanın çöküşe geçmesine neden olan kişi olarak tanınır. Çalışmalarının arasından en ünlüsü The Sceptical Chymist (Kuşkucu Kimyager) kimya alanında bir dönüm noktası olarak görülür.


Paracelsus

1493 yılında dünyaya gelmiş dönemin en önemli simyaacılarından birisidir. Maceralı bir hayat yaşadıktan sonra 1541 yılında hayata gözlerini yuman Paracelsus kariyerine önce doktor olarak başlamış birçok maceradan sonra şifacılığı ile ün kazanmıştır. Doktor olmasına rağmen simyanın tıptan ayrılamayacağını söylemiş ve doğa ve insan üzerine çalışmıştır. Macrocosmos ve microcosmos üzerine düşünce sistemini kuran Paracelsus tuz kükürt cıva ile ruh can beden ilişkisini de savunmuştur. Ezoterik düşüncenin ifadelerini iyi bir biçimde ortaya koyan Paracelsus Rose-Croix örgütünü de büyük ölçüde etkilemiştir. On yedinci yüzyılda simya ile ilgili çalışmaların büyük bölümü Rose-Croix tarafından yapılmıştır. İngiltere'de de Robert Fludd bu düşünceyi sistematize etmiştir. On yedinci yüzyıl sonundan itibaren ise okült bilimlere olan ilgi yavaş yavaş azalmış materyalizm ön plana geçmiştir. Eski öğretiyi savunan örgütlerin varlığını sürdürmesine rağmen simya artık popülerliğini yitirmiştir. Günümüzde simya artık mistik/ezoterik anlamı ile sürmektedir. Ezoterik düşünceler çağlara göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir simya da bunun özel bir türüdür. Zamanın doldurmuş ancak ezoterik içeriği ve sembolizmi ile yaşayan tarihçilerin ilgisini çeken bir düşüncedir.

Nicholas Flamel

Nicolas Flamel 15. yüzyılda yaşamış Fransız simyacı. Simyacıların iki büyük düşü olan ölümsüzlüğü ve felsefe taşı'nı bulduğu iddia edilir. Abraham adlı bir Yahudiden aldığı gizemli bir kitaptan bilgilerini elde ettiği söylenir. Harry Potter'dan ünlü manga/anime serisi fullmetal alchemist'e kadar pek çok eserde göndermeler yapılan Flamel'den Brown'un eserlerinde de "Sion Tarikatı'nın 8. Büyük Üstadı" olarak geçer.1410 yılında pariste ölmüştür.felsefe taşını yapan ilk kişidir.


Edgar Cayce

1877'de Kentucky'de doğan 1945'de Virginia Beach'de hayata gözlerini yuman Edgar Cayce hipnoz ile uyutularak trans halindeyken yaptığı ve kayda alınan "okumalar"la tanınmıştır. Transta iken yaptığı teşhislerde kimi değişik vakaların tedavisi için gerekli ilaçların nerede bulunabileceğini tarif etmiş ayrıca astroloji reankarnasyon ve Atlantis ile ilgili kehanetlerde bulunmuştur.


Arnaldus de Villa Nova

( 1235 Valencia�1313) Katalonyalı bir aileden geldiği düşünülen simyacı gök bilimci ve fizikçidir. Bu bilim dallarının yanında kimya tıp ve Arap felsefesi de okumuştur. Bir süre Aragon'da yaşadıktan sonra Paris'e gitti ve orada yaşamaya başladı. Savunduğu tezler nedeniyle kilisenin şiddetli baskısına maruz kaldıbunun diğer ve bulunduğu yerden kaçmak zorunda kaldı Sicilya'ya sığındı. 1313 yılında Papa V. Clement'in durumunu duyması üzerine Papa tarafından Avignon'a davet edildi. Ancak gidiş yolunda hastalanarak yaşamını yitirdi.


Cabir bin Hayyan (Abu Abdullah Cabir ibn Hayyan)

Abbasi döneminde yaşamış ve İslam bilimi'nin temelini atan efsanevî Türk asıllı âlimdir. Orta Çağ Avrupası'nın Simya alanına büyük ölçüde etki etmiş ve Kimya'nın da esasını oluşturmuştur. Günümüz dünyasında atomla ilgili ilk çalışmaların ingiliz fizikçi John Dalton (1766-1844) tarafından yapıldıgı uranyumun çekirdeğinin parçalanabileceği fikrinin de Alman kimyacı Otto Hahn (1779-1868) tarafından ortaya atıldıgı fikri yaygındır.Halbuki onlardan 1000 yıl önce yaşamış ve dönemin en büyük ilim merkezlerinden Harran Üniversitesi'nde rektörlük yapmış olan Câbir bin Hayyân maddelerin atomik yapısını gösteren tespitler yaparak tepkimelerde belirli kütlelerin belirli kütlelerle reaksiyona girdiğini söylemiştir. Atom hakkında ancak asırlar sonra anlaşılabilecek şu sözleri söylemiştir: "Maddenin en küçük parçası olan "el-cüz'ü la yetecezza" da yoğun bir enerji vardır. Yunan bilginlerinin söylediği gibi bunun parçalanamayacağı söylenemez. Atom parçalanabilir. Parçalanınca da öyle büyük bir güç oluşur ki bir anda Bağdat'ın altını üstüne getirebilir. Bu Allahü Teala'ın kudret nişanıdır." Böylelikle görülmektedir ki HayyanDalton ve Hahn'dan yüzyıllar önce bu buluşları gerçekleştirmiştir.


El-Razi

Tam adı Ebu Bekir Muhammed ibn Zekeriye el-Razi Arapça: أبو بكر محمد بن زكريا الرازي Abū Bakr Muhammad ibn Zakarīya al-Rāzi; Farsça: زكريای رازی Zakarīya-ye Rāzi; Latince: Rhazesa ya da Rasis; d. 865 Rey - ö. 925) Fars simyacı kimyager hekim filozoftur.

Eserleri
el-Hâvi (20 cilt) 907 (Latince başta olmak üzere 11 dile çevrilmiştir. Döneminin tıp alanındaki en ayrıntılı ve bilgi içeren ders kitabıdır.)
Kitabul-Mansur 920

Thomas Norton

Thomas Norton (d.1433 -ö.1513) İngiliz şair ve simyacıdır. 300 mısradan oluşan Simya'nın Ordinali (Ordinall of Alchemy) (1477) isimli simya esinli şiir kitabı ile tanınır. Jonathan Hughes'un Arthuryen Mitler ve Simya isimli kitabına göre Norton Colne-Wiltshire'da dünyaya gelmiş 1450'lerde bir simyacı olmuştu ve IV.Edward İngiltere'sinde yaşayan bir saray mensubu idi.


Diğer ünlü simyacılar

Denis Zachaire
John Dee
Albert de Bollstaedt
Paulo Coelho
Henrig Brand


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ünlü Simyacılar Kimlerdir?

Ünlü Simyacılar Kimlerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ünlü simyacılar kimlerdir, ünlü simyacılar, ünlü simyacilar kimlerdir, simyacılar kimlerdir, ünlü simyacılar kimdir, müslüman simyacılar kimlerdir, unlu simyacilar kimler, unlu simyacilar kimlerdir isimleri, ünlü müslüman simyacılar, simyacılar kimdir, türk simyacılar isimleri, simyacilar kimler, unlu simyacilar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ünlü Türk Filozoflar Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:52
Ünlü Türk Düşünürleri Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:38
Ünlü Müslüman Bilim Adamları Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:01
Mayalar Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:09
Astekler Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats