bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 01:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deterjanın etkileri nelerdir?

Deterjanın etkileri nelerdir?

deterjanın etkileri
deterjanın çevreye etkileri
Deterjanın Ekolojiye Etkileri


Türkiye'de gittikçe artan bir şekilde üretilip tüketilen deterjanların sularda yarattığı kirlenme suların canlılar aleminde ortaya çıkardığı olumsuz değişmelerle kendisini indirekt de olsa hissettirecek boyutlara ulaşmış bulunmaktadır. Son yıllarda özellikle Marmara Denizi'nde gözlenen "kırmızı su (Red - tide)" olaylarında rol oynayan aşırı plankton üremelerinde Marmara Denizi'ne akıtılan diğer artıklar yanında sentetik deterjanlar da önemli oranda sorumluluk taşımaktadırlar. Deterjanların ötröfikasyon yaratan bu özellikleri çerçevesinde Marmara Denizi'ndeki yapılan çalışmalar sırasında gözlemlenen red - tide olayları üzerinde durmak gereklidir.
Özellikle 1979' dan beri Marmara Denizi'nin yer yer bandlar halinde veya oldukça geniş alanlarda kırmızı renge boyandığı görülmektedir.

Böyle suların mikroskopik incelenmesi bile bu renkliğin nedenini ortaya çıkarmaya yetmektedir.
Su içinde belirli bazı mikroorganizmaların kütlesel çoğalışları...
Kırmızı renkli tek hücreli canlıların bazı belli şartlar altında periyodik olarak litrede bir kaç milyon adede varabilecek kadar üremeleri.

Su yüzeyinin oldukça geniş alanlarını kapsayacak şekilde bu tip mikroorganizmaların ortaya çıkmalarına deniz biliminde "Red - tide" adı verilmektedir.
Bir denizde mikroorganizmaların bu denli üreyebilmeleri her şeyden önce hücre yapı taşları olan besleyici tuzların yeterli miktarlarda ortamda bulunmasını zorunlu kılar.

Marmara' da red -tide oluşumunu yaratan etkenler kesinlikle bilinmemekte ise de bu olayın daha çok yoğun yerleşim bölgelerinde izlenmesi evsel atıklar ile bazı organik kökenli endüstri artıklarının kirletici etkilerini düşündürmektedir.

Red- tide olaylarının hiç bir zaman açık denizlerde görülmemesi yalnız körfezlerde ve özellikle besin maddelerince zengin kıyılarda görülmesi bu düşünceyi desteklemektedir.
Deterjanın bileşiminde bulunan kimyasal maddeler bu besinlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar.
Mikroorganizmaların yoğun olarak ortaya çıkışı denizin doğal dengesini etkilemektedir. Bunlar suda çözünmüş oksijeni kullanarak oksijence fakir bir ortam yaratmaktadırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta red - water olaylarının hemen hemen her zaman büyük miktarlara varan balık ölümleriyle sonuçlanmalarıdır. En azından red - water görülen bölgeleri balıklar hızla terketmektedirler.

Burada planktonların aşırı çoğalarak red - tide olayını oluşturmalarının tek nedeninin denizin besinle aşırı yüklenmesi olmadığını ; temperatürün gece ve gündüz uzunluğunun ve diğer mevsim şartlarının olayı etkilediğini de bu konuda yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara bakarak kabul etmemiz gerekir.

Bu şekilde deterjanların köpük oluşumunu ve yan etkileri ötröfikasyon ve etkileri direkt toksik etkileri başlıkları altında toplayabileceğimiz çevre kirletici özelliklerine bu yılda Marmara Denizi'nde belirgin bir şekilde görülmeye başlanan red - tide olaylarını eklemiş bulunuyoruz.

Türkiye'de kullanılan ve özellikle Marmara çevresi başına yılda 5 kilograma varan tüketimleriyle deterjanlar içerdikleri ABS fosfat ve diğer beyazlatıcı kir parçalayıcı maddeler nedeniyle kanalizasyon şebekeleri tarafından akıtıldıkları deniz veya iç sularda ; sızdırmalı foseptikler yolu ile yeraltı suyu depolarında olumsuz etkiler yaratmaktadırlar.

Bu maddelerin alıcı ortamda ayrıştırılması son derece sınırlıdır. Ortaya çıkan problemlerden birincisi ABS ve kısmen de LAS'ın canlı organizmalar üzerindeki toksik etkileri ikincisi de ötröfikasyondur.
Her iki etkide de aşağıda görülen olaylar zinciri oluşmaktadır :

1 - Ortamdaki can tür adedi azalmakta ve biota'da belirgin değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

2 - Özellikle ötröfikasyon sonucu ABS'ye dayanıklı bitkisel ve hayvansal türlerin biyomass'ı (birim kütleye düşen canlı ağırlığı) büyük bir artış göstermektedir.

3 - Suyun bulanıklığı gerek planktondaki artış gerekse bunların oluşturduğu organik maddelerdeki artış nedeniyle artmaktadır.

4 - Sedimentasyon hızla artmakta ve su kütlesinin miktarı azalmaktadır. (Göl ve barajlarda)

5 - Anoksik ortam şartları H2S oluşumu ortaya çıkmaktadır. Bunların sonucunda ise içme sularına kaynaklık eden böyle bir sudan alınacak suyun

- Arıtma işlemleri güçlenmekte şebekeye verilen suyun tad ve kokusu kötüleşmektedir.
- Bu sular insan sağlığı için tehlike yaratabilmektedirler.
- Suyun temizleme yeteneği kısıtlanmaktadır.

Bugün için başta Haliç İzmit Körfezi gibi bölgeler olmak üzere tüm Marmara'yı etkileyen bu olayların çok yakın bir gelecekte tüm içme suyu kaynaklarımızı da etkileyeceği belli olmaktadır.

Yapılan incelemelere göre kanalizasyon sistemleri ile alıcı ortama ulaşan fosforun %70 dolayındaki miktarı fosfatlı deterjanlardan ileri gelmektedir. Maalesef bu olguya karşılık Türkiye'de üretilen deterjanlardaki fosfat oranı gereken miktarın çok üzerinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de fosfat yerine zararsız maddeler kullanılarak deterjanlar üretilmekte ve bu ülkelerde fosfat kullanılması yasaklanmış bulunmaktadır.

Bu konularda çalışmalarını sürdüren İstanbul Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi olarak alınması gereken önlemleri sunuyoruz :

1- Deterjanlar içinde yaklaşık %30 'a kadar bulunan sodyum - tripolifosfat ve diğer fosfat türlerinin yüzde miktarı şimdilik belirli süre için en az seviyeye indirilmeli (%15 gibi) ve fosfat yerine geçebilecek maddeler üzerinde araştırma yapılmalıdır.

Ayrıca ev atık sularından kanalizasyona karışan fosfatları yüzeysel sulara ulaşmadan kimyasal arıtma ile tutmalıdır.

2 - Deterjanlar içindeki ABS üretimi ve kullanılması yasaklanmalı ve yerine şimdilik biyolojik olarak bozunabilen LAS' lerin üretimine başlanmalıdır. (Yağ asidi metil ester sülfonatları gibi)

3 - Sulara karıştıklarında en az zarar veren temizleyicilerin ekonomik üretimleri için derhal araştırmalara başlanmalıdır.Bazı Tedbirlerle Deterjanların Olumsuz Etkileri Azaltılabilir.
Deterjanların içindeki kimyasal maddelere karşı alerjisi olan kişilerde bazı rahatsızlıkların görüldüğünü belirten Dr. Abdulkerim Cirit bunun yanında Otopik Dermotit denilen ve daha çok çocukluk çağında görülen hastalıklarda da deterjanların hastalığı şiddetlendirici etkilerinin bulunduğunu ifade etti.
Bir takım tedbirlerle deterjanların olumsuz etkilerinin azaltılabileceğine işaret eden Dr. Cirit şu tavsiyelerde bulundu:
Deterjanın olumsuz etkilerinden korunmak için iç kısmı pamuklu eldivenler kullanarak deterjanlarla temas en alt seviyeye indirilmelidir. Ayrıca lanolin vazelin gliserin içeren ve özellikle çocuklar için özel olarak hazırlanmış temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Deterjan seçiminde dikkatli olunmalı ve ucuz deterjanlardan uzak durulmalıdır. Çünkü ucuz deterjanlar alerjik hastalıkları körükleyebilecektir. Ve deterjanlarla temas edilmesi halinde eller bol miktarda ılık suyla iyice durulanmalı ve deriyi koruyucu bakım kremleri sürülmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2012, 07:10   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence deterjanın ekolojiye etkileri oldukça farklı gelişmiştir.deterjana daha fazla katkıları olmuş.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deterjanın etkileri nelerdir?

Deterjanın etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deterjanın ekolojiye etkileri nelerdir, deterjanın ekolojiye etkileri, deterjanın ekolojiye etkileri slayt, deterjanın ekolojiye etkileri vikipedi, deterjanın ekoloji etkileri nelerdir, deterjanların ekolojiye etkileri nelerdir, deterjanın ekolojiye etkisi, deterjanın ekoloji etkileri, deterjan ekoloji etkileri, deterjanların ekolojiye etkileri slayt, deterjanların ekolojiye etkileri, deterjanin ekolojiye etkileri nelerdir performans ödev, deterjanın ekolojiye etkileri proje ödevi, deterjanin ekolojiye etkileri, deterjanın ekolojiye etkilerini araştırınız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir ... daywest Sağlığımız 0 05-05-2011 10:50
Kuruyemişlerin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:28
Gürültü Kirliliği ve Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 07-02-2011 02:33
Reklam ve etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 03:33
Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 03:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats