bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 02:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tekerleme Nedir ?

Tekerleme Nedir ?

tekerleme tanımı
tekerleme özellikleri
tekerleme hakkında bilgi
tekerleme örnekleri


Tekerleme çocuğun dinleme konuşma ve dilin anlam yapılarının cümlelerin dilin özelliklerini sık sık yapılan tekrarlarla ezber alışkanlığını kazandırarak çocuğun psikomotor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Dilin telaffuzu boğumlaması ile bir bütün halinde öğretilmesine katkıda bulunur. Dildeki sembolleri alegorik anlatımı sebep-sonuç ilişkisine dayandırarak dilin mantıksal dizinini kavratır. Dilin matematiğini geliştirir. Dilin gülmece ve eleştirel boyutunu tanıtır.

�Ebe ebe nerede su doldurur derede dere boyu çalılık şu ebe ne de alık ebe suya dalamaz araba da bulamaz ene mene dostum ben sana küstüm armudu kestim tavana astım tap dedi düştü kargalar üşüştü bu da bana düştü.�

Ebe bulma oyunlarındaki tekerlemenin dilin koşullarıyla oyunun eş zamanlı olarak tanıtılması dil aracılığı ile oyun kişilerinin ruhsal ve eylemsel konumlarının belirlenmesi dili oldukça geliştiren bir durumdur.

Tekerlemeler manilerin giriş bölümleri sayışmalar ilk başta anlamsız görünürler çok zengin özlü simgesel içerikleri düşünsel olarak da anlaşılmalarını zorlaştırır �ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallarken� tekerleme cümlesinin anlamı şudur: anası beşikte olacak kadar küçükken o insan var olmayacağından beşiği de sallayamaz. Belli bir düzeyde doğrudur. Bu sözcük kümesi zaman kavramı üstünde ilginç bir oyun oynuyor. Kuşaklar arasında katılım dolayısıyla ilerde ana olacak her bebekten çocuğun var olduğu söylenebilir. Anasının beşiğini sallayan bir insanın olduğunu söyleyerek bu tekerleme parçası çok ekonomik biçimde tarihsel zaman kavramının dışına çıkıyor. Kısacası masaldaki olayların tüm kuşaklar için geçerli olacağını anlatmaya çalışıyor (Karabaş 1999: 274). Dil oyunları ile tekerleme çocuğun dil sınırlarını tıpkı düş gücünü düşlerinin sınırlarını genişletir gibi genişletir. Dili matematiksel problemlere dönüştürerek egzersizler yaptırarak güçlendirir.

Tekerleme mani sayışma bilmece çocuğun dilsel bellek gücünü artırır. Pratik bir dil kazandırır. Çocuklar bu halk anlatı türleriyle eğlenir düşünmeye başlar dil ve düşünce ilişkisini sezinler dilin gizemli dünyasını duyumsar. Bilmeceler sayışmalar maniler bir varlığın olayın kavramın adını vermeden kapalı biçimde çağrışımla birlikte özelliklerini belirterek bulunmasını sağlarken çocuğun sözcük dağarcığını da zenginleştirir

Sözlüklerde �ağızda yuvarlanan söz saçma sapan söz eşsesli kelimelerle kurulu konuşma� anlamlarına gelen tekerleme masal öykü bilmece halk tiyatrosu gibi bazı edebi türler içinde veya bağımsız olarak söylenen ölçülü ve kafiyeli sözlerdir.

Çokluk çocuk folklorunda hoşça vakit geçirmek konuşma kabiliyeti kazanmak oyunlarda eş ve ebe seçmek için bu yola başvurulur. Masal tekerlemesi oyun tekerlemesi gibi adlar alırlar. En çok çocuk oyunlarında masalların baş orta ve sonunda söylenirler. Yöreye göre değişik isimle de söylenirler. Doğu Anadolu da döşeme Güney Anadolu da sayışma denir. Karagöz ve ortaoyununda muhavere çocuk oyununda ebe çıkarmada ise sayışma diyebiliriz. Türk edebiyatında ilk tekerleme örneklerine XI. yüzyıldan itibaren rastlanır. Divanü Lügati t Türk�te bazı tekerlemeler yer alır.

Âşık fasıllarında Tekerleme (Tekellüm): Âşık fasıllarında saz şairlerinin yaptıkları şiir yarışmaları halk dilinde tekerleme âşıklar arasında tekellüm olarak adlandırılır. Bu tür şiirler ya söylenmesi zor sözcüklerden meydana getirilir ya da darayak şeklindedir. Ayak daraldıkça kafiye bulmak zorlaşır. Âşıklardan biri fasıl aralarında tekerlemeye başlar ve yeni bir ayak açar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tekerleme Nedir ?

Tekerleme Nedir ? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tekerleme nedir, tekerleme özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okunuşu Zor Tekerleme Örnekleri elif Bilmeceler - Tekerlemeler - Ninniler 48 10-08-2017 04:49
Tekerleme Örneği Takatuka elif Bilmeceler - Tekerlemeler - Ninniler 1 07-04-2011 03:51
Karışık Tekerleme Örnekleri elif Bilmeceler - Tekerlemeler - Ninniler 0 17-06-2009 01:20
Tekerleme Örneği Tekellüm elif Bilmeceler - Tekerlemeler - Ninniler 0 17-06-2009 01:11
Tekerleme Örneği Ebe elif Bilmeceler - Tekerlemeler - Ninniler 0 17-06-2009 01:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats